SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha túl nagy a lyuk a fogon

Családinet [cikkei] - 2010-10-28
Mi az az inlay? A tömés az egyik leggyakoribb fogászati beavatkozás, amely jobb esetben nem érinti a fogak mélyebb rétegeit. Néha azonban olyan nagy lyukat kellene betömni, ami a hagyományos anyagokkal és eljárásokkal már nem megy. A megoldásokról dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa beszélt.

Miért lyukad ki a fog?
Ennek elsődleges oka a hiányos, rendszertelen fogápolás, ugyanis ha nem távolítjuk el naponta többször az ételmaradványt a fogainkról, lepedék képződik. A lepedék pedig ideális táptalaj a baktériumoknak, amelyek savakat termelnek. Ezek a savak bontják le a fogzománcot, majd a felszínről a mélybe jutva a dentin rétegeit is elkezdik lebontani, végül pedig a fogbélre is ráterjedhetnek. Tehát a szuvasodás által meggyengült fogakat minél hamarabb el kell látni, hogy a probléma a mélyebb területeket, a fogbélkamrát ne érje el.

A zománc felszínén megjelenő opálos színváltozás már egy kezdeti szuvasodás jele lehet, amelyre csupán a rendszeres fogorvosi ellenőrzések során derülhet fény. Később a folyamat már kellemetlen érzeteket is okoz, így előfordulhat, hogy hideg vagy meleg hatásra, esetleg édességek fogyasztásakor fájdalmat érzünk. Ebben a fázisban már elkerülhetetlen a fogorvos felkeresése, hiszen egy egyszerű töméssel megmenthető a fog. Legtöbbször elegendő, ha a fogorvos kitisztítja a szuvas területeket, majd a minimálisan kialakított üreget egy töméssel fedi. A tömések különböző anyagból készülhetnek, a korszerű tömőanyagok fogszínűek, kaméleoneffektussal beleolvadnak a fog színébe, és kémiailag hozzákötnek a foghoz. Ha ennél előrehaladottabb a romlás, és a fog már folyamatosan sajog, akár éjszaka is fáj, valószínűleg gyökérkezelésre is szükség van.


Betétek a fogban
"Előfordulhat, hogy a szúvas területek és meggyengült fogrészletek eltávolítása után olyan nagy anyaghiányt tapasztalunk, hogy a fogat normál töméssel esztétikusan, pontosan már nem tudjuk megmenteni". - mondja dr. Benkő Krisztina. "Ilyenkor az úgynevezett betétek (inlay-k vagy onlay-k) használata javasolt. Ezek olyan tömések, amelyeket a fogorvosi üregalakítás és lenyomatvétel után a fogtechnikus készít el valamilyen anyagból. Készülhet műanyagból, kerámiából, aranyból, cirkónium-kerámiából. Előnye abban van, hogy a fogtechnikus a gipszmintán olyan területeket is meg tud mintázni, amelyet a fogorvosok a szájban nem tudnak tökéletesen. Ráadásul rövidebb ideig kell a szájban dolgozni, így pedig kiküszöbölhető a kialakított üreg nedvesedése. Egyszerre több foghoz is készíthető betét, hiszen a lenyomatban az összes fog lenyomata látszik".




Miből készüljön?
- Az arany előnye, hogy könnyen a fogakra simítható, így nem marad olyan rés, amelynél elindulhat egy újabb szuvasodás. Az arany nem színeződik el, és nagyon hosszú az élettartama. Tény, hogy ez az anyag színében elüt a fogtól és drágább is.
- Az arany-kerámia inlay szintén pontosan illeszkedik, és mivel a látható részek kerámiából készülnek, esztétikusak is, bár a kerámia alatti arany egy picit módosíthatja a kerámia színét és körkörösen a záródási vonalban, ahol nincs kerámia, az arany sárgás színe látható. Szintén ellenáll az elszíneződésnek.
- A műanyag inlay-t speciális ragasztóval rögzítik az üregbe, és olyan fog felépítésére is alkalmas, amelynek nagyon sok része hiányzik, és hagyományos töméssel már nem állítható helyre. Ragasztás után a tömés záródási vonalát összepolírozzuk így növelhetjük a betét záródását. Idővel azonban a záródási vonal elszíneződhet, illetve mivel műanyagból készül, az évek előrehaladtával a betétnek is megváltozhat a színe. Azonban mivel nem a szájban készülnek el, kiküszöbölhető a fogszínű, ún. kompozit töméseknek az a hátrányos tulajdonsága, hogy a megvilágító fény hatására zsugorodnak.
A döntésről mindenképpen a kezelőorvossal kell konzultálni!

www.oxygenmedical.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja