SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szemjóga minden nap - 2. rész

Bozsó Zsuzsanna [cikkei] - 2011-04-07
A szem, mint optikai rendszer, a pupillán keresztül beérkező fénysugarat megtöri. Normális fénytörésű szem a végtelenre állítódik be, ilyenkor a szemlencse kissé elnyújtott helyzetben van, és a fókuszpont az ideghártyára esik. Közelre nézéskor a szemlencse domborúságát a sugárizom szabályozza, hogy ismét a recehártyára képeződjön le a beérkező kép. A szemnek ezt az alkalmazkodását, akkomodációnak nevezzük. Öt méter, vagy annál közelebbi nézéskor domborodik a szemlencse, távolba nézéskor pedig ellapul.

A hagyományos nézet szerint a szem csak az akkomodáció (alkalmazkodás) folytán tud fókuszálni. Dr Bates 35 éves klinikai tapasztalata alapján arra a következtetésre jutott, a hagyományos nézettel ellentétben, hogy a sugárizom mellett a szemgolyó külső izmai is nagy segítséget jelentenek a töréshibák javításában. A megerősített szemizom képes megváltoztatni a tengely, azaz a lencse és a retina között hosszúságot.

szemjoga
A szemtengely hossza kb. 2,4 cm. Hosszúságának változásai következtében jönnek létre a töréshibák, a rövidlátás és a távollátás. Rövidlátó szem esetében, a ferde szemizmok feszültsége miatt a szem hossza megnyúlik, így a fókuszpont az ideghártya elé esik. Míg távollátók esetében a négy egyenes szemizom álló tojás formájúra deformálja a szemet, megrövidítve ezzel a tengelyhosszt, így a fókusz a retina mögé esik.

a.    rövidlátó szem

b.    jól látó szem

c.    távollátó szem
 

Gyakorlatok a látás javításáért, a szemizmok megerősítésére:

  1. Szemünk körül lazítsuk ki a feszültséget 10 perc palmírozással (tenyerezéssel, lásd. első cikk), és végezzünk néhány szemizom erősítő gyakorlatot:
  2. Fejünket tartsuk egyenesen előre, miközben mindkét szemünkkel írjunk fektetett, majd álló nyolcasokat. Ha szemünk nincs hozzászokva a mozgatáshoz, hétszer végezzük a gyakorlatot, és csak fokozatosan, napról napra növeljük a mennyiséget.szemjoga2
  3. Nyújtsuk ki egyik kezünket, és hüvelykujjunkat emeljük orr magasságba magunk előtt, nézzünk ujjhegyünkre, majd ujjunk magasságában egy távoli pontra, végül az orrunk hegyére. Ismételjük néhányszor, majd tenyerezéssel pihentessük meg szemeinket. X kép ide tartozik

Jó egészséget, hasznos gyakorlást kívánok!

Üdvözlettel: Bozsó Zsuzsa


Következő látásfejlesztő szemjóga tréning:

Időpont: 2011. április 16. (vasárnap) 10 – 15 óráig
Helyszín: Napszikra Terápiás Stúdió Budapest VI. Bajnok u.1.
Bejelentkezés és további információ: Bozsó Zsuzsa
+36 30 354 3946, bozsozsuzsa@gmail.com www.bozsozsuzsa.hu
www.napszikra.hu

Fotó: Guiri R. Reyes: Eye

Szemjóga minden nap - 1. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja