SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Környezet- és bababarát mosás, mosódióval

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-31
Napjainkban a tisztaságra való törekvés ördögi körré alakult. A mosás célja, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket a ruháinkból, de ha mindezt mosószer felhasználásával tesszük, akkor szennyezzük vele az élővizeket, amelyek előbb-utóbb minket mérgeznek. Már a mosóporok előállítása során is környezetszennyező melléktermékek kerülnek a természetbe, de használatuk még több veszélyt rejt. Sajnos, mostanra visszafordíthatatlanná alakult ez a folyamat, de még megállítható.

 

A megszokott mosószerek vegyi anyagainak egy része bőrön keresztül is felszívódik, és allergiás tüneteket okozhat. Nem mindegy az sem, hogy ez a folyamat gyermeknél, vagy felnőttnél megy végbe, mert minél korábban találkozik a kemikáliákkal a szervezet, annál erősebb, nehezebben kezelhető allergia alakulhat ki. Éppen ezért célszerű, ha mosáshoz, és különösen a babaruha tisztításához természetes anyagokat választunk.

Környezetkímélő és allergiamentes módszereket keresve, kezd elterjedni újra a mosószóda és a mosószappan használata. Ezek esetében két dologra kell ügyelni: a színeket fakíthatják, tehát inkább világos holmik tisztítására alkalmasak, és meglévő légúti allergia esetén az adagolás során tüsszögésre, köhögésre számíthatunk. Mindezek a gondok elkerülhetők, ha mosódiót használunk.

A mosódió egy indiai szappanfa termése. Szüretelés, szárítás, magozás után zsákokba csomagolva kerül forgalomba. A héjban egy Saponin nevű anyag található, ami víz hatására kiválik, habzani kezd, és jelentős tisztítóhatással rendelkezik. Egy mosódió-fa még 90 évesen is terem, vagyis majdnem egy évszázadig képes oxigént és számunkra hasznos termést termelni. Emellett gazdaságos, mert 1 kg héj nagyjából 100-150 mosásra elég, vízkeménységtől függően. Ára jóval kedvezőbb, mint a megszokott mosószereké. Ráadásul vásárlásával szegény családokat támogatunk, akiknek nincs más bevételi lehetősége, mint a mosódió-termesztés.

Felhasználása egyszerű: egy vászonzsákba tegyünk 6 félbetört dióhéjat, kössük be a zsák száját, és tegyük a ruhák közé a dobba. A mosás végén a zsák megszárítható, az elhasznált héjakat a komposztba szórhatjuk. Teljesen lebomlik mind az oldat, mind a dióhéj, tehát környezetbarát alternatíva. Semmiféle allergiát nem okoz, még ekcémások, különféle bőrbetegségben szenvedők is nyugodtan használhatják. Babaruhák mosásához ideális megoldás! Gyapjú, és selyem mosására is tökéletes.  Kézi mosáshoz főzet formájában alkalmazható, ha 6-10 fél héjat 5-10 percig forralunk 1 liter vízben, majd leszűrjük, kihűtjük. A mosódió nem fehérít, de ha napon szárítjuk a ruháinkat, a természet ezt is megoldja. Világos ruhákat citromlé hozzáadásával is moshatunk, amivel pont olyan fehérséget érhetünk el, mint a bolti mosószerekkel.

A másik veszélyforrás a rengeteg illatanyagot tartalmazó öblítő. Ez felületaktív anyagokat tartalmaz, amelyek bevonatot képeznek a textilszálakon. Ettől érezzük puhának, illatosnak a ruhákat, de emellett rengeteg kárt is okoznak. Az anyag nedvességfelvevő képessége nagyjából 20 %-kal csökken a bevonattól, ami törölközők, pelenkák, fehérneműk, ágyneműk esetében problémát okozhat. A öblítőkben lévő felületaktív kemikáliák nem bomlanak le, és még a mosószereknél is jobban szennyezik a vizeket.

Ráadásul bőrirritációt is kiválthatnak az arra hajlamos embereknél.
Öblítő helyett ideális megoldás az ecet. Ha háromszorosára higított ecetet öntünk az öblítőtartályba, az védi a mosógépet, élénkíti a színeket, puhítja az anyagokat, megőrzi azok rugalmasságát. Sokan idegenkednek tőle a szaga miatt, pedig mosás, szárítás után nem lehet érezni a ruhákon.  Amennyiben mégis hiányozna az illat, aromaolajokkal helyettesíthetjük a megszokott öblítőt.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja