Kockázatos fogamzásgátlás
Már évtizedek óta jól ismerjük a fogamzásgátló módszerek sokszínű palettáját. Mindenki igénye és a biztonság mértéke szerint kiválaszthatja a számára megfelelő módszert. A kevésbé biztonságos eszközök és technikák is hasznosak lehetnek, ha valaki nem szeretné időzíteni a terhességet. A legnagyobb biztonságot ma is a méhen belüli eszközök, az óvszer, és a hormonális tabletták nyújtják.
A nők számára a biztonság megőrzése mellett fontos az egyéb élettani folyamatok megfelelő irányítása is. Sokan küzdenek menstruációs problémákkal, melyre szintén megoldást nyújtanak a megfelelő készítmények. A hosszú ideig tartó, vagy rendszertelen menstruáció, illetve a menses idején jelentkező panaszok (pl. mellfeszülés, hátfájás) a megfelelő diéták, a helyes életmód betartása mellett a leghatékonyabban hormontartalmú tablettákkal kezelhető, melyek rendszeressé teszik a ciklust.
Emellett az egyik leghatékonyabb védekezési módszernek mondható. A fogamzásgátló tabletták sem veszélytelenek, s nem biztosítható, hogy rögtön az első készítmény megfelelő lesz. Ma már a modernebb tabletták minimális hormontartalma kevésbé hat negatívan a nők szervezetére, mégis megzavarhatja a hormonháztartást, vagy mellékhatások jelentkezhetnek, melyek gyógyszerváltásra késztetik a pácienst.
Egyes fogamzásgátlók, melyek csupán progesztogént tartalmaznak, megelőzhetik a vénás betegségeket, illetve a csontritkulást. Ezek általában egy szinten tartják a hormonokat. A kombinált tabletták, melyek ösztrogént is tartalmaznak, igyekeznek a test természetes hormonális ingadozását is utánozni.
A csak progesztogént tartalmazó tabletta a fogamzásgátlás tekintetében kevésbé hatékony, mivel nem akadályozza meg az ovulációt. Leginkább szoptatós kismamáknak javasolják, hiszen a szoptatás idején meglévő természetes védelemmel kiegészítve már elég hatékony. Endometriózis estén is megszünteti a menstruációs problémákat. A kombinált tabletták megakadályozzák az ovulációt, így kisebb a teherbeesés kockázata.
Külföldi kutatók szerint a tabletta mellékhatásai mellett komoly kockázatot is jelenthet hosszú távon. A WHO közlése szerint a kombinált tabletták növelhetik a májrák, a méhnyak- és emlőrák kockázatát, ugyanakkor a petefészekrák, és a méhtestrák kockázatát csökkenti. Mint minden készítmény, a fogamzásgátló szerek is kockázatot jelenthetnek. A megfelelő vizsgálatok elvégzése, és a helyes készítmény kiválasztása mellett azonban a korszerű tabletták nem jelentenek nagyobb kockázatot.
Fotó: Heinz Hasselberg & Anja Gros, Steinfurt: 075 Pillen & Tabletten - Aus der Apotheke
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: