SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mozgás, jóga a látás megőrzéséért!

Bozsó Zsuzsanna [cikkei] - 2010-12-03
Szemünk apró izmait karbantarthatjuk rendszeres szemjógával

„Féléves szemjógával, másfél dioptriás szemüveget raktam le.”

Weninger doktort idézve „a jóga szerepe éppen az, hogy hármasságunk - testünk, kedélyünk és szellemünk - egyformán vegyen részt életünk kialakításában, azaz minden mozdulatunkban, arckifejezésünkben, testtartásunkban, leheletünkben, érzésünkben, „Életünk legyen teljes!”
A jóga tehát nem csupán ászanák egymás után végzett sorozatát, hanem egyfajta látásmódot, életvitelt jelent.
Így a szemjóga sem a gyakorlatok gyors elvégzéséről szól. Sokkal inkább, hogy összhangba kerüljünk önmagunkkal, hogy megértsük testünk működését, hogy kialakítsunk egy testtudatot, megtaláljuk a harmóniát önmagunk és a környezetünk között.
Dr. W. Bates amerikai szemorvos, közel száz éve dolgozta ki a látásjavításnak ezt az alternatív lehetőségét, klinikai tapasztalatára és a több ezer éves indiai, kínai, tibetii gyógyászatban elért eredményekre alapozva, amelyet M. Schneider természetgyógyász fejlesztett tovább. Magyarországon több évtizede dolgoznak és végzik hatékony látásjavító tevékenységüket képzett szemtrénerek. Én is ezt a bevált módszert követem.
Az eredmény azonban a gyógyulni vágyó kitartásán és elszántságán is múlik. Mivel ez egy öngyógyító módszer, mindenkinek a saját kezében van a lehetőség. A szemtréner ismerteti a módszert, megmutatja a gyakorlatokat, de azokat elvégezni, esetleg életmódot váltani, mindenkinek saját magának kell.
Tapasztalatom azt mutatja, hogy a csoportfoglalkozások eredményesebbek. A csoportnak ugyanis ereje van. Hasonló bajokkal küzdők beszélhetik meg problémájukat, akár a betegségre vonatkozóan, akár a felmerülő kérdésekre keresünk választ, egymás között bizalmasabban vagyunk. Az elért eredmények pedig, ösztönzőleg hatnak a másikra. A csoportfoglalkozást megelőzi egy személyes állapotfelmérés, mert a gyakorlatokat személyre, problémára szabottan állítjuk össze.
A jó látás nemcsak szemünk, mint optikai szerv hibátlan működésének köszönhető. Látásélességünk alakulását fizikai, érzelmi és mentális hatások befolyásolják.
Fizikai okokat vizsgálva, el kell fogadnunk, hogy a szem testünk szerves része. Ereken, idegeken keresztül kapcsolatban van egész szervezetünkkel. Így érhetővé válik, hogy a testünket károsító tényezők, látásunkat is befolyásolják. A környezetszennyeződés, egészségtelen életmódunk, (táplálkozás, vitaminok), testmozgás hiánya, elégtelen légzés-, helytelen nézési szokásaink, és nem hagyhatjuk figyelmen kívül a stressz testünket károsító hatását sem.
Érzelmi okokat tekintve, intenzív negatív érzelmek átélésekor, mint a düh, félelem, mély bánat, nem múló gyász, szinte azonnali látásromlást eredményez. Ezt szólásainkban is megtaláljuk, pl.: „Nem lát a haragtól”. Ha állandósul ez az érzelmi állapot, vagy túl gyakran ismétlődik, a látásromlás is maradandóvá válhat.
Mentális tényezőként, értelmünk segíthet és árthat is állapotaink változásaiban. Visszatarthat a látásjavulásban, ha nem hiszünk benne, de a pozitív gondolkodás sokat segíthet. Meg kell szabadulnunk önkorlátozó hiedelmeinktől, le kell győznünk azt a tévhitet, hogy látásunk nem javulhat.

A szemjóga foglalkozáson:

  • különböző technikákkal megszüntetjük testünkben, szemizmainkban az elsősorban stressz okozta feszültséget, blokkokat,
  • fokozzuk a vérkeringést, hogy elegendő tápanyaghoz juttassuk az ideghártyát.
  • megerősítjük szemizmainkat, hogy nagyobb legyen a teherbírásuk.
  • kialakítjuk helyes nézési szokásainkat, megbeszéljük a szem védelmét szolgáló vitaminokat, ásványi anyagokat
     

A legtöbb szembetegségre van ismert alternatív gyógyító technika, ezek hatékonysága függ a betegségtől, mértékétől és ennek függvényében, változik a gyakorlatok végzésének ideje is, ez mindig egyéni. Az első foglalkozás után már tapasztalható változás, de tartós javulás eléréséhez mindenképpen hónapokban kell gondolkozni, napi fél óra gyakorlással.
Ez az öngyógyító módszer alternatívát nyújt a szemüveg mellé. Mindig öröm számomra és a módszer alkalmazásának eredményességét bizonyítja, amikor pozitív visszajelzést kapok, mégis a saját tapasztalatom a legmeggyőzőbb: féléves szemjógával, másfél dioptriás szemüveget raktam le.
A szemjóga alapgyakorlata a palmírozás, ezt megelőzésként is ajánlom. Ez az a módszer, ami minden szemprobléma esetén alkalmazható. Megnyugtatja a szemet, kilazítja a szem-, és arcizmokat.

Tenyerezés (palmírozás)
A tenyerezés a szemjóga alapgyakorlata, melynek végzése min. 10 perc.
Amikor azonban, fáradt a szemünk, munkavégzés közben néhány perces tenyerezés is sokat segít, hiszen ez, az egyik legjobb módja annak, hogy megpihentessük a szemeinket.
Gyakorlat leírása:
Keressünk egy nyugodt helyet, ahol nem zavarnak meg minket, hallgathatunk közben kellemes, lágy zenét, ami segíti ellazulásunkat. Kényelmesen helyezkedjünk el, könyökünket támasszuk meg, legjobb egy asztal lapján. Dörzsöljük össze kezeinket, hogy jól átmelegedjenek, majd hajlítsuk meg kissé csésze alakban és így, fedjük be csukott szemeinket. Vigyázzunk arra, hogy ne nyomjuk meg a szemgolyókat és igyekezzünk kizárni a lehető legtöbb fényingert.
Az orrunkon keresztül vegyünk néhány mély lélegzetet.
Gerincünk legyen egyenes, izmaink lazák, légzésünk lassú és egyenletes. Most ne gondoljunk a problémákra, az elmaradt, vagy előttünk álló feladatokra. Gondolatban jelenítsünk meg egy nyugodt, békés helyet, ahol szívesen időzünk.
Amikor testünk, és gondolataink is megnyugodtak, képzeljünk el szemeink előtt és magunk körül mély, bársonyos feketeséget. A teljes sötétség, feketeség megvalósításával pihentetjük és regeneráljuk az ideghártyát, emellett a szem izmait is ellazítjuk.
Ha időnk engedi, végezzük ezt a gyakorlatot a lehető legtovább és legtöbbször.
Amennyiben úgy véli a kedves Olvasó, hogy szívesen venne részt vezetett szemjóga tréningen, látogasson el a Napszikra Stúdió honlapján a csoportfoglalkozások menüpontra, ahol már a tréningek részleteit is megtalálhatja aktuálisan.


Bozsó Zsuzsa szemjóga-tréner / Napszikra Terápiás Stúdió Bp.
http://www.napszikra.hu/terapeuta/bozso-zsuzsanna/szemjoga-trening

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja