SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A gyermekláncfű

Németh Ági [cikkei] - 2004-05-16
Gyermekláncfű (taraxacum officinale), kutyatej, pitypang, pongyola pitypang, oroszlánfog, békavirág
A gyermekláncfű szervezetünket salaktalanítja, tisztán tartja, mézet és salátát készíthetünk belőle, és a gyerekek kedvenc játéka

  A gyermekláncfű nagyon sokoldalú növény. Áprilisban és májusban virágzik, beborítja a kerteket, réteket. Már a középkorban ismerték és zöldségként emlegetik a régi könyvekben. Egy 1613-ban készült könyvben már arról írtak, hogy hogyan kell termeszteni a gyermekláncfüvet a kertekben. Évelő növény, sárga virága van és a szára tejnedv tartalmú. /innen a kutyatej név/ A sárga virágból kerek bolyhos gombolyag lesz, amit a gyermekek nagyon szeretnek egymásra fújni. Jó játéknak tartják. Ennek a növénynek minden része felhasználható, kitűnő gyógynövény. A legújabb kutatások során meg állapították, hogy milyen kitűnő hatással van a vesére és az epére. Serkenti az epeműködést és élénkíti az anyagcserét, és jó hatással van az emésztésre. Salaktalanítja a szervezetünket, és rendben tartja a közérzetünket. Tavasszal ajánlatos egy gyógytea kúrát tartani a gyermekláncfű teából, mert megszünteti a tavaszi fáradságot. Szinte megújulunk tőle. Hatására üdébb lesz a bőrünk, a szemünk körül eltűnnek az ödémák, a karikák, mert a szervezetünkből távoznak a méreg és salakanyagok. Megszünteti a bőrviszketést, sömört, és kiütéseket.

Gyűjtjük a gyökerét és a levelét.

 

  Hatóanyaga: flavonidok, inulin, cukor , nyálka, káliumsó, magnézium, taraxicin/ez a legfontosabb hatóanyag/

 

 Teáját használjuk: anyagcserezavarok, epe, máj, vesebajok, köszvény, reuma,

vizelethajtás

 Várandós anyák ne használják vagy csak kis mértékben, mert vizelet hajtó hat van, kitűnően alkalmazzák még sárgaság és lépbántalmak, bélférgesség, esetén is.

 

 Teakészítés: egy púpozott teáskanál gyermekláncfüvet, 3dl hideg vízbe éjszakára beáztatunk, és másnap reggel leszűrjük. Megmelegítjük és langyosan kortyolva, reggeli előtt és utána egy félórával kell fogyasztani.

 

Tea rossz emésztésre:

·        édeskömény   10 g

·        gyermekláncfű  gyökér 30 g

·        tarackbúza gyökértörzs 30 g

·        katángkórógyökér 30 g

 

 Teakészítés: a teafüveket össze kell keverni. Két kávéskanál teafüvet,  2dl vízben 10 percig kell főzni, és utána leszűrni., 2-3 csésze a napi ajánlott adag. 

 Szára: cukorbetegségre ajánlott 10db jól meg mosott szárat elrágcsálni /nagyon jó hatással van a cukorbetegségre.

 

 Salátakészítés: Friss gyökeréből és a leveléből készíthetünk salátát / majonézes tojás salátába keverve nagyon finom

 

 Készítsünk pitypang mézet, nagyon finom és egészséges! Most itt az ideje a mézkészítésnek, mert a sok esőtől tele vannak a kertek a gyönyörű sárga virágú pitypanggal.

Hozzávalók:

§ két marék pitypang

§ 1 l víz

§ 1 kg cukor

§ 2 karika citrom 

 Mézkészítés: két nagy marék pitypang virágot 1 l vízben felfőzünk, amikor a víz bugyogni kezd, levesszük a tűzhelyről, és másnapig állni hagyjuk. Leszűrjük a főzetet, és jól kinyomkodjuk. Az 1 l léhez hozzáadjuk a cukrot, a citromkarikát és fedő nélkül, közepes hőmérsékleten, felfőzzük. Vigyázni kell, hogy ne forrjon, és ne legyen nagyon sűrű, mert akkor kikristályosodik.

 

  Nagyom finom és egészséges mézet kapunk.  Ha kihűlt, üvegekbe töltjük. Érdemes egy kis fáradságot fordítani a pitypang virág szedésére, megéri. (Aki szereti a kulinális élvezeteket, az tehet az üvegbe egész diószemeket). Én már több alkalommal is készítettem és nagy sikere volt a családom körében.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja