SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

3 izgalmas libás recept Márton-napra

Németh Ági [cikkei] - 2004-11-01
November 11-e Márton napja, egy magyar szent, Szent Márton ünnepe. A libaevés az Ő tiszteletére lett szokás.

November 11-e Márton napja. Ezen a napon történt a római korban, hogy Szent Mártont, aki a pannóniai Saváriában /Szombathelyen / született, a pápa püspökké akarta szentelni. A legenda szerint, amikor a tudomására jutott a nagy megtiszteltetés, zavarában elbújt egy liba ólban. Az oktalan állatok azonban elárulták a gágogásukkal, hogy ott rejtőzködik. Az Ő tiszteletére vált szokássá a libaevés ezen a napon. i.e. 2800-as években már az egyiptomiak már hizlaltak libát, és komoly hagyományokra tettek szert a konyhában, a  libakészítés tudományára.

Izgalmas libás receptek Márton-napra


Liba sült, párolt káposztával

Hozzávalók: 

  • 4 db libacomb
  • majoránna 
  • alma
  • ½ dl tej

Párolt káposztához: 

  • 50 dkg fehér és 50 dkg lilakáposzta
  • cukor
  • ecet
  • olaj
  • kávéskanál köménymag
  • 2 szem szegfűszeg és bors
  • 1/2dl vörösbor vagy pezsgő

Elkészítés: a libacombokat megmossuk, sózzuk és bedörzsöljük majoránnával. Lábasba tesszük és felöntjük annyi vízzel, hogy a húsokat két ujjnyira betakarja. Az almát felszeleteljük, és a combok mellé rakjuk a lábasba. Közepes hőmérsékleten puhára pároljuk. Ha a hús megpuhult, tepsibe rakjuk, és a pároló lé egy részét rászűrjük /amennyit a sütéshez kell/, előmelegített sütőbe tesszük. Sütés közben a saját levével és tejjel locsolgatjuk. Szép ropogósra sütjük.

Párolt káposzta készítés: a káposztát laskára felszeleteljük, lábasba rakjuk, megsózzuk, rászórjuk a köménymagot, szegfűborsot és szegfűszeget, és egy kis olajat öntünk rá. Összekeverjük,  és puhára pároljuk. Cukorral, ecettel, és borral vagy pezsgővel ízesítjük.

Burgonyapürét kínálunk mellé.


Libamáj

Hozzávalók: 

  • 1 kg libaháj
  • 50 dkg libamáj
  • tej a máj áztatásához
  • 1/2dl tej külön

Elkészítés: A libamájat egy tálba rakjuk, és annyi tejet öntünk rá, amennyi ellepi és a háj sütéséig bennehagyjuk. A libahájat megmossuk, felkockázzuk, és egy lábasba tesszük. Annyi vizet öntünk rá, hogy a hájat két ujjnyi víz ellepje. Közepes hőmérsékleten kisütjük. Ha szép aranysárga a tepertő, akkor egy kis tejet öntünk rá. Vigyázzunk, nehogy leégjen! A zsírnak szép sárgának kell lenni. A zsírt leszűrjük egy lábasba, és pici vizet öntünk hozzá. A májat kivesszük tejből, és óvatosan beletesszük a zsírba. A májat közepes hőmérsékleten sütjük. Az első 15 percben fedő alatt, majd megfordítjuk a májat, és még 15 percig sütjük, de fedő nélkül. Mielőtt elkészülne, egy kanál tejet adunk hozzá. Ha a máj mind a két oldalán szép pirosra megsült, akkor kész./ körülbelül 30-40 perc, a máj nagyságától függ/. A májnak vajpuhának kell lenni. A májat kivesszük, és egy tálba rakjuk és felöntjük a zsírral úgy, hogy az ellepje. Ha már majdnem kihűlt, egy csipet sót szórunk rá. Ha kihűlt hűtőbe rakjuk, hogy megfagyjon. Hidegen tálaljuk, de melegen is kínálhatjuk. Igazi csemege!


Töltött libamell

Hozzávalók: 

  • egy nagyobb libamell
  • 20 dkg gomba
  • egy csokor újhagyma
  • 10dkg libamáj vagy csirkemáj
  • só, bors, majoránna
  • 1 tojás
  • egy csokor petrezselyem
  • egy zsemle
  • tej
  • olaj
  • sütőzacskó vagy alufólia
  • alma
  • 15 dkg rámamargarin

Elkészítés: az újhagymát felaprítjuk, a gombát laskára vágjuk, és lábasba tesszük. Egy kis olajat öntünk rá, és megdinszteljük. A zsemlét tejben megáztatjuk. Ha kihűlt a gomba, hozzáadjuk a zsemlét, a májat, /a májat lekaparjuk/ a felaprított petrezselymet, a tojást, sót, borsot és összedolgozzuk. A libamellet megmossuk, és óvatosan lefejtjük róla a bőrét. A mellet betakarjuk a töltelékkel, és ráhelyezzük a bőrét. /fogpiszkálóval, hústűvel rá rögzítjük, vagy körbevarrjuk a bőrét/. A sütőzacskóba beletesszük az almát felkarikázva és a ráma margarint. A megtöltött libamellet besózzuk, és majoránnával bedörzsöljük, és a zacskóba rakjuk. A zacskót tepsibe rakjuk, és közepes hőmérsékleten megsütjük a húst. Ha megpuhult a libamell, kivesszük a zacskóból és visszatesszük a sütőbe. A párolólét ráöntjük, és adunk hozzá ha kell, libazsírt. Sütés közben a saját levével, és tejjel locsolgatjuk, amíg szép pirosra megsül.

Burgonyakrokettet, és körtebefőttet kínáljunk mellé./ a párolt káposzta is illik hozzá/

Kép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja