SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nő az igény az éjszakai ágybavizelés kezelésére

Családinet [cikkei] - 2004-05-16
Országos tájékoztató kampány indult az általános iskolákban. Felmérések szerint nincs olyan általános iskolai osztály, ahol legalább egy gyermek ne szenvedne éjszakai ágybavizelésben.

A betegségről végzett felvilágosító tevékenysége során a Száraz Éjszakák, Derűs Nappalok Alapítvány az összes általános iskolának tájékoztató füzetet postázott az éjszakai ágybavizelésről. Céljuk, hogy a tájékoztató füzet alapján az osztályfőnökök felhívják a szülők figyelmét a betegség kezelésének fontosságára. Egy hét alatt mintegy 100 iskola jelzett vissza az Oktatási Minisztérium támogatását élvező alapítványi levélre, további információt igényelve a betegség kezeléséről, illetve az Alapítvány munkájáról.

Április végéig még országszerte zajlik az általános iskolai beiratkozás. Sok szülőt nyomaszt a kérdés: mi lesz, ha kiderül, hogy iskolás gyermeke még ágyba pisil éjszakánként? Kevesen gondolnak arra, hogy a problémával nincsenek egyedül. Felmérések szerint az éjszakai ágybavizelésben (latinul enuresis nocturna) az iskolát kezdő gyermekek 15-20%-a érintett. Amennyiben a betegséget nem kezelik megfelelően, a gyermek egészséges lelki fejlődése is veszélybe kerülhet, hiszen nem vehet részt társaival a több napos osztálykirándulásokon, nyári táborokon: ha betegsége kiderül, gyakran válik durva tréfák célpontjává. A betegség a tanuló iskolai teljesítményére is negatív hatással van: a tanórákon nem tud megfelelően koncentrálni, tanulmányi eredménye romlik, iskolai aktivitása csökken, fokozatosan lemarad osztálytársaitól. A probléma kezelésével foglalkozó Száraz Éjszakák, Derűs Nappalok Alapítvány célul tűzte ki, hogy mindezek megelőzésére széleskörű felvilágosító tevékenységet indít az általános iskolák alsó osztályaiban az éjszakai ágybavizelésről.

Az Alapítvány minden általános iskolához ingyenes tájékoztató füzetet juttatott el az enuresisről, a tüneteket kiváltó okokról, a kezelési módokról. A tájékoztató füzet tartalmazza az Alapítvány elérhetőségeit: az érdeklődők interneten a www.szarazejszakak.hu weboldalon, telefonon a 06-20/478-5330-as info-vonalon kaphatnak további információt nemcsak a betegségről, hanem a kezelésével foglalkozó, úgynevezett Enuresis Centrumokról is. Az osztályfőnökök a tájékoztató alapján a szülői értekezleten hívják fel a szülők figyelmét az Alapítvány működésére. Amennyiben a szülők ennél részletesebb tájékoztatást igényelnek, megfelelő számú érdeklődő esetén az Alapítvány ingyenes előadást szervez az iskolában a betegség kezelésében jártas szakorvos (nefrológus, urológus) részvételével.

A tájékoztató füzetek postázását követő héten már közel száz iskola jelzett vissza, a pótlólagosan igényelt prospektusok száma lassan megközelíti a kétezret. Több iskola is érdeklődött a szakorvosi konzultáció iránt, így várhatóan az első előadásra a napokban kerül sor.

A Száraz Éjszakák, Derűs Nappalok Alapítvány által indított felvilágosító kampány az Oktatási Minisztérium erkölcsi támogatását is élvezi. „Fontosnak tartjuk a betegségről indított nagyszabású felvilágosító tevékenység általános iskolákra való kiterjesztését. A probléma szülői értekezleten való tárgyalása egy lépéssel közelebb visz a sok család életét feleslegesen megkeserítő betegség visszaszorításához” – nyilatkozta Sipos János közoktatási államtitkár.


 
Forrás: Száraz Éjszakák, Derűs Nappalok Alapítvány sajtóközleménye
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja