SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kockázatos fogamzásgátlás

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-11
A nők legnagyobb vágya, ugyanakkor legnagyobb félelme is a várandósság. Ezt megelőzendő minden lehetséges módszert bevetnek, hogy a baba a legmegfelelőbb időben születhessen meg.

Már évtizedek óta jól ismerjük a fogamzásgátló módszerek sokszínű palettáját. Mindenki igénye és a biztonság mértéke szerint kiválaszthatja a számára megfelelő módszert. A kevésbé biztonságos eszközök és technikák is hasznosak lehetnek, ha valaki nem szeretné időzíteni a terhességet. A legnagyobb biztonságot ma is a méhen belüli eszközök, az óvszer, és a hormonális tabletták nyújtják.

A nők számára a biztonság megőrzése mellett fontos az egyéb élettani folyamatok megfelelő irányítása is. Sokan küzdenek menstruációs problémákkal, melyre szintén megoldást nyújtanak a megfelelő készítmények. A hosszú ideig tartó, vagy rendszertelen menstruáció, illetve a menses idején jelentkező panaszok (pl. mellfeszülés, hátfájás) a megfelelő diéták, a helyes életmód betartása mellett a leghatékonyabban hormontartalmú tablettákkal kezelhető, melyek rendszeressé teszik a ciklust.

Emellett az egyik leghatékonyabb védekezési módszernek mondható. A fogamzásgátló tabletták sem veszélytelenek, s nem biztosítható, hogy rögtön az első készítmény megfelelő lesz. Ma már a modernebb tabletták minimális hormontartalma kevésbé hat negatívan a nők szervezetére, mégis megzavarhatja a hormonháztartást, vagy mellékhatások jelentkezhetnek, melyek gyógyszerváltásra késztetik a pácienst.


Egyes fogamzásgátlók, melyek csupán progesztogént tartalmaznak, megelőzhetik a vénás betegségeket, illetve a csontritkulást. Ezek általában egy szinten tartják a hormonokat. A kombinált tabletták, melyek ösztrogént is tartalmaznak, igyekeznek a test természetes hormonális ingadozását is utánozni.

A csak progesztogént tartalmazó tabletta a fogamzásgátlás tekintetében kevésbé hatékony, mivel nem akadályozza meg az ovulációt. Leginkább szoptatós kismamáknak javasolják, hiszen a szoptatás idején meglévő természetes védelemmel kiegészítve már elég hatékony. Endometriózis estén is megszünteti a menstruációs problémákat. A kombinált tabletták megakadályozzák az ovulációt, így kisebb a teherbeesés kockázata.

Külföldi kutatók szerint a tabletta mellékhatásai mellett komoly kockázatot is jelenthet hosszú távon. A WHO közlése szerint a kombinált tabletták növelhetik a májrák, a méhnyak- és emlőrák kockázatát, ugyanakkor a petefészekrák, és a méhtestrák kockázatát csökkenti. Mint minden készítmény, a fogamzásgátló szerek is kockázatot jelenthetnek. A megfelelő vizsgálatok elvégzése, és a helyes készítmény kiválasztása mellett azonban a korszerű tabletták nem jelentenek nagyobb kockázatot.

Fotó: Heinz Hasselberg & Anja Gros, Steinfurt: 075 Pillen & Tabletten - Aus der Apotheke 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja