SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ingyenes prosztatarákszűrést és prevenciós napot szervez a Semmelweis Egyetem

Családinet [cikkei] - 2023-10-31
Kétszer gyakoribb a prosztatarák kialakulásának esélye azoknál, akiknek a családjában már előfordult ez a betegség, vagy egyeneságon emlődaganatot diagnosztizáltak. A felmenőktől is örökölhető rosszindulatú kórkép Magyarországon a harmadik leggyakoribb halálok az ötven éves kor feletti férfiak körében. A Semmelweis Egyetem most azoknak szervez ingyenes szűrőnapot, akiket leginkább fenyeget a prosztatarák kialakulásnak veszélye. Vagyis olyan 45-75 éves férfiakat várnak, akiknél még nem diagnosztizálták a betegséget, de a szülők prosztata-, vagy mellrákja miatt érintettek lehetnek. A november 10-én 14-17 óra között a Semmelweis Urológiai Klinikáján megrendezett esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Tévhit, hogy a prosztatarák csak az idős férfiak betegsége – mondja dr. Nyirády Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója. Hozzáteszi: egyre gyakrabban találkoznak fiatalabb, akár negyvenöt éves betegekkel, legtöbbjük esetében genetikai öröklődés áll a háttérben. Ötven éves kortól évente vagy kétévente, családi halmozódás esetén azonban már negyvenöt éves kortól javasolt a szűrővizsgálat. Az úgynevezett PSA vérvétellel a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjét határozzák meg. Ezután egy rektális digitális vizsgálat következik, amely a prosztata végbélen át történő ellenőrzése, amely egy egyszerű, fájdalommentes, urológus szakorvos által végzett rövid eljárás.

dr. Nyirády Péter

A korai stádiumú prosztatarák tünetszegény, akár teljesen tünetmentes, ha ilyenkor ismerik fel a betegséget, akkor a páciensnek kilencven százalék esélye van a gyógyulásra. A jellegzetes panaszok közé tartozik a gyakori, nehézkes vagy fájdalmas, esetenként véres vizelet, vagy annak elakadása, de ezek a tünetek nem csak a prosztatarákra jellemzőek. Ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni annak érdekében, hogy kiderítsék, mi állhat a háttérben. A megelőzésre és a gyógyulásra sokkal nagyobb az esély, ha valaki egészséges életmódot folytat és részt vesz a szűrővizsgálatokon. Rendszeres testmozgással, változatos táplálkozással, optimális testsúllyal a krónikus betegségek hatvan százaléka pedig megelőzhető – hangsúlyozza dr. Nyirády Péter.

A prevenciós napra főleg azok jelentkezését várják, akiknél szülői ágon előfordult prosztata-, vagy melldaganat. Ők november 9-én 12:00 óráig, vagy az elérhető vizsgálati kapacitás erejéig online regisztrálhatnak. A jelentkezést orvosszakmai szempontok alapján két munkanapon belül elbírálják és emailben értesítik azokat, akik részt vehetnek a szűrésen. Azoknak, akiket most nem hívnak be, egy későbbi időpontban, két héten belül lehetőségük lesz arra, hogy részt vegyenek a klinikán egy prosztatavizsgálaton.

A szűrés első része a PSA vérvételből áll, melynek eredménye még a rendezvény ideje alatt 2 órán belül elkészül, és ezután kerül sor a manuális vizsgálatra, amely elengedhetetlen annak érdekében, hogy az eredmény teljes körű legyen. Étel és ital fogyasztása megengedett a vérvétel előtt.

A vizsgálatok között szakmai előadásokat és pódiumbeszélgetéseket hallgathatnak meg a résztvevők többek között a prosztatarák kezeléséről, a robotsebészeti műtéti lehetőségekről és a megelőzés fontosságáról. Scherer Péter színművész, Müller Péter Sziámi, dr. Mezey György, egykori labdarúgó szövetségi kapitány pedig saját tapasztalatairól és az évenkénti szűrővizsgálat fontosságáról beszél majd.

A regisztráció ezen a linken érhető el a férőhelyek erejéig.

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja