SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tapadó ellenségeink: a kullancsok

Singola Edit [cikkei] - 2008-06-03
A kullancsok pókszabású vérszívó állatok, és többféle súlyos betegséget terjesztenek: leginkább elterjedt a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás, és a baktérium okozta Lyme-borreliosis (Lyme-kór). A betegségektől és a kullancsoktól való félelmeink miatt azonban nem kell bezárkóznunk a négy fal közé, hanem ajánlatos informálódnunk a védekezés és megelőzés lehetőségeiről. A kullancsokkal kapcsolatban számtalan tévhit terjedt el a köztudatban, ezeket le kell rombolni.

A kullancsok bőséges aljnövényzettel borított helyeket kedvelik, főként a tölgyerdőket. Legnagyobb ellenségük a tűző nap és a hideg tél, tehát enyhe tél után tömegesen fordulnak elő. Egy kullancs több ezer petét rak, élettartamuk 2-6 év, de „csak” háromszor szívnak vért ez idő alatt. Aktivitási időszakuk kora tavasztól késő őszig tart.

Az első tévhit, hogy a kullancsok a fáról esnek az emberre. Ez nem igaz, vagy igen ritka, mivel a kullancs a földhöz közeli nedves élőhelyet kedveli, onnan mászik fölfelé a fűszálakon és jut el a bokrokra, maximum másfél-két méter magasságig merészkedik. A levelek szélén kapaszkodik meg és várja áldozatát, amely lehet kisállat, valamilyen nagyobb vad, és persze az ember. Az emberre kerülve órákig keresgéli a megfelelő helyet, ahol szúrni fog, de előtte érzésteleníti a bőrt, majd addig fúrja szívókáját a bőrbe, amíg el nem talál egy hajszáleret, és egy cementszerű váladékkal beragasztja magát, sőt gyulladásgátló anyagot is használ, hogy megakadályozza a gazdaszervezet védekező reakcióját, továbbá ne keltsen fájdalmat és  viszketést. Tehát ezért nem vesszük észre, mikor kerül testünkbe a rafinált kullancs. Nem tehetünk mást, mint megpróbálunk védekezni ellenük, valamint szabadban töltött idő után alaposan átvizsgáljuk magunkat. A kullancsok a rejtett helyeken, hajlatokban, hajas fejbőrön szeretnek befúródni.

A második tévhit a kullancs eltávolításával kapcsolatban merül fel. Miután megszívta magát a kullancs akár többszörösére duzzadhat, ha kellő mennyiségű vért szívott, magától kiesik. Viszont, ha észrevesszük, hogy kullancsot szedtünk össze, érdemes mielőbb eltávolítani. Régi rossz szokás, hogy bekenik a bőrt zsírral, krémmel, irritálják különféle szerekkel, ez a legrosszabb, amit tehetünk. A kullancsok potrohában ugyanis kórokozók lehetnek, olyanok, mint a Lyme-kór vagy agyvelőgyulladás előidézői, és azzal, hogy nyomkodjuk, vagy elzárjuk a levegőt a kullancstól, azt érjük el, hogy az említett baktériumokat és vírusokat beleöklendezik a véráramba. A megoldás az, hogy kiszedjük a kullancsot. Külön erre a célra kapható a gyógyszertárakban csipesz is.

A harmadik tévhit, ami szinte kisöpörhetetlen az emberek tudatából, hogy a beleszakadt fej okozza a legnagyobb bajt. Szó sincs róla. A kórokozók a kullancs potrohában vannak, ha beleszakadt a feje, magától ki fog lökődni, nem kell pánikba esni. Ha eltávolítottuk a kullancsot ajánlatos fertőtleníteni a helyét, és néhány napig figyelemmel kísérni, nem alakul-e ki valamilyen bőrelváltozás. A kiszedett kullancsokat is meg lehet vizsgáltatni, hogy hordoztak-e betegséget előidéző mikroorganizmust.

A Lyme-borreliosis egy baktérium okozta betegség, jellemző tünetei: a csípés helyén jellegzetes bőrpír, szabálytalan szívverés, szívizomgyulladás, idegrendszeri tünetek, arcidegbénulás, ízületi gyulladás, legfőbb velejárója a nagyfokú fáradtság. Az egész szervezetre kiható súlyos betegséget produkálhat, a tünetek hullámzóak és összetettek lehetnek, emiatt sokszor nem is ismerik fel, de idejében adott nagy dózisú antibiotikumokkal kezelhető.



A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladást vírus okozza. A betegség két fázisban zajlik, először influenzaszerű tüneteket mutat, majd egy hét tünetmentes időszak után heveny szakasz jelentkezik: magas láz, fejfájás, kötött tarkó, szédülés, hányás, kettős látás, eszméletvesztés, bénulás. Mielőbbi beavatkozással ma már jól kordában tartható.

Azt a hiedelmet is el kell oszlatni, hogy csak egyszer betegedhet meg az ember kullancstól. Aki agyvelőgyulladáson esett át, az egy életre szóló védettséget szerzett, de Lyme-kórt még kaphat, amellett  Lyme-borreliosisban többször is megbetegedhet valaki.
Újabb tévhit, hogy mindegyik kullancs fertőz. Nem hordoz minden kullancs bacilust. 

A kullancscsípés megelőzésének legegyszerűbb módja, ha úgy öltözködünk, hogy ne tudja a vérszívó megközelíteni a bőrt, tehát húzzuk be a nadrág szárát a zokniba, viseljünk világos színű ruhadarabokat, mert a kullancs fénykerülő. A másik óvintézkedés, hogy befújjuk magunkat és a ruhánkat kullancsriasztó szerrel, de ügyelnünk kell arra, hogy pár óra múlva megismételjük a műveletet. Szokták javasolni B-vitaminok szedését, mielőtt az erdőbe megyünk, mert a szaga elriasztja a kullancsokat. Ez az állítás nem bizonyított, de lehet alkalmazni. Még egy megelőzési módszer létezik, mégpedig a védőoltás. Fontos tudni, hogy a Lyme-kór ellen még nincs védőoltás, viszont az agyvelőgyulladás ellen kétféle oltóanyag is létezik. Az egyik a csípés után adható, a kész ellenanyagot juttatja a szervezetbe, a másik pedig a csípés előtti, amikor az ellenanyagot a beoltott személy szervezete hozza létre. De ezek a vakcinák a betegség kialakulásától védenek, és nem a kullancsoktól!

Forrás: www.ezoedo.eoldal.hu
Kép: google.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Családi tragédia Győr közelében: karján a kisgyermekével lépett a vonat elé egy édesanya

Tragédia történt péntek este Győr-Ménfőcsanak közelében: egy édesanya, karján a gyermekével a vonat elé lépett. Az édesanya azonnal meghalt, a gyermek életéért a gyorsan kiérkező mentők küzdöttek, de nem tudták megmenteni – írja a MÁV-csoport Facebook-oldala.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja