SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekkori rendellenességek és terápiák - visszamaradottság

Családinet [cikkei] - 2008-04-22
Gyermeke egészsége minden szülő számára a legfontosabb. Óvjuk őket a legkisebb megfázástól, sérüléstől is. Mégis megannyi szülőnek kell megbarátkoznia a gondolattal, hogy gyermeke problémákkal küszködik, esetleg fogyatékos. Sorozatunkban olvashatnak az ismertebb gyermekkori problémákról és a gyógymódokból is összegyűjtöttünk néhányat, külföldi tapasztalatok alapján.

Fejlődési rendellenességek, visszamaradottság

Komoly fejfájást okozhat a szülőnek, ha azt veszi észre gyermekén, hogy fejlettségben elmarad a vele egykorúaktól. A fejlődés üteme természetesen minden gyermeknél eltérő és ugyanez minden egyes fejlődési területtel kapcsolatban is elmondható. Vannak gyerekek, akik már egész kicsi korukban szaladgálnak, beszélni mégis csak jóval később kezdenek el. Egy természetéből adódóan kényelmes kisgyereknél ez még nem egészségtelen, mégis fontos, hogy kikérjük a háziorvos véleményét, aki ha szükségét érzi, elirányít egy szakorvoshoz.

 A fejlődés-visszamaradást okozhatják a terhesség alatti vírusos megbetegedések, a szülés során fellépő komplikációk szövődményei, veleszületett károsodások, géndefekt, valamint a tanulásra való igény és az érzelmi törődés hiánya.



De hogyan ismerjük fel gyermekünk elmaradásait? A következő tünetekre mindenképpen gyanakvóan kell tekintenünk:

  • A motorikus fejlődés visszamaradottságát jelenthetik a futásnál, ugrásnál, egyensúlytartásnál jelentkező nehézségek.
     
  • Ha gyermekünknek a gondolkodásban, emlékezésben, megértésben, koncentrációban vannak hiányosságai, esetleg nem tud csukott szemmel tárgyakat kitapintani, nem lehet hosszabb ideig lekötni, ez esetben a szellemi fejlődés, vagy az észlelés akadozik.
     
  • A nyelvi fejlődés nem kellő mértékű, ha korának megfelelően nem tudja megértetni magát, a meséket, történeteket is csak nehezen ismétli meg.
     
  • Ha nehezen illeszkedik be, nem tudja megfelelően kezelni embertársait, valószínűleg szociális fejlődését illetően van elmaradása.
     
  • Hasonló tüneteket produkál az érzelmi visszamaradottság is. A gyermek nem tudja kifejezni és kezelni érzéseit, agresszívan reagál vagy túlzottan csendes és visszahúzódó.

Sokat segíthetnek ezeken a problémákon különböző terápiák, pszichológusok, gyermekorvosok. A korábban ismertetett ergoterápiával, logopédiával és gyógypedagógiával is segíthetünk gyermekeinken, természetesen saját aktív közreműködésünk mellett. Sajnos bizonyos esetekben a visszamaradottság olyan méreteket ölt, mely már indokolttá teszi egy speciális óvoda, vagy iskola felkeresését.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja