SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2010-11-30
A pajzsmirigy működése jelentős mértékben függ az évszakoktól, az életkortól, stressz helyzetektől és kísérő más betegségektől.

Mire vigyázzanak a pajzsmirigybetegek a közeledő hidegben?
Miként azt korábban, a nyári meleg előtt írtam, a pajzsmirigy működése jelentős mértékben függ az évszakoktól, az életkortól, stressz helyzetektől és kísérő más betegségektől.  Erre figyelmeztet a mindennapi gyakorlat és a legújabb tudományos eredmények. Ez évben Prágában megtartott Európai Endokrin Kongresszuson és több közleményben is egyik fontos téma volt a környezeti tényezők és a pajzsmirigyműködés összefüggése. Ezek egyik aktuális kérdése a tél közeledtével a hideg hatása és veszélye a pajzsmirigybetegek számára. Bizonyították, hogy a csökkent pajzsmirigy működésű (hipotireózisos) betegek nehezebben alkalmazkodnak a hideghez és tűrik a tél viszontagságait. Kimutatták, hogy a hipotireózisos  betegek átlagos  TSH értéke a nyári 9.37±5.53 µUI/ml-ről  télen 18.68±2.31 µUI/ml-re emelkedik. Ez azt jelenti, hogy télen változtatni célszerű a pajzsmirigybetegek kezelésén és egyéb fontos tényezőket is figyelembe kell venniük.  Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető.  Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nemi vágy) meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.  Ami az időskorúakat illeti, nem egységes a vélemény: egyes vizsgálatokban összefüggést mutattak ki az emelkedett TSH-szint és a hidegintolerancia között.   Bonyolítja a kérdés tisztázását, hogy a betegség  hátterében viszonylag gyakori az autoimmun thyreoiditis, amelyhez más érelváltozások (ún. Raynaud szindróma,  hideg kéz, láb!) ( 1. ábra)  is társulhatnak.

pajzsmirigy_tenyer

1.ábra

A 60 év feletti nők akár 10%-ában emelkedett lehet a szérum TSH-szintje (5-10 mE/l), egyúttal thyreoidea elleni antitest-pozitivitás is kimutatható. A pszichés betegség miatt lítium tablettákat szedő betegek közel 20%-ában alakul ki csökkent pajzsmirigyműködés. Hasonlóan csökkent működést okozhat sok olyan gyógyszer, amelyet nem a pajzsmirigybetegségre szednek a betegek. Ezek közül a legfontosabbak a szívbetegek által gyakran szedett, nagy mennyiségű jódot tartalmazó Cordarone tabletta, vagy a Betadine hüvelykúp, ill. fertőtlenítő oldat. Sokirányú pszichológiai tesztekkel végzett tanulmányokban arra hívták fel a figyelmet, hogy ezeknél az embereknél, a kontrollokhoz viszonyítva, gyakrabban lépnek fel alvászavarok, szorongás és testi (szomatikus) panaszok, amelyek a pajzsmirigy kezelésével megszüntethetők.

Mit tegyünk?

  1. Ellenőrizzük pajzsmirigyműködésünket. Próbáljunk válaszolni az alábbi
    kérdésekre:


    Tünetek-jelek           igen nem
    Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás    
    Depresszióra hajlam    
    Hízás, csökkent étkezés mellett    
    Rekedtség    
    Végtagokban zsibbadásérzés    
    Száraz, viszkető, hideg, megvastagodott bőr    
    Székrekedés    
    Halláscsökkenés    
    Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)    
    Menstruációs zavarok, terméketlenség    
    Csökkent libido (nemi vágy)    
    Lassú szívműködés    
    Emelkedett koleszterin szint    
    Nyakduzzanat, nyakfeszülés    
    Családban pajzsmirigy,ill cukorbetegség előfordulása halmozottan    
                               Értékelés: +5 felett  csökkent pajzsmirigyműködésre utal
                                                  0-1 között nincs csökkent működés

                        Amennyiben mód van rá, akkor célszerű a TSH szint ellenőrzése is.

     
  2. Amennyiben a tünetek fennállnak és a TSH érték emelkedett: célszerű  az alkalmazott pajzsmirigykészítmény dózisának növelése.
     
  3. Amennyiben a panaszok továbbra is fennállnak: ajánlatos ellenőrizni, hogy a gyógyszer bevétele megfelelő-e, felszívódik-e, nem akadályozza-e más gyógyszer a szervezetbe jutását?
     
  4. A hideg  kerülése: tekintettel arra, hogy a betegek fokozottabban érzékenyek  a hidegre, ezért a megfelelő meleg ruházat, a megfázások kerülése, rendszeres meleg teázás fontos.

    teazas
     
  5. Rendszeres mozgás!  Lényeges a rendszeres mozgás, torna, fürdőkúra, de legalább a rendszeres séta.

    szauna


     
  6. Lehetőség szerint a napos időszakok kihasználása. A napfény nem egyszerűen meleget ad, hanem  stimulálja az ideg- és hormonális és ezen keresztül az immunrendszert is. Előnyös a téli fáradtság és depresszió megelőzésében is.
     
  7. Kevés cukor fogyasztása. Sokan érzékenyek a cukros ételek iránt (pl. candidiasis), növelhetik az inzulin rezisztenciát. A cukor nem jelent megfelelő kalóriapótlást.
     
  8. Fogyasszon több fehérjét, lehetőleg rostdús, növényi fehérjét tartalmazó ételeket.
     
  9. A napi alvás (nyugodt alvás) rendkívül fontos! Napi 7-8 óra feltétlen indokolt. Amennyiben ez nehezen megoldható, akkor gyógyteákkal célszerű biztosítani.
     
  10. Csökkenteni kell a stressz hatásokat! Hogyan kerüljük el a stressz hatásait? Először is törekedni kell a stresszállapot felismerésére, a kiváltó ok, azaz a stresszor megkeresésére. Tudatosítani kell a stresszort és az arra adott fizikai és érzelmi reakciót. Nem szabad elhanyagolni a problémát, nem szabad elmenni mellette. És az is lényeges, hogy mit gondol saját magában az egyén az adott körülményről. A következő pont: fel kell ismerni a változtatás szükségességét. Lényeges kérdés, hogy el tudom-e távolítani a stresszort, el tudom-e kerülni? Például el tudok-e távolodni az illetőtől, ki tudok-e bújni a stresszor hatásköréből, avagy sem? Vagy pedig megfontolom, hogy képes vagyok-e csökkenteni a stresszor behatásának idejét, erősségét. Mégis hogyan tudjuk mérsékelni a stresszre adott fizikai és érzelmi reakciót?
  • Az egyik lehetőség a fizikai módszerek alkalmazása: a mély lélegzetvétel, az izomlazítás, az izomlazító gyakorlatok.
     
  • A másik a zeneterápia: az emberek egy jó része nemcsak azért hallgat zenét, mert divatos, hanem mert közben feltöltődik.

    zeneterapia

     
  •  A gyógyszereket utoljára említem. Valóban szükség lehet rájuk, de mindig úgy kell felfogni a gyógyszereket, a feszültségoldókat, a depresszió elleni készítményeket, mint egy mankót, amely segít, de önmagában nem oldja meg a helyzetet. Magunknak kell szembesülnünk azzal, ami előttünk van.  A túl nagy mennyiségű vitaminokkal bajt is tudunk okozni! A fény hiánya miatt azonban a D vitamin pótlása feltétlen indokolt.
     
  • Erősíteni kell a testünk fizikai állapotát, fittségét, ennek módozataira több példát is fel lehet sorolni: mozgás, kerékpározás, úszás, séta, jogging.
     
  • Méregtelenítő szauna fontos!

Szép, betegségmentes telet és ünnepeket kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja