SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Objektív műszeres hallásvizsgálatról

Dr. Németh Tamás [cikkei] - 2008-01-21
Miért szükséges a műszeres hallásvizsgálat akkor is, ha nem fáj a fülünk és nem hallunk rosszul?

A kétoldali, szeparált műszeres hallásvizsgálat a fül-orr-gégészeti alapvizsgálat elengedhetetlen része. Napjainkban a lázzal és komoly fülfájással, halláscsökkenéssel járó gennyes középfülgyulladások meglehetősen ritkán fordulnak elő. A gennyes középfülgyulladás diagnózisa még a kezdő fül-orr-gégész számára is egyszerű feladat. A panaszok döntő többségét okozó fülkürthurut és az igen gyakran, különösen féloldali esetben még halláspanaszt sem okozó úgynevezett szerózus középfülgyulladás diagnózisának felállítása, kizárólag homloktükörrel történő megtekintéssel, komoly hiba. Mivel a komoly következményekkel járó patológiás folyamatok még a fül-orr-gégész szakorvos részéről is negatívnak ítélt dobhártya mögött észrevétlenül is kialakulhatnak, ezért a minden betegnél rutinszerűen elvégzett objektív hallásmérés kötelezőnek tekintendő.

A műszeres vizsgálatot a középfül impedancia mérése jelenti, aminek kapcsán a hallásmérő műszer egy változtatható frekvenciájú, kellemetlenséget nem okozó halk szignál hang segítségével állapítja meg a hallócsontláncolat hangvezetési képességét, a középfülben mérhető légtartalmat és nyomásértéket. A vizsgálat objektív, hiszen nem igényli a betegtől a hang hallásának visszajelzését. A hallócsontláncolat tökéletes hangvezető képessége nem jelenti, hogy a hallószerv működése is kifogástalan. Erre a kiegészítő dobüregi reflexvizsgálat szolgál.

A külső hallójáratba megfelelő erősségű hangot sugározva (a hallócsontláncolat kifogástalan hangvezető képessége esetén) a hanginger által kiváltott ingerület a hallópályákon át az agy hallásért felelős területeire jut, ott átkapcsolódva egy finom reflexet vált ki, ami a dobhártya, csak műszerrel detektálható rezdülését váltja ki, amit a hallásvizsgáló műszer érzékel. A különböző frekvenciájú hangokkal elvégzett mérés, és a mért frekvenciákon észlelhető reflexválaszok megléte az ép hallás bizonyítékát jelentik.
A régi, mázsás súlyú készülékek tudását a mai készülékek mobiltelefon méretben biztosítják. A modern készülékek rendkívüli precizitással készülnek, az általunk használt Madsen-GN Otometrics készüléken például még a tengerszint feletti, méterben mért magasságnak megfelelő nyomásértékeket is be kell állítani, ami a repülőgépek műszereiben használatos módszer. A műszerek mérési sebessége ( swap ) és nyomásiránya változtatható, ami például gyors mérési beállítás esetén lehetővé teszi, hogy ijedős, sírós gyermek hallását is képesek legyünk megmérni.

Madsen-GN Otometrics Otoflex 100 típusú készülék



Rendkívül gyors és pontos, fájdalom és kellemetlenségmentes mérés.
Duplex bluetooth kapcsolaton keresztül a mérés folyamata a beteg és hozzátartozója részére LCD panelen szinkron megfigyelhető.
Bluetooth nyomtatás, nemzetközi szabványnak megfelelő lelet.
Az adatok tárolása NOAH kompatibilis fájl formátumban történik. Ez az jelenti, hogy a mérési adatok és grafikus görbék bármilyen kommunikációs informatikai csatornán, fájl formában elküldve, a világ bármely részén, NOAH kompatibilis audiológiai informatikai rendszerekben értelmezhetőek, megjeleníthetőek és audiológiai leletekbe beilleszthetőek.
Ezek a fájlok természetesen csak speciális audiológiai programokkal nyithatók meg, így a mérési eredményeket tartalmazó fájlokat betegeink részére csak külön kérésre küldjük el e-mailben. 

www.fuleszorvos.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja