SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Köszönöm, nem kérek zacskót!

Családinet [cikkei] - 2009-07-30
Triviálisan hangzik, de legyünk őszinték magunkkal: hány nejlonzacskót viszünk haza, mondjuk, egy hét alatt? Rengeteget, pedig a környezet felesleges szennyezése mellett valójában pénzkidobás zacskókat vásárolni. Vigyük magunkkal a saját táskánkat! Nem is olyan bonyolult ez!

 Ha kifejezetten nagybevásárlásra indulunk, jó szolgálatot tesz a kosár, esetleg a sokak által banyatanknak csúfolt praktikus, gurulós bevásárlótáska, amiből egyre több helyen lehet divatos darabokat is kapni. Utóbbi azért is nagyon hasznos, mert nem szakadunk meg, de mégsem kell autóba ülni azért, hogy néhány dolgot hazacipeljünk. A mindennapi bevásárlás legjobb alapfelszerelése egy kicsire összehajtható vászonszatyor, ami kényelmesen meglapul a retikülök mélyén, amíg nincs funkciója. Kifejezetten kreatív elfoglaltság ezeknek a vásznaknak a megfestése, egyéni dekorálása. Egy egyedi darabbal sokkal sikkesebbek leszünk. A tudatosságunkról nem is beszélve: miért fizetnénk azért, hogy reklámozhassunk cégeket?

Ha van választási lehetőség, akkor a boltokban keressük azokat a termékeket, amelyek a lehető legkevésbé vannak becsomagolva. Minél több a csomagolás, annál drágább lesz a termék is, hiszen az árban az is mindig benne van. Az élelmiszerüzletek árukészleteiből származik a csomagolási hulladék tetemes része, ezért ha nem szeretnénk folyton teli kukát, akkor vigyünk magunkkal zsákot a pékárunak, tojástartót a tojásnak, üveget és tartós-, műanyagdobozt a tejtermékeknek, érzékeny gyümölcsöknek és zöldségeknek. A felvágottakat és a sajtokat a pultban kérjük, ne a védőgázokkal telenyomott rengeteg hulladékot maga után hagyó, előrecsomagolt termékeket válasszuk. Az üdítőitalok közül keressük a koncentrátumokat, vagyis a szörpöket, mert mondjuk egy pohárra számítva jóval kevesebb hulladék keletkezik így, mint a PET palackos, kombinált vagy aludobozos csomagolásoknál. A legjobb persze a házi készítésű: kiváló barátnős vagy családi főzőcskézős elfoglaltság a szörp- és lekvárkészítés. A „szedd magad akciók” is hasznos programot kínálnak baráti társaságoknak, és így aztán tényleg a legfrissebb, csomagolásmentes áru lehet a miénk.

Nem csak az élelmiszereknél kell azonban a csomagolásra figyelni. Semmiből nem áll udvariasan visszautasítani a dobozt az újonnan vásárolt cipőhöz, amit hazaérve azonnal kidobnánk, vagy ugyanezt tenni a reklámokkal „dekorált” bevásárlótasakokkal a ruhaboltokban. Ezek a lépések csökkentik otthonunkban a hulladék mennyiségét, egyúttal üzenet értékűek a gyártók és kereskedők számára. Nem véletlen, hogy Németországban sokan vannak, akik egyfajta tiltakozásként az üzletben hagyják a rájuk kényszerített csomagolóanyagokat.

Számok

- Évente 400 kg szemetet termelünk fejenként.  A csomagolási hulladék évi mennyisége 880.000 tonna körül mozog, vagyis 10.000.000 lakossal számolva 88 kg jut egy főre évente. Ennek kicsit több, mint fele lakossági, a maradék ipari eredetű, ami végső soron szintén a lakosság, a fogyasztók kielégítéséhez szükségeltetik. Hivatalosan publikált adat erről nincs, ezek a számadatok a koordináló szervezetek önbevallásán alapulnak.

- Tavalyi adatok alapján Magyarországon naponta 1.3 millió szatyor kerül forgalomba; az ilyen zacskókat átlagosan mindössze húsz percig használjuk, míg ezek lebomlási ideje 300-400 év.

- Ma a Föld műanyagszatyor-kibocsátása havonta kb. 38 Mrd, vagyis napi 500 M. Az egy főre jutó mennyiség Németországban évente 65 db, Ausztráliában 161 db, Nagy-Britanniában 200 db, az USA-ban 330 db.

- Magyarországon az évi egy főre jutó csomagolási hulladék mennyisége az uniós átlag felét teszi ki, ám folyamatosan növekszik: 2007-ben már elérheti a 100 kg-ot (össz. 1M tonna), 2012-re pedig a 120 kg-ot (1,2M tonnát).

www.humusz.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja