Keleti gyógymódok
Hazánkban az elmúlt néhány évtized során egyre-másra jelentek meg a legújabb, éppen divatos gyógymódok, melyek nagy része feledésbe merült. Az igazán hatékony és kíméletes terápiák (melyek nagy része keletről származik) azonban akkora sikert arattak, hogy napjainkban már a gyógyítás szerves részét képezik. Hazánkban a lakosság nagy része túlsúllyal, s az abból eredő szív- és érrendszeri, valamint túlterheltség okozta problémákkal küzd, melynek legyőzésében a keleti gyógymódok nemcsak hatékonyak, de kíméletesebbek a nyugati orvostudomány módszereinél.
Az akupunktúra
Az akupunktúra egy kínai gyógymód, mely a legtöbb kínai módszer (akupresszúra, stb.) alapja. Már időszámításunk előtt egy évezreddel is alkalmazták. Eleinte tűalakra formált kővel, később bambusszal, agyaggal végezték a gyógyítást. Az akupunktúrás kezelés során a test egészét gyógyítják az energiaellátást befolyásoló pontok stimulálásával. Hazánkban a nyolcvanas évek végéig csupán megtűrt módszer volt, a rendszerváltást követően azonban hivatalosan is elismerték, s egyre népszerűbb lett.
A kínai szemléletmód szerint az ember az univerzum része, ezért azzal összhangban kell gyógyítani. A testben állandó harcban áll a két ellentétes energia, Jin és Jang, melynek egyensúlya jelenti a megfelelő állapotot. A több száz akupunktúrás pontot 12 meridiánba, vagyis csatornába rendezték, s leírták a közöttük található összefüggéseket, mely alapján a gyógyítás elvégezhető.
A reflexológia
A Reflexológia is Kínából ered, mintegy öt évezredes múltra visszatekintő gyógymód. Már az ókorban is ismert volt, azonban hosszú ideig feledésbe merült. William Fitzgerald elevenítette fel 1913-ban, s zónaterápia néven használta gyógyító hatását. Azóta az egész világban elterjedt, s méltán elismert gyógymóddá vált.
A reflexológia hasonló az akupunktúrához, ez esetben azonban nem használnak semmilyen eszközt az egyes pontok stimulálásához. A reflexpontokra ujjal gyakorolnak nyomást, ezáltal befolyásolva a test működését. Célja a test egészének gyógyítása, az egyensúly helyreállítása. A legtöbb ilyen pont a tenyéren, illetve a talpon található, hiszen ezeken a területeken van a legtöbb idegvégződés.
A pontnyomás az egész szervezetre gyakorol hatást, nem a kezelés éri el a gyógyhatást, hanem a szervezet saját maga. Beindítja a szervezet revitalizáló folyamatait, ezáltal kíméletesen gyógyít. Számtalan problémát tud orvosolni, az egyes pontok minden szervre kihatással vannak. A gyógyítás mellett fontos szerepet játszik a méregtelenítésben, a súlycsökkenés elérésében is.
A keleti gyógymódok a test bioenergiájának stimulálásán alapulnak. Kíméletes módszerük annak köszönhető, hogy a szervezetet a természettel összhangban gyógyítják, nem pedig drasztikus módszerekkel. A test saját védekező mechanizmusát használják fel a gyógyításra, s nem csupán egyetlen problémát, de a test egészét orvosolják.
Közösségi hozzászólások: