SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Padlizsán

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-19
A padlizsán más néven lehet törökparadicsom, vagy tojásgyümölcs. Nagyon jóízű zöldségféle, melyben az összes jótékony hatású vitamin megtalálható.

    Távol Keleten még léteznek elődei, és tojásra hasonlítanak. Kelet Indiából származik, és Ázsián keresztül jutott el Egyiptomba, Észak-Afrikába, majd a XVI. században Európába. Egy időben került Amerikába a paradicsommal és a paprikával. A nemesítések során sok fajtája alakult ki. Létezik kígyóformájú padlizsánfajta, amely egy méter hosszúra is megnő, egzotikus piacokon kapható. Nálunk a szép, fényes, ovális, körte, vagy uborka alakú az ismertebb fajta. A színe lehet sárgásfehér, illetve majdnem fehér, vagy gyönyörű lila. A padlizsán nem csak kulinális élvezeteket tud nyújtani, de gyógyító hatása is van. Nagy mennyiségben található benne karotin, B1, B2, B3, és C-vitamin is.  A vitaminokon kívül még tartalmaz káliumot, vasat, magnéziumot, káliumot.

    A padlizsán a mai egészséges étkezés elengedhetetlen zöldsége, gyümölcse. A diétázók részére is ajánlott, hiszen nagyon alacsony a kalóriatartalma, de jó hatással van a koleszterinre is. / 10 dkg padlizsán energiatartalma 24 kcal /

   Az indiai természetgyógyászok szerint a padlizsán rendkívül jó vérképző, vizelethajtó, és gyulladásgátló. Felgyorsítja az anyagcserét, fokozza az emésztést.  Akik gyomorsavtúltengésben szenvednek vagy gyomorfekélyben, azok részére nem ajánlott a padlizsán fogyasztása. Ajánlott viszont a padlizsán fogyasztása cukorbetegnek, reumában, máj és vese betegségben szenvedőknek.

  Ebben a szép, tetszetős gyümölcsben majdnem minden jótékony hatású vitamin és egyéb, az egészségünkre hasznos anyag megtalálható. A piacokon szinte hívogatóan néz ránk az árusok asztalairól a szép fényes lilapadlizsán. Vásárláskor ügyeljünk, hogy mindig frisset vásároljunk, mert a régi állott, az lehet, hogy keserű. Mindig zöld legyen a szára, és szép feszes a húsa. Több féle módon lehet elkészíteni, kellemes, egészséges húshelyettesítő. Kielégíti a vegetáriánusok és a húst kedvelők igényét egyaránt.  A padlizsánt megsüthetjük, készíthetünk belőle salátát, tölthetjük is, ránthatjuk is, és még sok mindent tudunk készíteni belőle. Igaz, hogy már télen és nyáron egyaránt kapható a piacokon, de igazán nyáron van a szezonja. Érdemes megismerni és megkóstolni.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja