SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A hőguta tünetei és kezelése

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-17
Az utóbbi években a nyár előzetes bejelentés nélkül, a tavaszt teljességgel figyelmen kívül hagyva, egyik napról a másikra köszönt be. Szervezetünknek nemigen van ideje átállni a télről a nyárra, ezért az első meleg napokon kellemetlen meglepetések érhetnek bennünket. Néhány tanács arra nézve, hogyan kerülhetjük el ezeket.

Ha betartunk néhány alapvető szabályt, minimálisra csökkenthetjük a napszúrás, hőguta esélyét.  Kánikulában számolnunk kell azzal, hogy az izzadsággal és párolgással leadott folyadékveszteség jelentősen megnő. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a fokozott folyadékveszteség mellett fokozott sóveszteség is jelentkezik. Verejtékezéssel átlagosan 0,15-0,20%-os sótartalom veszteséggel számolhatunk. Ebben az esetben jelentős szerepet töltenek be a megfelelő ásványianyag-tartalommal rendelkező folyadékok, hiszen nemcsak a nátriumtartalmat kell pótolni, hanem a káliumot, magnéziumot és kalciumot is. Fogyasszunk olyan italokat, melyeknek alacsony a cukortartalma, éppen ezért nem fokozzák, hanem oltják a szomjúságot. Készítsük el előző este másnapi limonádé adagunkat, sok citromlével és egy csipet sóval. Ha a megfelelő folyadékpótlásról gondoskodunk, már sokat tettünk egészségünk védelme érdekében.

Az emberi test normális körülmények között az izzadás segítségével hűl le, de nagy  hőségben elveszítheti ezt a képességét. Ilyenkor gyorsan emelkedik a test hőmérséklete, ami hőgutát okozhat. Ez igen komoly állapot, károsíthatja az agyat és más szerveket, esetenként akár halálos kimenetelű is lehet. A hőguta jellegzetes tünetei: kivörösödött arc, forró, száraz bőr, dülöngélő járás és igen magas testhőmérséklet.
 
Miután megszűnik a szervezet verejtéktermelése, megszűnik a hőleadás, s a következmény akár eszméletvesztés is lehet. A hőguta esetében első lépésként vigyük az érintettet hűvös, árnyékos helyre és távolítsuk el a külső ruházatát. Értesítsük a mentőket. Emeljük  félig ülő testhelyzetbe és csavarjuk vizes lepedőbe. A lepedőt tartsuk mindaddig nedvesen, amíg a beteg testhőmérséklete le nem megy 37,5 fok alá. A hűtést úgy is biztosíthatjuk, hogy hideg vizes szivaccsal törölgetjük vagy legyezzük.
 
A felhevülés különleges – sajnos túl gyakori - esete a napszúrás, ami a védtelen fejet ért közvetlen és erős napsugárzás hatására keletkezik. Jellemzői: kifejezetten kipirosodott és forró arc, fej, hűvös test, fejfájás, hányinger, rosszullét, súlyosabb esetben ájulás, eszméletvesztés.
A napszúrás kisgyermekekre különösen veszélyes, mert a hajuk még ad elegendő védelmet, koponyájuk pedig vékony. A túl sokáig napon tartózkodó gyermekek a napszúrás következtében feltűnően sápadtak, lázasak lesznek. A tünetek megjelenése után azonnal árnyékba kell vinni őket, s a fejet magasabbra helyezve, vizes kendővel borogassuk. Ha a panaszok erősödnek kérjünk orvosi segítséget.
 
Nagyon fontos tehát, hogy a nap legmelegebb óráiban – 11-15 óra között – ne tartózkodjunk tűző napon, kerüljük el, hogy fedetlen fejünket közvetlen napsütésnek tegyük ki, tartózkodjunk a túlöltözéstől, és igyunk legalább egy literrel többet az ideális napi másfél-két liter folyadéknál.
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja