SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan őrizhetjük meg szemünk egészségét?

Családinet [cikkei] - 2011-10-13
A szemünk az egyik legösszetettebb érzékszervünk, amelynek megóvásával még mindig nem törődünk eleget. Erre a tényre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2000 óta a Látás Világnapján keresztül is szeretné felhívni a figyelmet.

Az október második csütörtökén megrendezett jeles nap arra mutat rá, hogy a látásromlás, illetve a vakság megelőzhető, és - mint oly sok más betegség esetében - a prevenciót és a rendszeres szűrővizsgálat fontosságát állítja a középpontba. A szemünk épségének megőrzésére Dr. Nagy Mária, a Budai Egészségközpont szemészorvosa is ad néhány hasznos tanácsot.

„Az egészséges szem elengedhetetlen a teljes élethez, a tanuláshoz, a biztonságos autóvezetéshez, a panaszmentes munkavégzéshez. Látásunk az életkorral romlik, de páros szerv lévén sok ember nem észleli, hogy rosszul lát például az egyik szemével. Holott korai felismerés esetén számos betegség megelőzhető vagy eredményesebben kezelhető lenne” - mondta a doktornő.

7 tipp a szem egészségének megőrzésére:

  1. Rendszeresen vegyünk részt szűrővizsgálaton! A szemünket mindenképp vizsgáltassuk meg évente egyszer szakorvossal, hogy a „rejtett” problémáinkat a szakorvosok időben felfedezzék és kezeljék, így az esetleges jövőbeni panaszainkat megelőzhessék!
     
  2. Különösen fontos a rendszeres szünetek beiktatása, főleg azoknak, akik egész nap számítógépes munkát végeznek. Az óránként beiktatott pár perces szünetek során a szoba távolabbi pontjaira történő fixálás/nézés, a felállás, a végtagok megmozgatása, a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása a mozgásszervünk, a keringésünk mellett a szem védelmét is szolgálja.

     
  3. Amennyiben a szemészorvos megállapította a szem szárazságát, akkor a további panaszok megelőzése, kezelése érdekében használjunk nedvesítő műkönnycseppet vagy szemgélt! A szemszárazság gyakori probléma, amelyet a számítógép előtt végzett munka, a klímaberendezések állandó használata fokozhat. A számítógép előtt sokszor annyira koncentrálunk, hogy „elfelejtünk” pislogni (normál esetben 5-10 másodpercenként pislogunk), a nem kellő gyakoriságú pislogás pedig különböző panaszokat okozhat. Mivel a szem egyik legfontosabb védőmechanizmusa a könnyfilm létrehozása és fenntartása, így a könnyfunkció romlása számos kellemetlen tünettel jár. Okozhat szemkipirosodást, égő, szúró érzést, a szemben tompa nyomásérzést, a szem akár fényérzékennyé válhat, hamar elfárad, és a panaszok tartós fennállása akár rossz általános közérzethez is vezethet. A szemszárazsághoz hozzájárulhatnak a cigarettafüst, a légszennyezettség mellett bizonyos gyógyszerek is (például: antihisztaminok, antidepresszánsok vagy vízhajtók), így ezek szedésének ismerete elengedhetetlen a szemészorvos számára.
     
  4. Fogyasszunk a szemre jótékony hatással lévő vitaminokat, tápanyagokat és ásványi anyagokat! Az antioxidánsok késleltetik a szem öregedési folyamatát, így a látás romlását is. Étrendünk legyen A-, C-, E-vitaminban, valamint béta-karotinban, cinkben és szelénben gazdag. A-vitamin a tengeri halakban, a tojássárgájában, a májban, C-vitamin a citrusfélékben, a paprikában, a savanyú káposztában, E-vitamin a növényi olajokban található nagy mennyiségben. A sárgarépa, spenót, kelkáposzta, sárgadinnye a béta-karotin, a marhahús, a lencse, a tökmag a cink, a tengeri állatok és a teljes kiőrlésű gabona pedig a szelén értékes forrásai.
     
  5. Hordjunk a látásunknak megfelelő szemüveget, kontaktlencsét! Fontos, hogy a lencse optikailag tökéletes legyen, és megfelelően korrigáljon. Bármely panasz esetén konzultáljunk szemorvossal!
     
  6. A káros UV-sugarak kiszűrése érdekében viseljünk megfelelő UV-védelmet biztosító napszemüveget, UV-szűrős szemüveget, kontaktlencsét! A káros UV-sugarak hosszú távon a szem környékén lévő bőr rosszindulatú elváltozásaihoz, kötő- és szaruhártya-gyulladáshoz, kúszóhályog kialakuláshoz, emellett szürke hályog vagy akár a szem maradandó látásromlását eredményező ideghártya elfajuláshoz is vezethetnek.
     
  7. A látásromlás nem csak szemészeti probléma miatt alakulhat ki, a háttérben más betegség is meghúzódhat! A látásélesség változása mögött cukorbetegség, magas vérnyomás, vagy a szervezet más pontján lévő gyulladás (fogászati-, urológiai-, vagy akár reumás ízületi gyulladás) is állhat. Panasz esetén tehát forduljunk szakorvoshoz!
     
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja