SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekkori rendellenességek és terápiák - visszamaradottság

Családinet [cikkei] - 2008-04-22
Gyermeke egészsége minden szülő számára a legfontosabb. Óvjuk őket a legkisebb megfázástól, sérüléstől is. Mégis megannyi szülőnek kell megbarátkoznia a gondolattal, hogy gyermeke problémákkal küszködik, esetleg fogyatékos. Sorozatunkban olvashatnak az ismertebb gyermekkori problémákról és a gyógymódokból is összegyűjtöttünk néhányat, külföldi tapasztalatok alapján.
Gyermekkori rendellenességek és terápiák - visszamaradottság

Fejlődési rendellenességek, visszamaradottság

Komoly fejfájást okozhat a szülőnek, ha azt veszi észre gyermekén, hogy fejlettségben elmarad a vele egykorúaktól. A fejlődés üteme természetesen minden gyermeknél eltérő és ugyanez minden egyes fejlődési területtel kapcsolatban is elmondható. Vannak gyerekek, akik már egész kicsi korukban szaladgálnak, beszélni mégis csak jóval később kezdenek el. Egy természetéből adódóan kényelmes kisgyereknél ez még nem egészségtelen, mégis fontos, hogy kikérjük a háziorvos véleményét, aki ha szükségét érzi, elirányít egy szakorvoshoz.

 A fejlődés-visszamaradást okozhatják a terhesség alatti vírusos megbetegedések, a szülés során fellépő komplikációk szövődményei, veleszületett károsodások, géndefekt, valamint a tanulásra való igény és az érzelmi törődés hiánya.



De hogyan ismerjük fel gyermekünk elmaradásait? A következő tünetekre mindenképpen gyanakvóan kell tekintenünk:

  • A motorikus fejlődés visszamaradottságát jelenthetik a futásnál, ugrásnál, egyensúlytartásnál jelentkező nehézségek.
     
  • Ha gyermekünknek a gondolkodásban, emlékezésben, megértésben, koncentrációban vannak hiányosságai, esetleg nem tud csukott szemmel tárgyakat kitapintani, nem lehet hosszabb ideig lekötni, ez esetben a szellemi fejlődés, vagy az észlelés akadozik.
     
  • A nyelvi fejlődés nem kellő mértékű, ha korának megfelelően nem tudja megértetni magát, a meséket, történeteket is csak nehezen ismétli meg.
     
  • Ha nehezen illeszkedik be, nem tudja megfelelően kezelni embertársait, valószínűleg szociális fejlődését illetően van elmaradása.
     
  • Hasonló tüneteket produkál az érzelmi visszamaradottság is. A gyermek nem tudja kifejezni és kezelni érzéseit, agresszívan reagál vagy túlzottan csendes és visszahúzódó.

Sokat segíthetnek ezeken a problémákon különböző terápiák, pszichológusok, gyermekorvosok. A korábban ismertetett ergoterápiával, logopédiával és gyógypedagógiával is segíthetünk gyermekeinken, természetesen saját aktív közreműködésünk mellett. Sajnos bizonyos esetekben a visszamaradottság olyan méreteket ölt, mely már indokolttá teszi egy speciális óvoda, vagy iskola felkeresését.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja