Hajhullás szülés után - ezt érdemes tudni róla!
Amikor a várandósság hónapjai alatt azt tapasztalod, hogy a hajkoronád hihetetlenül dús és csillogó, akkor egy idő után ezt az állapotot természetesnek veszed. Szinte hidegzuhanyként ér, amikor a kisbabád megszületése után megsokasodnak a hajszálak a mosdóban, a zuhanyzóban és a hajkefédben.
Mi okozhatja a hajhullást a szülés után?
A terhesség során rengeteg változás megy végbe egy nő szervezetében. Egy ezek közül a női nemi hormonok, egészen pontosan a progeszteron és az ösztrogén szintjének megemelkedése. Az eredmény pedig dús, erős hajkorona, ugyanis ezen hormonok hatására a hajgyökereknél a sejtosztódás felgyorsul, a meglévő hajszálak élettartama pedig meghosszabbodik. A szülés után azonban ez az állapot megváltozik, lecsökken a női nemi hormonok szintje, és megindul a természetes hajvesztés. Azoktól a hajszálaktól, amik a várandósság alatt nem hullottak ki, pedig ki kellett volna, a szülés után 1-3 hónappal kell elbúcsúznod.
Meddig tekinthető normálisnak a szülés utáni hajhullás?
Egyénenként változó, hogy a szülés után milyen mértékű hajhullás következik be. Az időtartam tekintetében is megfigyelhetők a különbségek, mégis a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy ha a nagymértékű hajhullás 9 hónapnál tovább tart, esetleg foltos hajhullássá változik, valamint egyéb tünetek is társulnak hozzá, akkor az már akár komoly betegséget is jelezhet.
Ha úgy érzed, hogy támogatnád a szervezetedet, akkor az alábbi vitaminok segíthetnek:
- B-vitamin: a haj növekedésében és erősségében van szerepe
- C-vitamin: a kollagénképződésben van szerepe, védi a hajhagymákat a szabadgyököktől
- E-vitamin: óvja és támogatja az érrendszert, illetve elősegíti a vérkeringés javítását a fejbőrben
- Cink: a haj elvékonyodását segít megelőzni
Milyen betegséget jelezhet még a szülés utáni túlzott hajhullás?
Szülés után tehát maximum 9 hónapig normális állapotnak tekinthető az úgynevezett diffúz hajhullás. Ez azt jelenti, hogy a fejbőrön mindenhonnan azonos mennyiségű haj hiányzik.
Ha a hajhullás jellege megváltozik, például foltossá válik, akkor az már nagy valószínűséggel valamilyen betegség előjele lehet. Foltos hajhullásról akkor beszélhetünk, ha a hajas fejbőrön jól látható foltokban hiányzik a haj. Ez a folt lehet akár egy lencse nagyságú, de akár ennél jóval nagyobb, egybefüggő felület is.
A foltos hajhullás pajzsmirigy problémára is utalhat. A szakemberek megkülönböztetnek úgynevezett post-partum thyreoiditist (PPT), ami a pajzsmirigy szülés utáni gyulladását jelenti, és a szülés után 3-12 hónappal alakulhat ki. Mivel a hajhullást sokszor a várandósságot követő állapotnak tekintik, ezért nagyon nehezen ismerik fel ezt a fajta betegséget, pedig a kismamák 13-20 százalékánál előfordulhat.
A PPT jellemző tünetei:
- a pajzsmirigyed megduzzad
- a hajhullásod foltossá válik, mértéke növekszik
- úgy érzed, hogy gyakran fulladsz mindenféle fizikai megterhelés nélkül
- ok nélküli súlygyarapodást észlelsz
Érdemes figyelemmel kísérned a hajhullásod alakulását. Ne legyints, ha úgy érzed, hogy túl sok, főleg akkor, ha más furcsa tüneteket is észlelsz magadon. Fordulj szakemberhez segítségért!
Kép forrása: Skitterphoto fotója a Pexels oldaláról
Olvasd el ezt a cikkünket is!
Közösségi hozzászólások: