SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családi örökségünk: a depresszió

Családinet [cikkei] - 2006-10-09
A krónikus depresszió megjelenésére adhat magyarázatot a betegség családon belüli előfordulása, halmozódása.
Családi örökségünk: a depresszió

A krónikus depresszió a depressziós betegek nagy többségét érintő betegség. Jellemző rá, hogy a beteg hangulatát a kórkép jelentkezésének első pillanatától fogva szűnni nem akaró levertség, lehangoltság jellemzi. A krónikus depresszióban szenvedő beteg a szomorúság érzésén túl annál súlyosabb, egyfajta üresség, zsibbadtság állapotában éli mindennapjait, s úgy érzi, nem képes semmilyen érzelem átélésére.

 

A betegek jellemzően önbizalomhiánnyal küszködnek, alkalmatlannak érzik magukat az élet minden területén rájuk váró feladatok teljesítésére, önbecsülésük kifejezetten alacsony. A fentieken kívül a betegség fontos tünetei még az alvászavarok, s az alacsony energiaszint.

 

A The American Journal of Psychiatry folyóiratban közölt vizsgálatban 638 depressziós beteg vett részt, akiknél a kórkép 31 éves koruk előtt már kialakult. A páciensek egyes rokonai, szülei és testvérei is szenvedtek bizonyos ideig depressziós tünetektől.

 

A kutatók úgy találták, hogy azon résztvevők esetében jóval gyakoribb volt a krónikus depressziós tünetek jelentkezése, akik családjában a szülők vagy testvérek esetében szintén kialakult a betegség. Amennyiben pedig a tünetek a páciens 13 éves korára már jelentkeztek, úgy a családtagok esetében hatszorosára nőtt a betegség felbukkanásának valószínűsége.

 

A vizsgálatban az egészséges, depressziós tünetektől nem szenvedő családtagok nem vettek részt. Az azonban így is világossá vált, hogy a betegség kialakulásában fontos szerepe van a genetikai tényezőknek. A kutatók célja további vizsgálatokkal a felelős gének pontos meghatározása. Azonban a depresszió addig is gyógyítható betegség, igyekezzünk ezért mielőbb orvoshoz fordulni, ha úgy érezzük, segítségre van szükségünk.

 

A hír alapjául a „Chronic Depression May Run in Families” cikk szolgált.

 

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja