SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rozmaringos receptek

Németh Ági [cikkei] - 2004-10-06
Rozmaringos paradicsomos hal, rozmaringos cukkíni, nyúlpecsenye
            Rozmaringos receptek

A XVII.-XVIII. Században vált igazán híresé, mint gyógynövény-csodaszer. Erzsébet királynét a rozmaringból készített esszencia gyógyította ki a paralíziséből. Egy gyógynövény, amely a konyhánkból, a fűszeres polcról sem hiányozhat és a kozmetikumok fontos alapanyaga.
A rozmaring népies neve, antosfű. Dél-Európában honos növény, amely nálunk is megterem, akár a kiskertek díszeként, akár cserépedényben nevelve. Latin nevéből adódóan a tenger harmatjának is nevezik. A nevére is utalva mediterrán származásánál fogva, a ködös tengerpartok közelében érzi igazán jó magát. Évezredekkel ezelőtt először tartósító hatására figyeltek fel. Ha a húst befedték vele tovább elállt.

 

Rozmaringos paradicsomos hal

 

Hozzávalók: 60 dkg filézett hal * citromlé * 2 gerezd fokhagyma * dl olaj * 1 ág rozmaring * 40 dkg paradicsom * 1 dl fehérbor/ lehetőleg száraz/ * 10 dkg reszelt sajt* só *

 

Elkészítés: a halat felszeleteljük, sózzuk, meglocsoljuk a citromlével, és mindkét oldalát olajon megsütjük. Sütés után kivesszük, és tűzálló tálra rakjuk. Közben a visszamaradt olajba belerakjuk a felkockázott paradicsomot, a zúzott fokhagymát, a szál rozmaringot, a bort és lefedve felforraljuk. Ha kész, turmixoljuk és újra felforraljuk. A mártást a tűzálló tálon lévő halszeletekre öntjük. Tálaláskor gazdagon megszórjuk reszelt sajttal, és rozmaringgal díszítjük. Köretként kínálhatunk mellé krokettet vagy párolt rizst.

 

 

 

Rozmaringos cukkíni krémleves

  

Hozzávalók: 1kg szép zsenge cukkíni * 1l húsleves / erőleves kockából / * 1 kávéskanál rozmarig * 1 kisfej hagyma * 1 csokor petrezselyem * 1 pohár tejfel * dl tejszín

 

Elkészítés: a cukkínit felkockázzuk, a hagymát felaprítjuk, /elkészítjük közben a húslevest/ lábosba tesszük és felöntjük a húsleveslével. Puhára főzzük ezután turmixoljuk. A levest ízesítjük a tejföllel és a tejszínnel. A petrezselymet finom apróra vágjuk, és a levesbe tesszük.

 

 

 

Nyúlpecsenye

 

Hozzávalók: 1 kg nyúlcomb és gerinc * 1 kiskanál kakukkfű * 1 kiskanál rozmaring * dl olaj * citromlé * 3cl konyak * só * 70 dkg burgonya * bors *

 

Elkészítés: a nyulat bepácoljuk, és 3-4 napra hűtőbe rakjuk. Pác: a jól megtisztított nyúlhúst beszórjuk a kakukkfűvel, rozmaringgal, borssal és meg kenjük a konyak és citromlé keverékével. 3-4 napra hűtőbe rakjuk. Sütés előtt kivesszük a pácból, megsózzuk, és a sütőbe rakjuk. Ráöntjük a páclét és előmelegített sütőben 5-ös fokozaton /220-230 fok/ sütjük. Ha majdnem kész van, akkor a meghámozott burgonyát karikára szelve mellérakjuk, és a kisebb hőmérsékleten tovább sütjük, amíg a nyúlhús vajpuha nem lesz. Tálalásnál a húst felszeleteljük, és körérakjuk a szépen megpirult burgonyát. A pecsenye lével megöntözzük.

  

A rozmaringgal mindig óvatosan fűszerezzünk, mert nagyon intenzív az íze. Ha nem elég fűszeres az étel, még mindig lehet utána ízesíteni.

 

Anzsel

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja