SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Takarítás - természetesen

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-09-11
Gyermekes családként hamar szembesülünk a csemetéink kreatív kifejezőképességével, rengeteg falfirkát és maszatos kis kézlenyomatot gyűjthetünk be. Vajon mi az ideális megoldás hogy tisztán tartsuk a lakást, túlzott kémiai vegyszerek alkalmazása nélkül?
Takarítás - természetesen

Nagy a kísértés hogy műanyag alapú festékkel fessük ki a lakást, melyet könnyen lehet tisztítani. Sajnos azonban a penészgombák pont ezeket a felületeket kedvelik igazán, a műanyag felületen hamar kicsapódik a nedvesség a hőkülönbség hatására. Ha párás a lakásunk, a hideg falfelületen megjelenik a nedvesség. Sokszor észre sem vesszük, csak ha már a falak sarkában megjelenik a penész. Próbáljunk meg olyan festéket választani amely alatt szellőzik a fal, így megelőzhetjük a problémákat és dohos szagot.

Ha az ablakok alja vagy az ablakpárkány penészedik, akkor a szigetelés is javításra szorul. Ha a fürdőben jelennek meg a foltok, ellenőrizzük vajon nem ázik be valahol a csempe fugázása? 
A  nagyobb felületű falakon kialakult penészfoltoknak az oka az építészeti hiba, a hőhíd. Ez a helytelen szigetelés eredménye. Ha utólag megoldható, szigeteljük le a falat, ahol megjelent.
Kis odafigyeléssel csökkenthetjük a páratartalmat, ha a fürdőben a mosógépből kifolyó vizet nem a kádba engedjük bele, hanem bekötjük valamelyik lefolyóba. Fürdéskor ne a forró vizet engedjük először a kádba, ezzel is megelőzhetjük a kicsapódást.

Egyre nagyobb arányban fordulnak elő allergiás megbetegedések, a leggyakoribb a pollenekre és poratkákra kialakult allergiás reakció.
Hasznos lehet, ha nyáron szeles időben nem szellőztetünk, így a pollenek kevésbé jutnak be otthonunkba. A hajnali, éjszakai időpont megfelelőbb a hűvös levegő miatt.


A poratkák miatt gyakrabban takarítunk, porszívózunk, töröljük a port. Ez azonban vissza is üthet, mivel ha nem megfelelő porszívó gépet használunk, az növeli a levegőben a por mennyiségét, ez leülepedve ismét bevonja a bútorokat és a szőnyeget.
Nyáron a legjobb döntés ha eltesszük a szőnyegeinket, ezekben él a legtöbb poratka, amelynek az ürüléke váltja ki az allergiát. Az atkák nem bírják a hideget, csak télen lehet ellenük hatékonyan védekezni vegyszerek nélkül, ha kitesszük szellőzni a fagyra.
Padlószőnyeg esetén viszont más megoldást kell keresni, mivel azt nem távolíthatjuk el. A bolti szőnyegtisztító szerek helyett használhatunk természetes anyagokat. Kiváló erre a célra az ecet, vagy 2 evőkanál bórax - 6 evőkanál szappanpehely keverék, melyet fél liternyi forrásban lévő vízbe teszünk.
Ecetes vízbe mártott, kicsavart törlőruhával is el lehet távolítani az ujjlenyomatokat, fertőtleníti és kifényesíti a bútorokat.
Bútorainkat polírozhatjuk fél deci lenolajban feloldott 10 csepp citromolaj, vagy olívaolaj keverékkel, a bolti vegyszer helyett.

Poratka-allergia esetén ajánlott az ágyneműket is lecserélni, sajnos ezek az állatkák a szerves ágyneműben szaporodnak leginkább, a toll, gyapjú, ideális élőhely nekik. Bármennyire is idegenkedünk a szintetikus anyagoktól, nagy szolgálatot tehetnek a nyugodt alvás érdekében. Télen ezeket könnyebb kitenni a hidegre mint a szőnyeget, hogy az atkák elpusztuljanak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja