SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Álmatlan éjszakák helyett

Családinet [cikkei] - 2006-12-12
A nyugodt alvás nem csak külső megjelenésünkre van hatással, de döntően befolyásolja másnapi teljesítő képességünket, koncentrációnkat, és nem utolsó sorban idegállapotunkat.

Altatók helyett vásároljunk inkább füldugót és a teljes sötétséget biztosító szem-maszkot. Igény szerint válasszunk a hálószoba sötétítésére alkalmas eszközt. Érdemes egy kisebb lámpát is felszerelnünk, így amennyiben mégis fel kell kelnünk az éjszaka folyamán, nem vakító fényben tesszük ezt.

Fontos, hogy kerüljük a lefekvés előtt két órával történő bőséges étkezést. Éhségünket ezekben az órákban legfeljebb egy pohár tejjel, vagy könnyű nassal csillapítsuk. A tej kifejezetten jótékony hatású ez esetben, mivel olyan aminosavat tartalmaz, melyről kísérletek bizonyítják, hogy segíti a nyugodt alvást.

Karikás szemek helyett válasszuk a rendszeres mozgást. Testedzés során ugyanis nem csak kellemesen elfáradunk, de a bennünk felgyülemlett stressztől is megszabadulhatunk, s így nyugodt alvásunk is biztosított. Fontos azonban, hogy intenzív mozgást lefekvés előtt három órával már ne végezzünk, ilyenkor válasszuk a kellemes relaxációt, a pihentető kikapcsolódást.

Törekedjünk rendszeres napi rutin kialakítására, melyben a lefekvés megközelítőleg azonos időpontban, s nem az éjszakai órákban történik. Délutáni alvás helyett eredményesebb, ha a felkelés után 8 órával iktatunk be egy 10-15 perces rövidke, frissítő hatású pihenőt.

Lefekvés előtt egy órával nem ajánlott szellemi munka végzése sem, hogy elménk is kikapcsolhasson, felkészüljön az alvásra, s az éjszakát ne gondolataink hálójában töltsük.

Háziállat tartása esetén fontoljuk meg, hogy kedvencünk az ágyban, mellettünk töltse-e az éjszakát. Előfordulhat ugyanis, hogy épp az ő mozgolódása kelt fel bennünket is. Amennyiben allergiásak lennénk rá, úgy pedig az ezzel járó tünetek okoznak kellemetlen éjszakákat számunkra.

Fontos, hogy a hálóhelységet rendszeresen szellőztessük, friss levegőben, kellemes hőfokon töltsük az éjszakát.

Amennyiben felébredünk, menjünk át egy másik helységbe, olvassunk könyvet, hallgassunk zenét, de a hálószobába alvásra szolgáljon.

Érdemes valamilyen relaxációs technikát elsajátítanunk, s azt az ágyban, lefekvés előtt gyakorolnunk.

Természetesen a nyugodt alvás érdekében az olyan élénkítő szerek, mint a nikotin, koffein és alkohol egyértelműen kerülendők a lefekvés előtti időszakban.

Végül, de nem utolsó sorban pedig ne feledjük, hogy a problémáink akkor sem oldódnak meg, ha álmatlanul rágódunk rajtuk. Sem anyigi, sem érzelmi életünket nem válthatjuk meg az éjszaka folyamán. A megoldásra inkább rátalálunk kipihenten, frissen, a nappal folyamán.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja