SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mennyi az ideális vércukorszint?

Családinet [cikkei] - 2025-01-13
A magas vércukorszint tünetei mindenkinél egyedi kombinációban jelentkezhetnek, sokszor azonban évekig nem okoznak semmiféle panaszt. Azért is van óriási jelentősége a rendszeresen végzett szűrővizsgálatoknak, hogy még idejében tetten érhessük a cukorbetegséget megelőző állapotot, és megfelelő prevenciós beavatkozással meggátolhassuk a súlyosabb szövődmények kialakulását - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki az ideális vércukorszint-értékekkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg velünk.

Vércukorértékek: mi számít normál értéknek?

– Először is fontos tisztázni, hogy nem mindegy, mikor történik a vércukormérés, hiszen más-más vércukorértékeket kapunk, ha éhgyomorra, az étkezést követően vagy egy cukorterhelés után mérik meg glükózszintünket. A normál, egészségesnek tekinthető vénás vérből mért éhomi vércukorszint 3,5–5,5 mmol/l között mozog. Ha az éhomi glükózszintünk 5,6-6,9 mmol/l közötti értéket mutat, akkor emelkedett vércukorszint állapítható meg. Ezek az értékek már figyelmet igényelnek a páciens részéről, hiszen a mértékadónak számító NICE (National Institute for Health and Care Excellence) intézet irányelvei szerint nagyobb kockázatot jelentenek a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, különösen, ha egyéb kockázati tényezőkkel is társulnak – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta. A szakmai ajánlások szerint cukorbetegség akkor áll fenn, ha az éhomi vércukorértékünk 7,0 mmol/l fölötti.

Terheléses vércukormérés: mit jelentenek az eredmények?

Amennyiben felmerül a cukorbetegség gyanúja, ám a rutin vérvétel nem mutat eltérést, akkor terheléses cukorvizsgálatot javaslunk a betegnek. Ennek során az éhomi mérést követően, 75 g cukrot tartalmazó tesztfolyadékot kell elfogyasztania a páciensnek, akinek 2 óra elteltével ismételten ellenőrizzük a vércukorszintjét:

  • Normál cukorháztartás esetén az éhomi érték 5,6 mmol/l alatti, a tesztital elfogyasztását követő 2. órában pedig 7,8 mmol/l alatt marad vércukorértékünk.
  • Emelkedett éhomi vércukorszint (IFG- impaired fasting glycaemia) akkor vélelmezhető, ha az éhomi vércukorszint 6,1-6,9 mmol/l közötti értéket mutat, a 120 perces érték azonban 7,8 mmol/l alatt marad.
  • Csökkent glükóztoleranciáról (IGT- impaired glucose tolerance) beszélünk, ha a tesztital elfogyasztását követő 120. percben 7,8-11,0 mmol/l közötti értéket mérnek.
  • Terheléses mérés esetén a 11,1 mmol/l feletti érték diabéteszt jelent.
  • Sem az IFG, sem az IGT nem okoz jellegzetes panaszokat, és még nem jelent cukorbetegséget. Ám egyik állapot sem ad okot a nyugalomra, ugyanis életmódváltás nélkül számíthatunk rá, hogy pár éven belül bekopogtat hozzánk a cukorbetegség.

Mit árul el a HbA1c-érték a vércukor háztartásról?

A cukoranyagcsere állapotunkról a HbA1c érték is tájékoztathat bennünket, ami a glükóz hemoglobinhoz (a vörösvértestek oxigénszállító fehérjéjéhez) való kötődésén alapul. Mérésének elsősorban a már diagnosztizált cukorbetegek utánkövetésében van jelentősége, ugyanis – a hagyományos vércukorméréssel szemben – ez a paraméter nem egy pillanatnyi állapotról, hanem az elmúlt 2,5-3 hónap átlagos vércukorszintjéről ad információt. Emellett erős prediktív értékkel rendelkezik a cukorbetegség szövődményei tekintetében. A HbA1c normál értéke 5,7 % alatti, míg a 6,5 % felett diabéteszt jelez (az 5,7- 6,4 % közötti tartomány prediabéteszre utal). Ha azonban nem áll fenn ismert diabétesz, akkor önmagában nem lesz elegendő ez a mérés, a beteget terheléses vércukorvizsgálatra is el kell küldeni.

Mennyi az ideális vércukorszint cukorbetegek esetében?

– Nehéz kérdés, és ennek megítéléséhez sem lehet figyelmen kívül hagyni az egyéni szempontokat – mutat rá dr. Porochnavecz Marietta, aki hozzáteszi, hogy bár a szakmai ajánlások meghatározzák azokat a glikémiás céltartományokat, amelyek iránytűként szolgálnak a cukorbetegek kezelésében, mégis van némi mozgástér ezekben is.

A NICE által ajánlott vércukorszint-céltartományok cukorbetegek esetében:

  • étkezés előtt: 4-7 mmol/l (1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben)
  • étkezés után: 1-es típusú cukorbetegeknél 9 mmol/l alatt; 2-es típusú cukorbetegeknél 8,5 mmol/l alatt.

A cukorbetegek HbA1c célértékeinek meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy az emelkedett értékek egyértelműen növelik a diabéteszes hosszú távú szövődményeinek, a mikro- és makroangiopathiás szövődményeknek a kockázatát, míg a kockázat jelentősen csökken, ha a beteg HbA1C-értéke a 6,5-7 %-os tartomány alatt marad. Amint arra a diabetológus szakember felhívja a figyelmet, itt is elsősorban az a cél, hogy a betegek igyekezzenek minél közelebb lenni a normál értékhez – feltéve, hogy ez nem jár a hipoglikémia indokolatlan kockázatával –, de általánosságban a vércukor 7.0 mmol/l alatt tartására kell törekedni.

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

Ha ilyen karácsonyi tálat vettél, ne használd!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne használják!

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja