SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A siketek zenéje (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Végi Judit [cikkei] - 2011-04-05
A hallássérültek hangtalan világban élnek. Ezáltal rengeteg információtól esnek el. Hiányosak a kommunikációs csatornák, mellyel a siketek élete is könnyebb lehetne. A hallássérültek láthatatlan sérülése is nagy hátrány számukra. A jelnyelv mellett, amit a kommunikációhoz használnak, az artikuláció is nagyon sok segítséget nyújt számukra. Künsztler György dalokat jelel a közönségnek, és szeretné ha tevékenysége által a siketek és az épek közelebb kerülnének egymáshoz.

Előadása lenyűgöző, teljesen magával ragadja a közönséget. Ő maga is sérült, hallásvesztesége még kiskorában történt egy súlyos középfülgyulladás következtében. Abből a szempontből mégis szerencsésnek mondhatja magát, hogy nem érzi ennek hátrányát. Azon nagyothallók közé tartozik, akik hallásmaradvánnyal rendelkeznek, és a hallókészülék segítségével a társadalomban egyedül is helyt tudnak állni.

 Gyermekkorában is próbálkozott már zenés jelnyelv előadással, de igazi sikerek csak később érték. Célja az, hogy a hangtalan világban élőkhöz közelebb tudja vinni a zenei hangzásvilágot a jelnyelvvel, a zenei ritmust a testmozgással és a színpadi játékával.A siket jelnyelvet dolgozta át úgynevezett színpadi jelekké. Olyan természetes mozdulatokat alkalmaz, amelyet az épek és a sérültek egyaránt megértenek. Mindez nem könnyű, de sok munkával kivitelezhető, hiszen jelek között is vannak különböző kategóriák. Az általános társasági jeleken kívül, megkülönböztetjük az ismert tolmácsolási, konferencia, és színpadi jeleket is.


Kézmozdulatait saját maga találja ki, és építi bele egy-egy produkcióba. Tapasztalata alapján a produkció elején a nézők mintha csak közömbösen, majd később már döbbenten figyelnének. A produkció végén pedig kezdik feldolgozni, hogy egy speciális műfajt láttak, mely sok esetben elvarázsolta őket. Tudását szívesen adja át másoknak, főleg, hogy az országban kevés követője akad.

Időközben csatlakozott egy kerekesszékes tánccsoporthoz, akikkel együtt közös, produkciókkal mutatják meg az épeknek, hogy sérülten is lehet teljes életet élni. Műsoruk magával ragadja a közönséget, csak a pozitívum sugárzik belőlük.

György előadását figyelve egy pillanatra elfelejtjük a problémákat, csodálva figyeljük mennyi szeretetet és odaadást sugároz. Minden mozdulata szívből jön. Számára a legnagyobb boldogság, ha a nézők picit is elgondolkoznak azon, hogy a világ hiába nem tökéletes, mindenki azzá teheti saját maga számára. Fontos, hogy befogadóak, nyitottak legyünk az új dolgok felé, és segítsünk társainknak megérteni miről is szól az élet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja