SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Foltok az arcbőrön

Családinet [cikkei] - 2011-02-09
Tudta Ön, hogy egyre több és több nő szenved a bőr pigmentációja, foltosodása okozta kellemetlenségektől? A 40 év feletti nők 30 százalékánál, az 50 év feletti nők közül már tízből kilencnél, a fogamzásgátló tablettát szedő nők közül pedig 10-20 százaléknál alakul ki jól látható pigmentelváltozás. A terhesség, a hormontartalmú gyógyszerek vagy az UV-sugárzás által előidézett pigmentáció elsősorban az arcon jelent esztétikai problémát, hiszen mindenki egyenletes bőrszínt szeretne.

A pigmentációs problémák okai

A szervezet melanint termel, hogy megvédje az érzékeny bőrsejteket az UV-sugárzástól, a pigmentációs problémák során azonban túl sok képződhet ebből a természetes anyagból. A bőr melanintermelését továbbá az MSH (melanocita stimuláló hormon) és az ACTH (adrenokortikotrop hormon) is serkenti, ezáltal fokozza a bőr pigmentáltságát. A melanin képes elraktározódni a bőrben, így a bőr foltosodásához, az egyenetlen bőrtónus kialakulásához vezet. Léteznek sárga, barna, illetve feketés színű melaninfoltok is.


Főbűnös: a nap

A bőr öregedésével fellépő pigmentációs probléma öregedési foltok kialakulásához vezet, amely gyakran a többéves UV-sugárzás eredménye. A hiperpigmentáció, a fokozott festékanyag-képződéssel járó pigmentzavar, ezért leginkább az olyan, tartósan igénybevett bőrfelületeken alakul ki, mint az arc, hát és mellkas. A pigmentáció folyamatában az UVA- és UVB-sugarak is nagy szerepet játszanak: az UVA még tovább sötétítheti a már meglévő melanin-prekurzorokat a bőrben – ilyenkor tapasztalható az azonnali pigmentáció, amely már pár óra elteltével látható az UV-sugárzásnak kitett bőrön. Az UVB-sugárzás a melanin újratermelődéséhez és a késői pigmentáció kialakulásához vezet, amely az UV-sugárzást követő napokban jön létre.

Életstílus, hormonkészítmények

Az első öregedési foltok megjelenése nagyban függ az életstílustól, de általánosságban 40 éves kortól jellemző. Minél többet tartózkodunk a napon, annál több öregedési foltra számíthatunk, hiszen a bőr az UV-sugárzásra fokozott melanintermeléssel válaszol. Ezért különösen fontos az UV-sugárzás elleni védekezés és a bőr melanintermelésének csökkentése. A hormontartalmú készítmények, fogamzásgátlók által előidézett, valamint a terhességre, és a terhességet követő időszakra jellemző hormonális változások azonban már fiatalabb korban is könnyen hozzájárulhatnak a pigmentelváltozások, a melasma kialakulásához.

Mindennapos bőrápolás

Manapság a nők többet várnak arcápolójuktól az egyszerű arcápolásnál. Fiatalosabb megjelenést szeretnének, így előnyben részesítik a magas minőségű, hatékony összetevőket tartalmazó, ápoló kozmetikumokat. Napjainkban ezek a termékek már nem álmok! A patikákban magas minőségű, bizonyítottan hatékony megoldást kínáló, bőrgyógyászatilag tesztelt termékek kaphatók.


Interjú Dr. Marion Moers-Carpi müncheni bőrgyógyásszal

Melyek a nemkívánatos, pigmentált léziók kiváltó okai?
A pigmentfolt kifejezést illetően különbséget kell tennünk a szeplők (ephileden), az úgynevezett májfoltok (lentigines) illetve a hámszemölcsök (seborrheás verrucae) között. Továbbá létezik úgynevezett hiperpigmentáció (chloasma vagy melasma) is, amely során sötét bőrelszíneződések alakulnak ki. A pigmentáció megjelenésében nagyon gyakran a nap játssza a legnagyobb szerepet. A legfrissebb melasma-kutatások azonban azt is bebizonyították, hogy a hő a napsugárzástól függetlenül is nagy szerepet játszik. Mexikóban például azok a tortillasütők, akik úgy dolgoznak, hogy nem éri őket napsugárzás, szintén hiperpigmentációt mutattak.

Létezik-e genetikai hajlam a pigmentáció kialakulására?
A bőrtípusok genetikailag meghatározottak, a szeplők örökölhetők és igen gyakoriak a nagyon világos bőrű, vöröses hajú embereknél.

Kiket érint elsősorban ez a bőrprobléma?
Különösen a májfoltokkal rendelkező, 40 év fölötti emberek érintettek. A melasma egyébként a nők körében gyakoribb.

Milyen szerepet játszanak ebben a folyamatban a hormonok?
A cholasma kialakulásában az ösztrogén nagy szerepet játszik. Ez az elváltozás nemcsak a terhesség alatt alakulhat ki, hanem a fogamzásgátlót szedő nők 15 százalékánál is megjelenik.

Megelőzhető a pigmentáció kialakulása?
A megelőzés fontos: a bőrtípusnak megfelelő faktorszámú, UVA- és UVB-szűrővel ellátott fényvédőszerek használata kiemelkedő fontosságú a megelőzésben.

Mit tehetünk a pigmentáció ellen?
Hiperpigmentáció esetén külsőleg, halványító krémek használatával is jelentős eredményeket érhetünk el. Elsősorban a hidrokinon hatóanyag segít, akár együttesen is alkalmazva retinoidokkal, glikolsavval, E-vitaminnal és C-vitaminnal. Továbbá az olyan módszerek is hasznosak, mint a triklorecetsavas, középmélységű kémiai hámlasztás vagy a lézerkezelés. Lentigines esetén az eltávolítás mellett is dönthetünk. Ebben a dermabráziós, lézeres hámlasztókezelések, az elektrosebészeti eljárások vagy a kémiai hámlasztás segíthet.

Forrás: www.eucerin.hu
Kép:
http://piqs.de/fotos/51653.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja