Hajhullás szülés után - ezt érdemes tudni róla!
Amikor a várandósság hónapjai alatt azt tapasztalod, hogy a hajkoronád hihetetlenül dús és csillogó, akkor egy idő után ezt az állapotot természetesnek veszed. Szinte hidegzuhanyként ér, amikor a kisbabád megszületése után megsokasodnak a hajszálak a mosdóban, a zuhanyzóban és a hajkefédben.
Mi okozhatja a hajhullást a szülés után?
A terhesség során rengeteg változás megy végbe egy nő szervezetében. Egy ezek közül a női nemi hormonok, egészen pontosan a progeszteron és az ösztrogén szintjének megemelkedése. Az eredmény pedig dús, erős hajkorona, ugyanis ezen hormonok hatására a hajgyökereknél a sejtosztódás felgyorsul, a meglévő hajszálak élettartama pedig meghosszabbodik. A szülés után azonban ez az állapot megváltozik, lecsökken a női nemi hormonok szintje, és megindul a természetes hajvesztés. Azoktól a hajszálaktól, amik a várandósság alatt nem hullottak ki, pedig ki kellett volna, a szülés után 1-3 hónappal kell elbúcsúznod.
Meddig tekinthető normálisnak a szülés utáni hajhullás?
Egyénenként változó, hogy a szülés után milyen mértékű hajhullás következik be. Az időtartam tekintetében is megfigyelhetők a különbségek, mégis a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy ha a nagymértékű hajhullás 9 hónapnál tovább tart, esetleg foltos hajhullássá változik, valamint egyéb tünetek is társulnak hozzá, akkor az már akár komoly betegséget is jelezhet.
Ha úgy érzed, hogy támogatnád a szervezetedet, akkor az alábbi vitaminok segíthetnek:
- B-vitamin: a haj növekedésében és erősségében van szerepe
- C-vitamin: a kollagénképződésben van szerepe, védi a hajhagymákat a szabadgyököktől
- E-vitamin: óvja és támogatja az érrendszert, illetve elősegíti a vérkeringés javítását a fejbőrben
- Cink: a haj elvékonyodását segít megelőzni
Milyen betegséget jelezhet még a szülés utáni túlzott hajhullás?
Szülés után tehát maximum 9 hónapig normális állapotnak tekinthető az úgynevezett diffúz hajhullás. Ez azt jelenti, hogy a fejbőrön mindenhonnan azonos mennyiségű haj hiányzik.
Ha a hajhullás jellege megváltozik, például foltossá válik, akkor az már nagy valószínűséggel valamilyen betegség előjele lehet. Foltos hajhullásról akkor beszélhetünk, ha a hajas fejbőrön jól látható foltokban hiányzik a haj. Ez a folt lehet akár egy lencse nagyságú, de akár ennél jóval nagyobb, egybefüggő felület is.
A foltos hajhullás pajzsmirigy problémára is utalhat. A szakemberek megkülönböztetnek úgynevezett post-partum thyreoiditist (PPT), ami a pajzsmirigy szülés utáni gyulladását jelenti, és a szülés után 3-12 hónappal alakulhat ki. Mivel a hajhullást sokszor a várandósságot követő állapotnak tekintik, ezért nagyon nehezen ismerik fel ezt a fajta betegséget, pedig a kismamák 13-20 százalékánál előfordulhat.
A PPT jellemző tünetei:
- a pajzsmirigyed megduzzad
- a hajhullásod foltossá válik, mértéke növekszik
- úgy érzed, hogy gyakran fulladsz mindenféle fizikai megterhelés nélkül
- ok nélküli súlygyarapodást észlelsz
Érdemes figyelemmel kísérned a hajhullásod alakulását. Ne legyints, ha úgy érzed, hogy túl sok, főleg akkor, ha más furcsa tüneteket is észlelsz magadon. Fordulj szakemberhez segítségért!
Kép forrása: Skitterphoto fotója a Pexels oldaláról
Olvasd el ezt a cikkünket is!
Családinet hozzászólások:
A vizsgálat során kiderült, hogy a betegünknek a pajzsmirigye megnagyobbodott, tömött tapintatú, jellegzetes ultrahang leletet észleltem és ami meglepőbb volt a tarkó tájon tenyérnyi lévő hajmentes folt (1. ábra). Más esetekben nem ilyen foltos jellegű, hanem diffúz a hajhullás észlelhető (2. ábra).
1. ábra sajnos az ábrák nem kerültek be! 2. ábra
Kiderült a vizsgálat után, hogy szülés utáni, ún. post-partum pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztották alá a pontosan leírt tünetek. Fontos tudni, hogy ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják, gyakran elintézik azzal, hogy a szülés után ez elő szokott fordulni, vagy éppen természetes jelenség.
Mi is ez a betegség?
Ez az un. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 13-20% %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran rejtve marad és valami egészen más betegséggel kezelik a kismamát.
Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek?
a pajzsmirigy megduzzadása (strúma, golyva),
erős szívdobogás
befolyásolhatatlannak tűnő hajhullás!!!!!
fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség)
jelentős hízás
kimerültség, depresszió
Gyakori jelenség a várandós nők körében, hogy testszőrzetük, így a hajuk is megerősödik. Mindennek az az oka, hogy a terhességet fenntartó hormonok egyrészt fékezik a szőrzet és a haj kihullását, másrészt serkentik növekedésüket.
A hajnövekedés fázisai (1. táblázat)
A haj- és szőrszálak növekedése több fázison megy keresztül (1. táblázat): a növekedési szakasz után ún. átmeneti szakasz következik, majd a nagyjából 3 hónapos nyugalmi fázis során a hajhagyma elszarusodik, és végül a hajszál kihullik. Hajunk nagyjából 5-10%-a van nyugalmi szakaszban, ami azt jelenti, hogy a fejünkön lévő nagyjából 100 ezer hajszálból napi kb. 100 kihullása teljesen természetes.
A terhesség alatt megnövekedett ösztrogén- és progeszteronszint hatására a szokásosnál több hajszál kerül növekedési szakaszba, emiatt a haj dúsabb lesz és gyorsabban nő, a szülés után viszont, ahogy a hormonok szintje normalizálódik, visszaáll a hajszálak életének normális üteme. Emiatt fordul elő, hogy a szülés utáni kb. 3. hónapban a kismamák rémülten tapasztalják, hogy hajuk nagyobb mennyiségben kezd el hullani ez azonban nem kóros jelenség, de ha valaki zavarónak találja, könnyen tehet ellene.
A postpartum thyreoiditis jelentősége az, hogy idejében történő felismerésével sok kellemetlen és felesleges vizsgálat elkerülhető a betegség gyógyítható. Sajnos az esetek egy részében a lefolyás nem kedvező a szülést követő egy éven belül kialakuló átmeneti vagy végleges pajzsmirigy?dysfunctio. A betegség egy korábban is fennálló autoimmun thyreoiditis akut fázisa, ami a terhesség alatti immunszuppresszió, azaz immungátlás szülést követő megszűnésével visszacsapás szerűen jelentkezik. A postpartum thyreoiditis patológiai alapja krónikus destruktív gyulladás, melyre a Hashimoto?thyreoiditishez hasonló krónikus lymphocytás infiltráció jellemző. A gyulladásos folyamat eredményeként a pajzsmirigy follicularis szerkezetű, ill. a follicularis hámsejtek pusztulnak.
A postpartum thyreoiditis hosszú távú következményeit jelzik azok az adatok, melyek szerint a gyulladás lezajlása után egy évvel a betegek 2030%?ában, a szülést követő 7. évben pedig mintegy 50%?ban definitív hypothyreosis alakul ki. (2. táblázat). A hyperthyreotikus fázisban béta?blokkoló adása csökkentheti a tüneteket, gátlószeres kezelés ellenjavallt, szteroid kezelés az esetek túlnyomó többségében nem indokolt. Hypothyreoticus fázisban megfelelő dózisú pajzsmirigyhormon készítmény adható. A gyulladás az esetek egy jelentős részében valóban felszívódó és ellenőrzött szerve szelén készítmény adásával (kontoll mellett) gyógyítható és megelőzhető. Az esetek egy részben helyi kezelés válhat szükségessé, amely javítja a vérkeringést és /vagy a hajhagymák hormonális szabályozását.
2. Táblázat
Prof. Dr. Balázs Csaba
Közösségi hozzászólások: