Nyári visszér - S.O.S.
Családinet [cikkei] - 2010-08-09
Különösen a nőket és az álló foglalkozásúakat érinti a visszérbetegség, amely nyáron még kellemetlenebb tüneteket okozhat. Ha a megelőzéssel már elkéstünk, a kezeléssel semmiképpen sem szabad, hiszen a kezeletlen betegség szövődményekhez vezethet. Dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical angiológusa adott tanácsokat.
1. Ha a felmenők is szenvedtek a visszér-betegségtől, nagyobb a kialakulás esélye?
Sajnos igen, a betegségre való hajlam örökölhető. Ugyanakkor a felelősséget nem lehet áthárítani, a mozgásszegény életmód és a súlyfelesleg éppúgy elősegítik a visszeresség kialakulását, mint az álló foglalkozás. A visszér-betegség oka, a visszerekben megnövekedett nyomás, ami főként a gravitációból ered, és tartós fennállása a vénabillentyűk elégtelenségéhez, a visszerekben állandó pangáshoz, majd az erek kitágulásához vezet. A lábak felpolcolása csökkenti a visszerekben levő nyomást és az esetleges pangást.
2. Csak a megvastagodott, kék erek jelezhetik a betegséget?
A visszerességet el kell különítenünk a vénás elégtelenségtől. Ez utóbbi tünetei az estére kialakuló nehézlábérzés, lábdagadás, lábfeszülés, éjszaka jelentkező lábgörcsök. Mindez fennállhat minimális látható vénatágulat esetén is, ez esetben a mélyebben fekvő, nem látható vénák károsodtak. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy a nagyfokú visszeresség hiánya miatt, sokan nem gondolnak arra, hogy problémájukat a vénák elégtelensége okozza. Sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, ha a fájdalom állandósul, vagy már szövődmények kezdenek kialakulni a bőrön, így például a boka körüli bőr barnásan elszíneződik, kemény tapintatúvá válik. A korai kezeléssel a szövődmények, köztük a vénás lábszárfekély megjelenése, megelőzhetőek.
3. Miért romlik nyáron a betegek állapota?
A visszerek állapota a kánikulában azért romlik, mert a melegben az erek kitágulnak, lassul a vérkeringés, fokozódik a pangás és emiatt rosszabbodnak a panaszok. Éppen ezért nyáron a kezelés, sok esetben a kompressziós zokni viselése fontossá válhat akár kezdeti stádiumban is. Ilyenkor érdemes angiológus tanácsát kérni az esetleges teendőkről.
4. Milyen életmódtanácsokat érdemes betartani ilyenkor?
- Segíthet, ha naponta akár többször váltózuhanyt alkalmazunk, amikor felváltva meleg, majd hideg vizet folyatunk a vádlinkra, hideg vízzel befejezve a folyamatot. A változó hőmérséklet hatására az erek kitágulnak, majd összehúzódnak, ez kiváló értorna és vérkeringés-serkentő is egyben. Ezzel párhuzamosan érdemes kerülni az ücsörgést a meleg vízzel telt kádban vagy medencében, hiszen ez még inkább kitágítja a vénákat.
- Kerüljük a túl magas sarkú cipőket, ideális az 5 centi alatti sarokmagasság. A túl magas sarok viselése esetén ugyanis másként feszül a lábszárizomzat, és kiiktatódik az izompumpa, ami a vér visszaáramoltatását szolgálná.
- Ha lehet, kerüljük a hosszú ideig történő álldogálást, illetve ha muszáj ezt tennünk, rendszeresen tornáztassuk, mozgassuk meg a lábujjakat, a lábszárat, és szabadidőnkben sétáljunk, biciklizzünk, ússzunk. Kifejezett panaszok esetén napközben ajánlatos lehet a kompressziós harisnya viselése, esténként jól eshet, ha felpolcoljuk a lábunkat.
- Túlsúly esetén, hosszútávon ajánlatos a kilókat fokozatosan csökkenteni elsősorban mozgással illetve az étrend átalakításával, hogy minél kevesebb súlyt kelljen a lábaknak cipelnie.
- A kiegyensúlyozott, vitamin- és rostdús táplálkozás nemcsak az erek épségének megőrzésében, hanem a szervezet egészére kedvező hatással van. Enyhe vízhajtó hatású az őszibarack, a zeller, jó hatású az erek rugalmasságára a megnövelt C-vitamin bevitel, például csipkebogyó tea formájában.
5. Értorna naponta
A visszértorna célja, hogy a speciális gyakorlatsorok elősegítsék a vénák kiürülését.
- Mind a mély, mind a felszíni vénák keringését segíti, ha hanyatt fekve felemeljük a lábunkat, és először combból körözünk kifelé-befelé, majd bokából tesszük ugyanezt.
- Szintén hatékony a hanyatt fekve biciklizés, illetve ha behajlított térdek mellett a lábfejekkel mindkét irányban köröző mozgást végzünk.
- Megpróbálhatjuk, hogy hanyatt fekve a jobb lábat nyújtva felemeljük, a bal karral és a fejünkkel a lábujjak felé nyújtózunk, majd a lábukat lerakjuk és visszafekszünk. Mindkét oldalra ismételjük a gyakorlatot ötször.
www.oxygenmedical.hu
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Miért beteg a magyar?
Következő hír
Központban a Szív, a Szer- elem
LEGOLVASOTTABB
Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből
A lány az Airbnb-ből sem jelentkezett ki, ahol megszállt, és a hazafelé tartó gépére sem szállt fel. Barátaival utazott Budapestre szórakozni.
Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?
Az utóbbi időben évente 7500-8000 nőt és 150-200 férfit diagnosztizáltak rosszindulatú emlődaganattal Magyarországon. Ahogy általában a daganatos megbetegedések esetén, úgy a mellrák gyakoriságában is szerepe lehet a várható élettartam növekedésének, a "nyugati" életmódnak és étrendnek. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, október harmadik hetét pedig 2009 óta a ritkábban előforduló, általában háttérbe szoruló férfi emlőrák elleni küzdelemnek szentelik, felhívva a figyelmet a prevenció, a korai felismerés, a terápiás kezelés és a palliatív ellátás fontosságára.
Megváltoztathatod a szemed színét?
Egyetlen cseppentés, amitől a barna szemünk színe hétfőn lehet kék, kedden zöld, szerdán pedig mélyfekete? Ezt ígérik azok a szemszín-változtató cseppek, amelyek már néhány ezer forintért bárki számára elérhetőek az interneten. De vajon valóban ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja szemszínünk megváltoztatásának? Mit szabad és mit nem? Jó, ha tisztában vagyunk néhány dologgal, mielőtt az idei halloweeni jelmezünkhöz a szemünk színét is hozzáigazítjuk.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne
"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Tömegével jelentek meg a gyilkosgalócák erdeinkben!
Óvatosságra inti a gombaszedőket a Budakeszi Vadaspark. A száraz nyár után a csapadékosabb ősz és az átlag feletti hőmérséklet kedvezett a gombáknak, hogy termőtesteket képezzenek. A Budakeszi Vadaspark területén és a környező erdőkben is bőven akad, amit a kosárba tehetünk és persze olyan is, ami jobb, ha az erdőben marad. A Vadaspark felhívja a figyelmet, hogy az erdőben szedett gombát minden esetben vizsgáltassuk be szakellenőrrel.
Közösségi hozzászólások: