SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hallókészülék, szemüveg

[cikkei] - 2004-04-29
Érzékszervi sérülések és mozgásszervi károsodások esetén gyakran előfordul, hogy az állapot javítása vagy fenntartása érdekében segédeszközre van szükség. Kicsiny gyermeket rábírni ezek használatára nem egyszerű feladat.
Hallókészülék, szemüveg

A legáltalánosabban ismert segédeszköz a szemüveg és a hallókészülék. Ha ezek használatára szükség van, nagyon fontos, hogy minél hamarabb hozzászoktassuk a gyermeket a viseléséhez. Ez koránt sem megy mindig simán.

Első lépésként legfontosabb a megfelelő, kényelmes és a gyermek számára tetszetős eszköz kiválasztása. A szemüveg esetében ez nem olyan nagy probléma. A rendelőben a szakorvos elvégzi a megfelelő méréseket, s a vény birtokában elvonulhatunk szemüveget választani. Míg a gyermek kicsi, 1-5 éves korig, célszerű a rugós fülrögzítővel készült keret kiválasztása, mert az nem esik le olyan könnyen. De mindenképp legyen a gyermeknek lehetősége választani! Elvégre ő fogja viselni, nem?

Nagyobb gyermekeknél ez már nem is kérdéses, feltétlenül hagyni kell, ő válassza ki a megfelelőnek ítélt szemüvegkeretet. Itt a lencsék milyensége, és esetlegesen a pénztárca szab határt. Nem kell feltétlenül a legdrágábbat vásárolni, hisz tényleg nagyon jó minőségű, divatos kereteket lehet elfogadható áron kapni.

Hallókészüléknél kicsit körülményesebb dolgunk van. Itt nem az esztétikai, hanem a célszerűségi szempontok döntik el, melyik készüléket kell megvásárolnunk. Ezt a szakorvos javasolja, s többnyire érdemes is megfogadni a tanácsukat. A legtöbb intézménynél ma már úgy működik, hogy adnak úgynevezett próbakészüléket néhány hétre, kipróbálásra. Hisz a hallókészülékek igen sokfélék, s a halláskárosodás mértéke és milyensége befolyásolja, mely típusú készülék használata javasolt.

Épp ezért célszerű a próbakészülék használata, mert csak azután kell megvásárolni a sokszor nem épp olcsó készüléket, amikor bizonyossá válik, erre a típusra van szükség. A készülék behangolását vagy a szakrendelésen, vagy az üzletben, szakember végzi. Némely készüléknél van lehetőség arra, hogy a szülő, megfelelő tájékoztatás után, maga is el tudja végezni az utólagos beállítást. Hallókészülék esetében ez rendkívül fontos.


Ha a beállítás jó, a készülék és a füldugó kényelmes a gyermek számára, igen gyorsan megtanulnak vele élni, hisz azonnal, közvetlenül érzik annak segítő hatását. Ha nem eléggé erősít, nem látja értelmét a viselésnek a gyermek, s el fogja utasítani. A túl erős hangok pedig kellemetlenek, akár fájdalmasak is lehetnek.

A szemüveggel ez nem mindig ilyen egyértelmű. Még ha kényelmes is a keret, s nem csúszkál a nózin, nem szorít a fülön, sokszor nagyon nehezen szokják meg a gyerekek. Pedig óhatatlanul hozzá kell szokniuk! S itt nagy a szülő felelőssége! Mind a szemüveg, mind a hallókészülék esetében! Nem szabad sajnálatból hagyni, hogy ne viselje!

Következetesen, határozottan kell rábírnunk az együttműködésre. Nem hatalmi szóval, hanem megértetve, elmagyarázva mit miért teszünk, de közben azt is közölve, ez nem vita tárgya. Gyakran előfordul, hogy a gyermek letépi, eldobja az eszközt. Ilyenkor ne szidjuk, ne veszekedjünk, tegyük félre, s a kedélyek nyugtával tegyük fel újra.

Gyakori panasz, hogy a kisgyerek akkor dobja ki füléből a készüléket, tépi le arcáról a szemüveget, amikor dühös, valamit nem kapott meg, vagy egyszerűen fel akarja hívni magára a figyelmet. Nem szabad, hogy a készülék vagy szemüveg viselkedése alkudozás tárgya legyen, vagy a gyerek ezzel zsarolja a szülőt.

Amikor a gyermek közösségbe kerül, óvónője, tanítója figyelmét fel kell hívni a segédeszköz használatára. A pedagógusokat felkészítik arra, milyen körülményeket kell teremteni a gyermeknek ahhoz, hogy ne érje emiatt hátrány. És persze a pedagógusoktól várjuk el azt is, hogy a többi gyermekkel elfogadtassa a készülék, szemüveg használatát. Mivel ma már egyre több gyermek szeme szorul segítségre, a szemüveg nem jelent túl nagy problémát. A hallókészüléket viselő gyermekeknek kissé nehezebb, de mióta elfogadottabb az integrált oktatás, vagyis hogy a különböző részképesség-hiánnyal küzdő gyermekeket is normál  óvodákban, iskolákban fejlesztik, ez sem számít igazi ritkaságnak.

Ahhoz, hogy gyermekünk jól be tudjon illeszkedni, fontos tudatosítani benne, hogy azért, mert gyengébb a szeme, vagy nem hall olyan jól, mint a többi, ő is pont olyan értékű gyerek, s nem kevesebb a többieknél. Nem szabad engednünk, hogy csökkent értékűnek érezze magát, s elveszítse az önbizalmát, mert akkor könnyű céltáblává válik a gyerekek sokszor nagyon is kegyetlen világában.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
A szerkesztő ajánlja