SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egészítsük-e ki étrendünket?

Szőke Judit [cikkei] - 2008-11-11
A viták kereszttüzében áll a dilemma: szükség van-e egyáltalán étrendkiegészítőkre, vagy más fogalommal, táplálékkiegészítőkre? Az igen-nel válaszolók érvei: ha valaki sportol, nagy stressznek van kitéve, vagy éppen diéta miatt egyoldalúan táplálkozik, vegetáriánus, az étrendkiegészítők fontos szerephez jutnak.
Egészítsük-e ki étrendünket?
 Ellenkező esetben az előző szituációkban könnyen előfordulhat a vitamin-ásványi anyaghiány. Arról nem beszélve, hogy a zöldségek, gyümölcsök biokémiai kezelése folytán azok hasznos anyag tartalma nem elegendő.
Az üzletekben egyre több, az egészséghez nélkülözhetetlen, vagy annak tűnő étrendkiegészítő termék kapható. Szinte mindenki fogyaszt kapszulát, tablettát, hogy megőrizze frissességét és egészségét. Egyesek csupán vitaminokat használnak, mások pedig probiotikumokkal, ásványi anyagokkal is kiegészítik étrendjüket. Ám, vigyázat! Hasznos, ha ügyelünk a megfelelő tápanyagbevitelre, ám a vény nélkül kapható gyógyszerekkel, és gyógyhatású készítményekkel nem szabad felelőtlenül bánni. Elengedhetetlen a mértékletesség és a tájékozottság.

Vízben oldódók

Azokkal a vitaminokkal kevesebb kockázatot vállalunk, melyek vízben oldódóak. Hiszen a felesleg kiürül a szervezetből. Például az ajánlott napi 60 mg C-vitamin helyett akár 500 mg is fogyasztható. Nők esetében a havonta elveszett vas utánpótlása is fontos, azonban sokan nem kedvelik a vastartalmú ételeket, ezért kiegészítő megoldás után kell nézni.
Léteznek vitaminok, ásványi anyagok, roboráló szerek, az emésztést segítő étrend-kiegészítők, immunerősítők és egyebek. Gondosan olvassuk el a mellékelt tájékoztatót, mely tartalmazza az összetételt és az adagolási útmutatót. Az ajánlott mennyiséget soha nem szabad túllépni! A túladagolások okozhatnak mellékhatásokat.
Közkedvelt az almaecet. Kalciumot, magnéziumot, és számtalan értékes tápanyagot tartalmazó szer, mely a szépség megőrzése mellett a fogyókúrában is segítséget nyújt.


Fertőtlenít

Most kezd divatba jönni az ezüstkolloid: Amerikában már hosszú évek óta ismert és használt univerzális fertőtlenítőszer, mely nemcsak külsőleg alkalmazható, de fogyasztásra is alkalmas. Néhány perc alatt több száz féle kórokozót (vírusok, gombák) képes elpusztítani.
A flavonidok védik a sejteket az öregedéssel szemben. Erősítik az immunrendszert, erős antioxidáns hatással bírnak.
A sokat hallott probiotikumok helyreállítják a bélflórát, ezáltal segítik az emésztést, a test vitamintermelését, s erősítik az immunrendszert.
Az 1905-ben sörélesztőből felfedezett NADH-t (Q1-vitamin) a sejtek működése, de különösen az idegrendszer, a szív, a máj és az izmok számára elengedhetetlen alkotóelem. Mivel izoláltan 10-15 perc után lebomlik, korábban terápiás felhasználásra alkalmatlan volt. Az ubikinont (Q10-vitamin) 1957-ben fedezte fel Amerikában Wisconsin professzor, ám csak 1977-ben jött rá Mitchel professzor a koenzim létfontosságú sejtvédő szerepére. A szövetek és a vér Q10-vitamin szintjének 30%-os esése az egészséges embert is rendkívül gyengévé, fáradékonnyá, betegessé teszi, 40-50%-os csökkenésnél radikális gyorsasággal megindul a sejtekben az elhalás, felgyorsul az öregedés. Az NADH (Q1) és a Q10-vitaminok lassítják a szervezetünkben zajló káros oxidatív folyamatokat, védik a szívet és az érrendszert, támogatják az immunrendszert és az idegi funkciókat, enyhítik a fáradságot, mivel a sejtek energiatermelő folyamatainak fő katalizátorai. Mivel ezen vitaminokat 35 év fölött a szervezet egyre kisebb mennyiségben tudja csak előállítani, külső pótlásra szorulunk. A két vitamin együttes adása egymás hatását fokozza.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja