Takarítás - természetesen
Nagy a kísértés hogy műanyag alapú festékkel fessük ki a lakást, melyet könnyen lehet tisztítani. Sajnos azonban a penészgombák pont ezeket a felületeket kedvelik igazán, a műanyag felületen hamar kicsapódik a nedvesség a hőkülönbség hatására. Ha párás a lakásunk, a hideg falfelületen megjelenik a nedvesség. Sokszor észre sem vesszük, csak ha már a falak sarkában megjelenik a penész. Próbáljunk meg olyan festéket választani amely alatt szellőzik a fal, így megelőzhetjük a problémákat és dohos szagot.
Ha az ablakok alja vagy az ablakpárkány penészedik, akkor a szigetelés is javításra szorul. Ha a fürdőben jelennek meg a foltok, ellenőrizzük vajon nem ázik be valahol a csempe fugázása?
A nagyobb felületű falakon kialakult penészfoltoknak az oka az építészeti hiba, a hőhíd. Ez a helytelen szigetelés eredménye. Ha utólag megoldható, szigeteljük le a falat, ahol megjelent.
Kis odafigyeléssel csökkenthetjük a páratartalmat, ha a fürdőben a mosógépből kifolyó vizet nem a kádba engedjük bele, hanem bekötjük valamelyik lefolyóba. Fürdéskor ne a forró vizet engedjük először a kádba, ezzel is megelőzhetjük a kicsapódást.
Egyre nagyobb arányban fordulnak elő allergiás megbetegedések, a leggyakoribb a pollenekre és poratkákra kialakult allergiás reakció.
Hasznos lehet, ha nyáron szeles időben nem szellőztetünk, így a pollenek kevésbé jutnak be otthonunkba. A hajnali, éjszakai időpont megfelelőbb a hűvös levegő miatt.
A poratkák miatt gyakrabban takarítunk, porszívózunk, töröljük a port. Ez azonban vissza is üthet, mivel ha nem megfelelő porszívó gépet használunk, az növeli a levegőben a por mennyiségét, ez leülepedve ismét bevonja a bútorokat és a szőnyeget.
Nyáron a legjobb döntés ha eltesszük a szőnyegeinket, ezekben él a legtöbb poratka, amelynek az ürüléke váltja ki az allergiát. Az atkák nem bírják a hideget, csak télen lehet ellenük hatékonyan védekezni vegyszerek nélkül, ha kitesszük szellőzni a fagyra.
Padlószőnyeg esetén viszont más megoldást kell keresni, mivel azt nem távolíthatjuk el. A bolti szőnyegtisztító szerek helyett használhatunk természetes anyagokat. Kiváló erre a célra az ecet, vagy 2 evőkanál bórax - 6 evőkanál szappanpehely keverék, melyet fél liternyi forrásban lévő vízbe teszünk.
Ecetes vízbe mártott, kicsavart törlőruhával is el lehet távolítani az ujjlenyomatokat, fertőtleníti és kifényesíti a bútorokat.
Bútorainkat polírozhatjuk fél deci lenolajban feloldott 10 csepp citromolaj, vagy olívaolaj keverékkel, a bolti vegyszer helyett.
Poratka-allergia esetén ajánlott az ágyneműket is lecserélni, sajnos ezek az állatkák a szerves ágyneműben szaporodnak leginkább, a toll, gyapjú, ideális élőhely nekik. Bármennyire is idegenkedünk a szintetikus anyagoktól, nagy szolgálatot tehetnek a nyugodt alvás érdekében. Télen ezeket könnyebb kitenni a hidegre mint a szőnyeget, hogy az atkák elpusztuljanak.
Közösségi hozzászólások: