SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hajhullás szülés után - ezt érdemes tudni róla!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-02-05
Sokan tapasztalnak nagymértékű hajhullást szülés után. Ijesztő jelenség, érdemes odafigyelni rá, mert nem mindig csak a hormonok változása okozhatja. Összegyűjtöttük a lehetséges okokat.

Amikor a várandósság hónapjai alatt azt tapasztalod, hogy a hajkoronád hihetetlenül dús és csillogó, akkor egy idő után ezt az állapotot természetesnek veszed. Szinte hidegzuhanyként ér, amikor a kisbabád megszületése után megsokasodnak a hajszálak a mosdóban, a zuhanyzóban és a hajkefédben.
 

Mi okozhatja a hajhullást a szülés után?

A terhesség során rengeteg változás megy végbe egy nő szervezetében. Egy ezek közül a női nemi hormonok, egészen pontosan a progeszteron és az ösztrogén szintjének megemelkedése. Az eredmény pedig dús, erős hajkorona, ugyanis ezen hormonok hatására a hajgyökereknél a sejtosztódás felgyorsul, a meglévő hajszálak élettartama pedig meghosszabbodik. A szülés után azonban ez az állapot megváltozik, lecsökken a női nemi hormonok szintje, és megindul a természetes hajvesztés. Azoktól a hajszálaktól, amik a várandósság alatt nem hullottak ki, pedig ki kellett volna, a szülés után 1-3 hónappal kell elbúcsúznod.
 

Meddig tekinthető normálisnak a szülés utáni hajhullás?

Egyénenként változó, hogy a szülés után milyen mértékű hajhullás következik be. Az időtartam tekintetében is megfigyelhetők a különbségek, mégis a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy ha a nagymértékű hajhullás 9 hónapnál tovább tart, esetleg foltos hajhullássá változik, valamint egyéb tünetek is társulnak hozzá, akkor az már akár komoly betegséget is jelezhet.
 

Ha úgy érzed, hogy támogatnád a szervezetedet, akkor az alábbi vitaminok segíthetnek:

  • B-vitamin: a haj növekedésében és erősségében van szerepe
  • C-vitamin: a kollagénképződésben van szerepe, védi a hajhagymákat a szabadgyököktől
  • E-vitamin: óvja és támogatja az érrendszert, illetve elősegíti a vérkeringés javítását a fejbőrben
  • Cink: a haj elvékonyodását segít megelőzni
     

Milyen betegséget jelezhet még a szülés utáni túlzott hajhullás?

Szülés után tehát maximum 9 hónapig normális állapotnak tekinthető az úgynevezett diffúz hajhullás. Ez azt jelenti, hogy a fejbőrön mindenhonnan azonos mennyiségű haj hiányzik.

Ha a hajhullás jellege megváltozik, például foltossá válik, akkor az már nagy valószínűséggel valamilyen betegség előjele lehet. Foltos hajhullásról akkor beszélhetünk, ha a hajas fejbőrön jól látható foltokban hiányzik a haj. Ez a folt lehet akár egy lencse nagyságú, de akár ennél jóval nagyobb, egybefüggő felület is.

A foltos hajhullás pajzsmirigy problémára is utalhat. A szakemberek megkülönböztetnek úgynevezett post-partum thyreoiditist (PPT), ami a pajzsmirigy szülés utáni gyulladását jelenti, és a szülés után 3-12 hónappal alakulhat ki. Mivel a hajhullást sokszor a várandósságot követő állapotnak tekintik, ezért nagyon nehezen ismerik fel ezt a fajta betegséget, pedig a kismamák 13-20 százalékánál előfordulhat.

A PPT jellemző tünetei:

  • a pajzsmirigyed megduzzad
  • a hajhullásod foltossá válik, mértéke növekszik
  • úgy érzed, hogy gyakran fulladsz mindenféle fizikai megterhelés nélkül
  • ok nélküli súlygyarapodást észlelsz

Érdemes figyelemmel kísérned a hajhullásod alakulását. Ne legyints, ha úgy érzed, hogy túl sok, főleg akkor, ha más furcsa tüneteket is észlelsz magadon. Fordulj szakemberhez segítségért!

Kép forrása: Skitterphoto fotója a Pexels oldaláról

Olvasd el ezt a cikkünket is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja