SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk, ha a kisbabánk feltehetően ételallergiás?

Családinet [cikkei] - 2017-10-24
Miért és hogyan érdemes kivizsgálni a gyermeket, ha minden tünet arra utal, hogy ételallergiás? Miért fontos, hogy volt-e, van-e allergiás a családban? Kérdések, amelyeket fontos tisztázni, különösen, ha már csecsemőkorban ekcéma formájában jelentkeznek az allergia tünetei. Dr. Ragó Zsuzsanna, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet kutatás-fejlesztési vezetőjének írása.

Panni 1 éves, normál testsúlyú és fejlettségű kisbaba, éppen bölcsibe szoktatás előtt áll a család. A bőrén már 6 hónapos korában észlelhetők voltak száraz, foltos, néha viszkető területek, melyek a mindennapos fürdetés után még kifejezettebben megjelennek. Az ekcéma az allergiás betegségek első jele lehet csecsemőkorban.

Panni fél éves koráig csak anyatejet kapott, a hozzátáplálás nyári gyümölcsökkel indult, majd zöldségekkel, csirke-, pulykahússal és főtt tojással egészült ki eddig. A család tagjai rendszeresen fogyasztanak tejtermékeket. Panni mostanáig még nem ivott-evett tejtartalmú ételt, az édesanya hypoallergén tápszert ad neki, és ugyancsak ezt használja az ételeiben, ezzel próbálja csökkenteni Panninál az allergia kialakulásának esélyét.

A családban ugyanis genetikai hajlam mutatható ki az allergológiai - immunológiai betegségekre. Anna nővére 6 éves, szénanáthás, valamint enyhe asztmás tünetei vannak május-június-július folyamán, a pázsitfüvek virágzásakor. A 36 éves édesapa szintén allergiás, tinédzser kora óta könnyezés, szemviszketés, orrfolyás, torokviszketés (szénanátha) zavarja a nyár végi-ősz eleje időszakban. A 34 éves édesanya egészséges, bár az utóbbi években kerüli a liszt tartalmú ételeket, és azóta jobban érzi magát, mert megszűntek a hasi puffadásos panaszai.

A szülők kíváncsiak, hogy Panninál vajon ehet-e tejfehérjét lassan, mit mondhatnak a bölcsődében az étkeztetésével kapcsolatban.


Hogyan vizsgáljunk kíméletesen?

Az 1 éves gyermeknél a bőrteszt (ahol sok bőrszúrás történik, majd 20 perces várakozás közben akár kellemetlen tüneteket is tapasztalhat a kisgyermek) nem informatív, ehelyett az egy szúrásból álló vérvételt javasolt, mellyel többféle allergia gyanúja is felmerülhet laboreredmények megérkezése után. Fontos tudni - és talán újdonságként hangzik, - de Panni annak ellenére, hogy még nem fogyasztott tejet, már lehet érzékeny a tej- vagy egyéb fehérjékre. A környezetben, a lakás levegőjében ugyanis jelen vannak a tej-, és főzéskor más ételfehérjék, amelyek a száraz allergiás, ekcémás bőrfelületén a szervezetébe kerülhetnek és elindíthatják az allergiás folyamatokat.

A vérvizsgálat valóban azt az eredményt adta, hogy Panni már enyhén érzékeny lehet az egyik, hőre érzékeny tejfehérje molekulára. Emellett a tojásfehérje specifikus IgE eredménye is pozitív lett. Minden más rendben volt.

Eddig azt a tanácsot tudjuk adni a szülőknek, hogy tejterméket főzött-sütött, tehát hőkezelt állapotban fogyaszthatja gyermekük.


A dilemma

Mit tanácsoljunk a tojással kapcsolatban? Teljesen kerülje el, és egyáltalán ne egyen tojás tartalmú ételt a gyermek? Van-e valódi tojásallergiája, vagy csak egy emelkedett labor-értékkel állunk szemben?

A szülők megkérdezése után tudjuk, hogy Panni eddig csak kemény tojásként, vagy sütiben, főtt tésztában evett tojásfehérjét. Sem kiütést, sem ajak-, nyelvduzzanatot, sem hányást, hasmenést vagy hasi fájdalmat nem tapasztaltak a babánál. Talán a száraz bőre kicsit jobban viszketett.

Nézzük meg Panninak ugyanabból a vérmintájából a tojásfehérje alkotóelemeit a molekuláris allergiadiagnosztika módszerével! A tojásfehérjének van egy hő hatására nem változó komponense, az ovomucoid, és van egy hőre megváltozó, hőlabil része az ovalbumin. A vizsgálat során Panninak csak ez utóbbi volt közepesen emelkedett értékű a küszöbhatár felett. Így azt javasoljuk a szülőknek, hogy Panni mind a tej, mind a tojás tartalmú ételeket fogyaszthatja, de csak kellő főzés, sütés után. Hetente háromszor az orvossal megbeszélt adagban mindenképp adjunk ilyen ételt neki, ezáltal hozzászoktatjuk a szervezetét ezekhez a fehérjékhez.

Egy ötlet, amely finom is: ez lehet muffin vagy palacsinta terápia a klasszikus receptek szerint.

Panni ételallergiája az aktuális laborértékei alapján 80%-os valószínűséggel kisiskoláskorra kinőhető. Természetesen félévente-évente kontrollvizsgálatra kell járniuk, hogy a kezelőorvos lássa a javulást a tünetekben és a laboreredményekben.

Szerző: Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Fotó: Dave Haygarth / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja