SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mozgás, jóga a látás megőrzéséért!

Bozsó Zsuzsanna [cikkei] - 2010-12-03
Szemünk apró izmait karbantarthatjuk rendszeres szemjógával
Mozgás, jóga a látás megőrzéséért!

„Féléves szemjógával, másfél dioptriás szemüveget raktam le.”

Weninger doktort idézve „a jóga szerepe éppen az, hogy hármasságunk - testünk, kedélyünk és szellemünk - egyformán vegyen részt életünk kialakításában, azaz minden mozdulatunkban, arckifejezésünkben, testtartásunkban, leheletünkben, érzésünkben, „Életünk legyen teljes!”
A jóga tehát nem csupán ászanák egymás után végzett sorozatát, hanem egyfajta látásmódot, életvitelt jelent.
Így a szemjóga sem a gyakorlatok gyors elvégzéséről szól. Sokkal inkább, hogy összhangba kerüljünk önmagunkkal, hogy megértsük testünk működését, hogy kialakítsunk egy testtudatot, megtaláljuk a harmóniát önmagunk és a környezetünk között.
Dr. W. Bates amerikai szemorvos, közel száz éve dolgozta ki a látásjavításnak ezt az alternatív lehetőségét, klinikai tapasztalatára és a több ezer éves indiai, kínai, tibetii gyógyászatban elért eredményekre alapozva, amelyet M. Schneider természetgyógyász fejlesztett tovább. Magyarországon több évtizede dolgoznak és végzik hatékony látásjavító tevékenységüket képzett szemtrénerek. Én is ezt a bevált módszert követem.
Az eredmény azonban a gyógyulni vágyó kitartásán és elszántságán is múlik. Mivel ez egy öngyógyító módszer, mindenkinek a saját kezében van a lehetőség. A szemtréner ismerteti a módszert, megmutatja a gyakorlatokat, de azokat elvégezni, esetleg életmódot váltani, mindenkinek saját magának kell.
Tapasztalatom azt mutatja, hogy a csoportfoglalkozások eredményesebbek. A csoportnak ugyanis ereje van. Hasonló bajokkal küzdők beszélhetik meg problémájukat, akár a betegségre vonatkozóan, akár a felmerülő kérdésekre keresünk választ, egymás között bizalmasabban vagyunk. Az elért eredmények pedig, ösztönzőleg hatnak a másikra. A csoportfoglalkozást megelőzi egy személyes állapotfelmérés, mert a gyakorlatokat személyre, problémára szabottan állítjuk össze.
A jó látás nemcsak szemünk, mint optikai szerv hibátlan működésének köszönhető. Látásélességünk alakulását fizikai, érzelmi és mentális hatások befolyásolják.
Fizikai okokat vizsgálva, el kell fogadnunk, hogy a szem testünk szerves része. Ereken, idegeken keresztül kapcsolatban van egész szervezetünkkel. Így érhetővé válik, hogy a testünket károsító tényezők, látásunkat is befolyásolják. A környezetszennyeződés, egészségtelen életmódunk, (táplálkozás, vitaminok), testmozgás hiánya, elégtelen légzés-, helytelen nézési szokásaink, és nem hagyhatjuk figyelmen kívül a stressz testünket károsító hatását sem.
Érzelmi okokat tekintve, intenzív negatív érzelmek átélésekor, mint a düh, félelem, mély bánat, nem múló gyász, szinte azonnali látásromlást eredményez. Ezt szólásainkban is megtaláljuk, pl.: „Nem lát a haragtól”. Ha állandósul ez az érzelmi állapot, vagy túl gyakran ismétlődik, a látásromlás is maradandóvá válhat.
Mentális tényezőként, értelmünk segíthet és árthat is állapotaink változásaiban. Visszatarthat a látásjavulásban, ha nem hiszünk benne, de a pozitív gondolkodás sokat segíthet. Meg kell szabadulnunk önkorlátozó hiedelmeinktől, le kell győznünk azt a tévhitet, hogy látásunk nem javulhat.

A szemjóga foglalkozáson:

  • különböző technikákkal megszüntetjük testünkben, szemizmainkban az elsősorban stressz okozta feszültséget, blokkokat,
  • fokozzuk a vérkeringést, hogy elegendő tápanyaghoz juttassuk az ideghártyát.
  • megerősítjük szemizmainkat, hogy nagyobb legyen a teherbírásuk.
  • kialakítjuk helyes nézési szokásainkat, megbeszéljük a szem védelmét szolgáló vitaminokat, ásványi anyagokat
     

A legtöbb szembetegségre van ismert alternatív gyógyító technika, ezek hatékonysága függ a betegségtől, mértékétől és ennek függvényében, változik a gyakorlatok végzésének ideje is, ez mindig egyéni. Az első foglalkozás után már tapasztalható változás, de tartós javulás eléréséhez mindenképpen hónapokban kell gondolkozni, napi fél óra gyakorlással.
Ez az öngyógyító módszer alternatívát nyújt a szemüveg mellé. Mindig öröm számomra és a módszer alkalmazásának eredményességét bizonyítja, amikor pozitív visszajelzést kapok, mégis a saját tapasztalatom a legmeggyőzőbb: féléves szemjógával, másfél dioptriás szemüveget raktam le.
A szemjóga alapgyakorlata a palmírozás, ezt megelőzésként is ajánlom. Ez az a módszer, ami minden szemprobléma esetén alkalmazható. Megnyugtatja a szemet, kilazítja a szem-, és arcizmokat.

Tenyerezés (palmírozás)
A tenyerezés a szemjóga alapgyakorlata, melynek végzése min. 10 perc.
Amikor azonban, fáradt a szemünk, munkavégzés közben néhány perces tenyerezés is sokat segít, hiszen ez, az egyik legjobb módja annak, hogy megpihentessük a szemeinket.
Gyakorlat leírása:
Keressünk egy nyugodt helyet, ahol nem zavarnak meg minket, hallgathatunk közben kellemes, lágy zenét, ami segíti ellazulásunkat. Kényelmesen helyezkedjünk el, könyökünket támasszuk meg, legjobb egy asztal lapján. Dörzsöljük össze kezeinket, hogy jól átmelegedjenek, majd hajlítsuk meg kissé csésze alakban és így, fedjük be csukott szemeinket. Vigyázzunk arra, hogy ne nyomjuk meg a szemgolyókat és igyekezzünk kizárni a lehető legtöbb fényingert.
Az orrunkon keresztül vegyünk néhány mély lélegzetet.
Gerincünk legyen egyenes, izmaink lazák, légzésünk lassú és egyenletes. Most ne gondoljunk a problémákra, az elmaradt, vagy előttünk álló feladatokra. Gondolatban jelenítsünk meg egy nyugodt, békés helyet, ahol szívesen időzünk.
Amikor testünk, és gondolataink is megnyugodtak, képzeljünk el szemeink előtt és magunk körül mély, bársonyos feketeséget. A teljes sötétség, feketeség megvalósításával pihentetjük és regeneráljuk az ideghártyát, emellett a szem izmait is ellazítjuk.
Ha időnk engedi, végezzük ezt a gyakorlatot a lehető legtovább és legtöbbször.
Amennyiben úgy véli a kedves Olvasó, hogy szívesen venne részt vezetett szemjóga tréningen, látogasson el a Napszikra Stúdió honlapján a csoportfoglalkozások menüpontra, ahol már a tréningek részleteit is megtalálhatja aktuálisan.


Bozsó Zsuzsa szemjóga-tréner / Napszikra Terápiás Stúdió Bp.
http://www.napszikra.hu/terapeuta/bozso-zsuzsanna/szemjoga-trening

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
A szerkesztő ajánlja