SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Őröcskék

[cikkei] - 2011-03-08
Meglepődnénk, milyen sok családban okoz problémát az éjszakai ágybavizelés vagy a gyermek hyperaktív magatartása. Felmérések szerint az enuresis az óvodás korúak 15-20%-át érinti, a túlmozgásos gyermekek száma azonban még ennél is több. Létezik eredményes, nem gyógyszeres módszer ezek megszüntetésére? Jó hírünk van: a szakemberek szerint igen!

orocskek„Borzasztó, már megint bepisiltél!” Ez az a mondat, melytől a gyermek már akkor fél, mielőtt elhangozna. Mert nem akart Ő bepisilni, de hiába, a baleset mégis megtörtént. A türelmetlenség, a büntetés, az állandó figyelmeztetés csak felerősíti a tünet előfordulását - vallja Dr. Kelemen Lajos klinikai szakpszichológus, aki remek módszert ajánlott egy szolnoki konferencián, hogyan lehet egy nem kívánatos szokást (ilyen pl. az ágybavizelés, a körömrágás) vagy magatartást (hyperaktivitás) megváltoztatni a gyermeknél. Szerinte a tünetek megszüntetésének folyamata van. Mindenek előtt értelmezni kell a gyereknek, mi történik benne, ezáltal csökken az ismeretlentől való félelme, ugyanakkor függetlenítjük a személyiségtől a tüneteket. Az éjszakai bepisilős picinek pl. azt mondhatjuk: „Nem vagy te bepisilős, csak az őröcskéid, akik vigyázzák a csapokat, azok lusták. Ha este lefekszel aludni, az őröcskék is elalszanak, a csap meg nyitva marad.” A gyerek ezt megérti és nem önmagát hibáztatja.


A célmeghatározás a következő lépés, amikor reményt keltünk a javulásra: „Ne aggódj, Te majd megszabályozod az őröcskéket és nem lesz több bepisilés!” A pszichológus szerint fontos a gyerek bevonása a terápiás folyamatba: „Tudod, mit? Parancsold meg azoknak az őröknek, hogy jól dolgozzanak és ébresszenek fel, ha pisilni kell!” Esténként pedig érdemes ezt a „parancsot” hangosan el is mondani a gyermeknek, az önszuggesztió ugyanis segít a felébredésben: "Őröcskék, ügyesek legyetek, ébresszetek fel, ha pisilni kell!" Persze, ugyanolyan segítség a nappali hólyagtréning is, mely a záróizmokat erősíti. A szülőnek természetesen partnernek kell lennie a folyamatnál, a környezet bevonása ennél a módszernél kikerülhetetlen. És ha reggel száraz a lepedő, akkor a gyermek kapjon egy nagy piros pontot saját gyártású naptárába, hiszen ügyesen megszabályozta az őröcskéket, így erősítjük meg végül sikerében. És mi van akkor, ha mégis nedves az ágy? Akkor is legfeljebb azt mondjuk: „Ejnye, ezek az őröcskék ma milyen lusták voltak!”

Persze, kell egy kis fantázia a szülő részéről, hogy fia vagy lánya problémájára megtalálja az egyénre szabott mesét, de ugyan, ki ismerné jobban saját gyermeke érdeklődését, mint anya vagy apa? A módszer nagy előnye, hogy elkerülhető az esetleges gyógyszeres kezelés és a terápia során még közelebb kerülhet egymáshoz szülő és gyermeke.

A 2011. februári cikkíró pályzázatra beküldött írás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja