SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi okozhat hallásromlást?

Családinet [cikkei] - 2012-01-09
Halláscsökkenés fiatalabb korban is bekövetkezhet. Elég hozzá egy szövődményes nátha, vagy gyakori zajártalom. Mire ügyeljünk, hogyan előzhetjük meg?
Mi okozhat hallásromlást?

Érzékeny szerv

A hallás folyamata során a környezetből érkező hangok először a külső hallójáratba jutnak, majd megrezegtetik a dobhártyát. A dobhártya által közvetített rezgések hatására a hallócsontocskák, az őket összekötő ízületek jóvoltából rezegni kezdenek és a folyadékkal teli csigába továbbítják a rezgéseket - magyarázza dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész, a Budai Fül-Orr-Gége központ orvosa. A végén a rezgések ingerületté alakulnak a csigában található Corti-féle szervben. Innen az idegi jeleket a hallóideg közvetíti az agy hallóközpontjába, ahol a hangok tudatos érzékletté lesznek. Ha ez a folyamat bármely ponton sérül, halláscsökkenés következhet be.

Náthától a középfülgyulladásig

A tartós orrfolyással, orrdugulással járó nátha következményeként jelentkezhet az erős fájdalommal járó középfülgyulladás. Különösen a gyermekek veszélyeztetettek, akiknél problémát okozhat a rendszeres és alapos orrfújás. A gyermekeknél életkorukra jellemző anatómiai okoknál fogva is gyakrabban jelentkezhet náthás szövődmény. A középfület az orr-garattal összekötő Eustach-kürt helyzete és átjárhatósága, ugyanis gyermekkorban kedvez az orrüregi fertőzések középfülbe terjedésének. A megelőzés - rendszeres orrfújás, tengeri sós orrspray használata, kisebbeknél orrszívás - mellett a már kialakult középfülgyulladás mielőbbi kezelése is nagyon fontos. A krónikussá váló középfülgyulladás akár tartós halláscsökkenéshez is vezethet.

Zajártalom



Az összefüggésre már előírás is született, az Európai Unió 85 decibelben maximalizálta a forgalomba hozandó összes, fülhallgatóval hallgatható zenelejátszó készülék hangerejének biztonsági küszöbértékét. Bizonyos munkakörökben azonban nem ritka az ennél is magasabb zajártalom, - például motorbicikli: 85-90, ütvefúró: 110, egy puska elsülése: 120 decibel - itt feltétlenül szükséges a munkakörhöz kapcsolódó védelmi előírások betartása.

Ártalmas tisztaság

A fül tisztítása a személyes higiénia alapvető eleme, nem mindegy azonban, hogy mindezt hogyan végezzük. Az első hiba, amit elkövethetünk, ha túl gyakran és látszólag túlzott alapossággal végezzük a műveletet. A fülzsír ugyanis védelmi funkciót tölt be, nagy szerepe van a kórokozók kiszűrésében. A látszólagos alaposság pedig azt jelenti, hogy a fültisztító pálcikát helytelenül alkalmazva a fülzsírt csak beljebb toljuk a fülben, ami aztán szép lassan, mintegy dugót formálva okoz halláscsökkenést. A fülzsír-dugó kíméletesen feloldható, ha a gyógyszertárban kapható paraffinolajat csöpögtetünk a fülbe. Ha ez a módszer sem hatásos, a fülzsír-dugó eltávolításához kérjük fül-orr-gégész segítségét.

Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu

Fotó: Ilagam: Wattestäbchen

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja