SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A májból hogyan pusztíthatjuk ki a parazitákat?

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon) [cikkei] - 2010-03-24
Sajnos nem csak a bélrendszerben találhatunk parazitákat, hanem sokszor más szervekbe is "beköltöznek", pl. a májba.
Két egyszerű fűszernövényünk is van, ami segít a májméregtelenítésben, és a paraziták kiirtásában. Ez a kurkuma és a szegfűszeg.

Kurkuma

A kurkuma Dél-Ázsiában honos, évelő, lágy szárú növény. A gyömbérfélékhez tartozik. A gyökértörzsét gyűjtik, ami egy főgumóból és több, kisebb oldalgumóból áll. Belülről szép vörösesnarancs színe van, erős aromájú, kissé csípős, erős illatú. fő hatóanyagai a kurkumin (festékanyag), illóolajok, alkaloidok, valamint keserűanyag.


Fotó: https://commons.wikimedia.org

Hatását tekintve igen sokoldalú. Azon kívül, hogy a májméregtelenítésben elsőrendű szer, számos más figyelemre méltó hatása van:

  • javítja a vérkeringést, gátolja a vérrögök kialakulását, a már meglévő vérömlenyeket oldja (tehát csökkenti a trombózis és az infarktus kialakulásának veszélyét)
  • vértisztító, stimulálja az új vérsejtek képződését
  • gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, fájdalomcsillapító
  • antibakteriális hatású
  • serkenti a zsíranyagcserét (segíti az epeváladék ürülését az epehólyagból), koleszterincsökkentő
  • egyes vizsgálatok kimutatták daganatmegelőző hatását is: gátolja a tumorsejtek növekedését

A kurkuma terápiás jellegű alkalmazása csökkentheti a fogamzóképessséget, így fogamzási problémákkal küzdő nőknek nem ajánlott a fogyasztása/szedése terápiás dózisban.
Vérzékenységben szenvedőknek is kerülniük kell a kurkuma terápiás alkalmazását, mivel vérrögoldó.


Hogyan alkalmazhatjuk?

Ma már léteznek kurkuma kapszulák, jómagam is szoktam terápiában alkalmazni ezeket a készítményeket.
Azonban a konyhában sem érdemes megfeledkezni erről a rendkívül finom fűszerről. Használhatjuk levesek ízesítéséhez, de rizses, köleses ételek fűszerezéséhez is. Pl. pirított zöldségek kurkumás rizzsel vagy kölessel. Ilyenkor a rizs vagy a köles megpirítása végén adagoljuk a kurkumát (mondjuk 1 tk-nyit 4-5 személyes adaghoz) az ételhez, majd gyors összeforgatás után jöhet a vízzel vagy zöldségalaplével való felengedés.
 
A szegfűszeg a másik hasznos fűszernövényünk, ami nem csak a gyümölcslevest, kompótokat ízesíti meg, és nem csak fogfájáskor jó, ha ráharapunk, hanem a májat is szépen pucolja, megszabadítja a parazitáktól.


Fotó: annatogni / pixabay

A szegfűszeg (Syzygium aromaticum) már időszámításunk előtt is ismert és gyakran alkalmazott fűszernövény volt, elsősorban Kínában. Ma a legnagyobb ültetvények Zanzibárban és Madagaszkáron vannak.

A szegfűszeg a mirtuszfélék családjába tartozik, kb. 20 méter magasra megnövő fa, örökzöld levelekkel. Halványlilás-rózsaszínes virágai a hajtások csúcsain nyílnak, ezeket szedik le még bimbóformában, amikor még inkább pirosas a színük, és pálmalevélbe csomagolva szárítják ki. A szárítás során éri el azt az általunk ismert vöröses-barnás színt. Szögre emlékeztető formája miatt kapta a szegfűszeg elnevezést. Jellemzően fűszeres illatú és ízű.
A szegfűszeg fő hatóanyaga a 15-26%-nyi illóolaj, aminek nagy része, kb. 60-90%-a eugenol, ami a fűszer jellegzetes illatát is adja. Ezen kívül vannak benne egyéb olajak, cseranyag, gyantaanyag, nyálkaanyag, stb.
 
Belsőleg való alkalmazása enyhíti az émelygést, hányingert, hányást (áldott állapotban lévőknek azonban nem javasolt az alkalmazása). Javítja az emésztést, oldja a puffadást, görcsöket, féreghajtó.
Fogfájás esetén helyi érzéstelenítőként alkalmazhatjuk, ha ráharapunk a szegre.
Főzetéből készült borogatás megnyugtatja a fáradt és gyulladt szemet.
Kiváló fertőtlenítő, gombaellenes és baktériumellenes hatással bír. Tisztítja a nyirokrendszert. Serkenti a vérkeringést, így alacsony vérnyomás kezelésére is használhatjuk.

A szegfűszeg és a belőle készült illóolaj használatát tekintve mindig kérd ki szakember/terapeuta tanácsát!

Külsőleg való alkalmazása segít a bőrön lévő gombák és paraziták eltávolításában. Az illóolajat soha sem szabad töményen alkalmazni a bőrön! Mindig fel kell oldani!
 

Hogyan alkalmazhatjuk?

Ha éppen nem készítünk gyümölcslevest, akkor is élvezhetjük a szegfűszeg ízét, ha a napi adag teánkba (gyógytea, gyümölcstea) beleszórunk 10 szem szegfűszeget, és 4-5 percig áztatjuk. Ezután muszáj leszűrni, vagy kihalászgatni őket, mert ha túl sokáig áll a szegfűszeg a teában, igen „érdekes” íze lesz.
 

Indexkép: Kirsten1203 / pixabay

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)


Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)
Természetgyógyász - fitoterapeuta

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/416-76-62
Skype: putzlivi
Blog: www.holisztikusgyogyulas.blogspot.com
www.ortomolekularis-medicina.blogspot.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja