SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kellemetlen horkolás

Singola Edit [cikkei] - 2008-06-30
A horkolás amolyan tabutéma, sokan szenvednek tőle, nemcsak az, aki horkol, hanem a környezet is. Vannak teóriák, hogy mi okozza, de megszüntetésére elég kicsi az esély. Mégis kell róla szót ejteni, mert a horkolás akár betegség is lehet, azon felül, hogy kínzó, és fulladáshoz is vezethet.
A kellemetlen horkolás
   Eőször is el  kell különíteni a kóros és a „csak” kellemetlen horkolást.
Horkolás akkor keletkezik, ha alvás közben a légutak felső része valami miatt beszűkül, és a levegő nem tud egyenletesen haladni, akadályba ütközve, hangjelenséget produkál. A nyelvcsap és a lágy szájpad részei jönnek rezgésbe a horkolás során. Átmeneti szűkületet okozhat valamilyen gyulladás, nátha, allergia, az orrnyálkahártya duzzanata, tartós szűkületet pedig a mandulák megnagyobbodása, orrpolip, orrsövényferdülés. Ezért fontosa az ok kiderítése.

Ártalmatlannak tekinthetjük a horkolást, ha csak időnként jelentkezik, közepes hangerősségű, egyenletes, az alvás nem befolyásolja, nincsenek légzési szünetek közben. Ezzel ellentétben a kóros horkolás minden éjjel, nagyon hangos, robbanásszerű, hörgő hangjelenség, amely gyakran felriasztja az alvó embert, és légzéskimaradást okoz. Akkor válik súlyossá a helyzet, ha óránként ötnél többször ismétlődik az oxigénhiány- apnoé-, mert a vér oxigéntartalma is lecsökken, megváltozik a szív működése. Kóros horkolás miatt az alvás nem pihentető, másnap fáradt, ingerült lehet a horkoló ember. Sok baleset oka az, hogy a horkoló ember nem frissült fel a z éjszaka folyamán, ezért nappal képes a volánnál elaludni.

Megfigyelték, hogy a férfiaknál, túlsúlyosaknál, szívbetegeknél, dohányosoknál gyakoribb a horkolás. Vannak tényezők, amelyek elősegítik a horkolást: túlsúly, alváshiány, nem, életkor, öröklés, kis állkapocs, nagy nyelv, megnagyobbodott mandula, altatószer, dohányzás, alkohol. Érdemes odafigyelni ezekre a faktorokra, mert leredukálhatjuk a horkolás esélyét. Túlsúly miatt például a felső légutak szűkebbé vállnak, tehát máris ott a lehetősége a horkolásnak. A napi húsznál több szál cigaretta elszívása ugyancsak növeli a kockázatot, a hanyatt fekvés, vagy a fogsor záródási rendellenességei, de az allergiára adott antihisztaminok is. Az is lényeges, hogy lefekvés előtt három órával ne fogyasszunk alkoholt.


A horkolás kezelésének megvannak a módjai. Legfontosabbak, amit magunk tehetünk: fogyás, az altatók kerülése, a testhelyzet megváltozatása, ébresztő készülékek alkalmazása. Az orvos szájbetétet rendelhet, súlyos esetben lélegeztető készüléket, gyógyszeres kezelést írhat elő, de vannak sebészeti beavatkozások is, amelyek teljesen megszüntethetik a horkolást: szájpad- és garatmandula eltávolítása, nyelvgyök műtét, állkapocs- és nyelvcsont operáció, orrsövény korrekció, orrpolip eltávolítása.

A horkolás nagyon sok ember problémája, mégha nem is beszélnek róla. Lehet, hogy nem is tudja, a reggeli fejfájás, a kimerültség, a munkateljesítmény csökkenése vagy az ingerlékenység oka nem más, mint a nem pihentető alvás, vagyis a horkolás miatti gyakori felébredés.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja