SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Bölcsebb kihúzni? Komoly problémákat előzhet meg a bölcsességfog műtét

Családinet [cikkei] - 2022-02-21
 [X]

A legtöbb ember számára egy ellenállhatatlan mosoly maga a valóra vált álom. Azonban ahogy minden, ez is az alapoknál kezdődik: az egészséges, problémamentes fogsornál. Van sajnos néhány eléggé tipikus terület a fogászat területén, amely kellemetlenségeket szokott okozni, ám ezek nagy része megelőzhető.

 

Milyen érzés ha nő a bölcsességfog és egyáltalán mi az?

A bölcsességfog általában, mint egy mumus él a köztudatban, de szerencsére nem mindig drámai a helyzet. Ez a 4 (fogívenként 2-2) fog az evolúciós fejlődés során összezsugorodott állcsont miatt már nehezen fér el a második nagyőrlő fogak mögött, de azért akadnak kivételek és előfordul, hogy kényelmesen ki tudnak bújni.

Azt, hogy a bölcsességfog mikor kezd nőni, nehéz pontosan megmondani, mert minden embernél máskor kezdődik, és eltérő hosszúságú a folyamat. Az biztos, hogy jóval azután, hogy a maradandó fogak felváltják a tejfogakat, általában 17 és 21 éves kor között. A kor előrehaladtával csökken az esély: a bölcsességfog 40 felett ritka, mint a fehér holló.

Mivel gyakori, hogy nem elég nagy az állcsont ahhoz, hogy mind a 16 fog előtörjön, ezért az, amikor a bölcsességfogak növekedni kezdenek, sokszor komoly fájdalmat tudnak okozni. Emiatt a legtöbb fogászat Budapest közelében és vidéken egyaránt alkalmazza a bölcsességfog eltávolítását szolgáló műtétet preventíven is.

 

A bölcsességfog húzás komoly problémákat előz meg

Mivel sokszor nincs elegendő hely az állkapocsban a bölcsességfogak számára, gyakoriak az olyan akut problémák, mint az állkapocs ízületi fájdalom, a torlódott fogak vagy a bölcsességfog gyulladás.

bölcsességfog fájdalom

Olyan is előfordul, hogy a bölcsességfog csak részben tör elő vagy az íny alatt növekszik. Ilyenkor sajnos nem mindig a jó irányba. Ez nyomást gyakorolhat a többi fogra, ami szintén torlódáshoz vezethet a fogsorban, de akár a szomszédos fogak szuvasodását is eredményezheti.

A bölcsességfog műtét nem csak preventíven bevett gyakorlat, hanem a panaszok megjelenését követően, terápiás célzattal is alkalmazzák a fogászatokon.

 

Ha eltávolításra kerül sor - bölcsességfog húzás és ami utána jön

A bölcsességfog húzás előtt minden esetben klinikai- és röntgen vizsgálatot kell végezni, csak ezek után állapítható meg, hogy valóban szükséges-e a beavatkozás.

Az eljárás rutin műtétnek mondható és fájdalommentes. A konkrét foghúzást helyi érzéstelenítés előzi meg, az ehhez szükséges injekciót pedig a nyálkahártya zselés érzéstelenítésével tesznek elviselhetővé.

A bölcsességfog műtét utáni szövődmények közül soknak csökkenthető a kockázata bizonyos szabályok betartásával: nem szabad a sebet szívogatni, piszkálni, és bölcsességfog műtét után tilos az evés egészen a zsibbadás elmúltáig.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja