SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sérült gyermek: Down szindróma II.

[cikkei] - 2004-04-17
Részlet egy születési értesítésből:
"Vasárnap,1985. október 7.-én megérkezett második kislányunk, Júlia, Évike kishúga. A sors különleges feladatot rótt ránk, mert Júlia Down-szindrómás gyermek. Szeretettel fogadjuk, s reméljük, sok örömünk lesz együtt!"

A fenti idézet számomra különösen kedves, mert nem csak az elfogadásról, de a vállalásról is szól. Márpedig ez mindennek az alapja. Ahhoz, hogy a család élete normálisan folyhassék tovább, el kell fogadni, s a környezettel is el kell fogadtatni a különleges gyermeket. Ez természetesen minden, valamely mássággal élő gyermek esetében így van! Ne szégyelljük, ne rejtegessük a rokonok, az ismerősök elől. Ő ugyanúgy teljes értékű ember, s ahhoz, hogy a saját szintjén szocializálódni tudjon, ismernie kell mindent, amit befogadni képes!

Csecsemőkorban a Down-baba nagyon gyenge, lassabban fejlődnek izmai, később fordul, s minden fejlődési fokozaton némi időeltéréssel halad végig az átlag gyermekhez képest. Sokat segítünk neki, ha rendszeresen masszírozzuk, tornáztatjuk kis testét. Ebben szakszerű tanácsot fog adni a gyógytornász, akihez mindenképp hordani kell, ugyanúgy, mint korai fejlesztésre. Vegyük gyakrabban kézbe, szeretgessük többször, s beszéljünk, magyarázzunk neki, amikor csak lehet. Egy ma 11 éves down-os kislány mamája mesélte, hogy mikor kicsi volt Noémi, ő folyton énekelt. Ha nem is látta a gyermek, mindig hallotta édesanyja hangját, s valószínűleg ennek is köszönhető, hogy saját képességeihez mérten Noémi korán, s nagyon jól megtanult beszélni, rengeteget énekel, s színjátszó csoportban játszik!

Persze nem csak a beszédfejlesztésre kell ügyelni! Vegyük körül őt színes, vidám figurákkal, játékokkal, vigyük gyakran a szabadba, sokat legyen emberek, majd ha elég erős, gyermekek között. Ha csak egy mód van rá, ne szigeteljük el a többi gyermektől! Megfelelő pedagógus mellett nagyon jól beilleszkednek az oviban. Az iskolai képzésük egyedi elbírálás alá esik, többnyire képzési kötelezettnek minősítik őket, de ez annyit jelent csupán, hogy nem erőszakolják rájuk a normál iskolai tantervet. Nagyon ügyesek, segítőkészek. Remekül elboldogulnak, megfelelő tanítgatás után a háztartásban, a ház körül. Kedves, boldog emberkék, örök gyerekek. Sok szülő ( nem reális ) álma, hogy gyermeke mindig odaadó szeretettel vegye körül, s maradjon mindig mellette. Nos, a Down-gyermek ilyen.

Viszont az is tény, önálló életvitelre soha nem lesznek képesek. Mindig szükségük lesz a gondoskodásra. Amíg a szülő megteheti, többségük odahaza él. Ma egyre gyakoribb szülőcsoport-kezdeményezés eredménye a lakóotthonok létrejötte. Ezekben az otthonokban a gyerekek, vagyis inkább fiatal felnőttek amennyire csak képesek, önállóan élnek, természetesen megfelelő segítő háttér mellett. Dolgoznak sokan, s különböző önfejlesztő csoportokat alkotnak, remek lehetőséget nyújtva egymásnak, maguknak a teljes, tartalmas életvitelre.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja