SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alvászavarok felnőtt - és gyermekkorban

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-08
Ha valaki nem tud nyugodtan átaludni egy éjszakát, a napja is fáradtan, néha nyűgösen telik. De nem csupán a felnőttek küszködnek alvásproblémákkal.

Az alvászavarok hátterében akár genetikai okok is állhatnak. Korábban a helytelen alvási pozíciókra, és a dohányzás, illetve a stressz miatti légzészavarokra vezették vissza. Egy londoni kórházban több mint kétezer pár vizsgálata során azonban kiderült, hogy az alvászavarral küszködők több, mint felénél az ok a génekben rejlik.

Az alvászavar nem csupán közérzetünkre van hatással, komoly problémákhoz is vezethet. Akár memóriavesztést, impotenciát is okozhat, emellett pedig ingerlékenységhez, illetve a koncentrálóképesség hiánya miatt akár balesethez is vezethet. Néhány esetben saját rossz szokásaink vagy tulajdonságaink gátolnak meg a helyes alvásban.

Néhány tipp felnőtteknek:

  • Rendszeresen végezzünk testmozgást. A szervezetet ellazítja, ellenállóbbá teszi. Már napi fél óra tornázással nyugodtabban aludhatunk.
  • Ne fogyasszunk kávét a késő délutáni órákban.
  • Estére mindig könnyű ételeket fogyasszunk.
  • Alakítsunk ki egy rendszert. Igyekezzünk minden nap ugyanabban az időben lefeküdni.
  • Ne használjunk altatókat. Egy ideig segítenek az elalvásban, később azonban nem csak függőséget okozhatnak, de a nyugodt alvást is meggátolják.

Az alvázavarok (vagy inkább kialvatlanság) kisgyermekes szülőknél a leggyakoribb. A babát időnként etetni kell, felsír éjszaka, így a szülő is többször ébred. A gyermek néhány hónap után már szinte egyértelműen jelzi álmosságát, s átszokik egy másik rendre; jobb esetben az éjszakát már végigalussza, s napközben is tart egy kis pihenőt. Fontos, hogy a szülők biztosítsák gyermekük számára a megszokott napirendet. A gyermekeket igyekezzünk minden nap ugyanabban az időpontban lefektetni és ébreszteni, így ugyanis kisebb eséllyel fordulhat elő alvászavar.

Fontos, hogy a megszokásokra alapozzunk. Úgy alakítsuk ki a fektetés rendjét, hogy az később se legyen terhes a szülő számára (pl. ne ölben ringatva altassuk el a nagyobb gyermekeket, mert ez később már kényelmetlen lesz). Mivel a gyermekek könnyebben felébrednek, a visszaalváshoz ugyanazt a megszokott rítust igénylik, melyet minden elalvás kísér. Ezért célszerű az esti mesemondás után arra szoktatni a gyermeket, hogy egyedül aludjon el, így a visszaalvás sem okoz később problémát. Fontos a szülők nyugodt hozzáállása, feszült hangulatban a gyermek sem tudja álomra hajtani a fejét.

Tippek gyermekes szülőknek
 

  • Első a türelem. Ha a szülő ideges, a gyermek sem tud elaludni.
  • Tartsuk magunkat a kialakított rendhez. Ha minden apró hiszti miatt megsajnáljuk a gyermeket, soha nem tud majd egyedül aludni.
  • Szerezzünk be egy kislámpát, vagy világító tárgyat, esetleg világító matricákat, hogy a gyermek ne legyen teljesen sötétben, így nem fog félni.
  • Igyekezzünk nem zajt csapni, ez ugyanis hátráltatja az alvást.
  • Igyekezzünk mindig ugyanakkor fektetni és kelteni a gyereket. Ezt még az óvodai szünidőben is jobb betartani, így nem lesz nehéz a visszaállás.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja