SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ősszel is gyömbér

Kókai Kata [cikkei] - 2007-09-13
A gyömbér ma már több formában is megvásárolható, az őszi-téli időszak egyik legfontosabb gyógynövénye. Évszázadok óta használják reuma és influenza kezelésére.
Ősszel is gyömbér
A gyömbérfélék családjába tartozó növény ma már hazánkban is az egyik legnépszerűbb gyógyító szer. A növény gyökereit már évszázadok óta használják gyógyításra, s hírnevét méltán kiérdemelte. Amellett, hogy fantasztikus ízt kölcsönös számtalan főtt ételnek és süteménynek, gyógyító hatása is vitathatatlan.

A gyömbér begyűjtése

A gyógyászatban a gyömbér gyökérzete használatos. Amint elérte a 10 cm-es nagyságot, begyűjthető, és több formában is fogyasztható. Lereszelve különböző ételekhez használhatjuk, illetve télre le is fagyasztható. Természetesen a friss növény bír a legerőteljesebb gyógyhatással.

Már az ókorban is használták

A gyömbér már az ókori rómaiak életében is fontos szerepet játszott. Mint megannyi egészséges fűszernövény, a gyömbér is bekerült az afrodiziákumok körébe. Ezt valószínűleg főként melegítő, az érzékeket élesítő hatásának köszönheti. Az ókorban még csupán borok fűszeres ízesítésére használták, később azonban nagy szerepet kapott a népi gyógyászatban.

Gyógyászati hatásai

A gyömbérben található illóolaj számtalan betegség leküzdésében segíthet. Évszázadok óta használják a téli betegségek (megfázás, torokfájás) kezelésére, de melegítő hatása is köztudott. Éppen emiatt számtalan téli sütemény és főétel kedvelt összetevője. Ma már nem csak nyers formában kapható, hanem kapszulázva, illetve porítva is. Nem csak télen, de egész évben nagy segítséget nyújt az egészség megőrzésében.

Egészségügyi hatásai

-immunerősítő
-segít leküzdeni a fejfájást
-hatásos gyulladásos betegségek ellen
-enyhíti a másnaposság tüneteit
-melegítő hatású
-serkenti az emésztőnedvek kiválasztását
-javítja az étvágyat
-csökkenti az utazási émelygést
-jó memóriajavító hatással bír
-csökkenti a hányingert

Hogyan használjuk a gyömbért?

Ízületi problémák esetén a gyömbér illóolajával történő masszázs segíthet, 1/5 dl olívaolajba csepegtessünk néhány csepp gyömbérolajat, s finoman masszírozzuk a bőrbe. Téli betegségek megelőzésére fogyasszunk gyömbérteát, vagy gyömbérkapszulát. A port tartalmazó kapszula az emésztési problémákon is segíthet.

Ide kattintva rendelhet kedvezményes áron gyömbér kapszulát
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja