SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Hajhullás szülés után - ezt érdemes tudni róla!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-02-05
Sokan tapasztalnak nagymértékű hajhullást szülés után. Ijesztő jelenség, érdemes odafigyelni rá, mert nem mindig csak a hormonok változása okozhatja. Összegyűjtöttük a lehetséges okokat.

Amikor a várandósság hónapjai alatt azt tapasztalod, hogy a hajkoronád hihetetlenül dús és csillogó, akkor egy idő után ezt az állapotot természetesnek veszed. Szinte hidegzuhanyként ér, amikor a kisbabád megszületése után megsokasodnak a hajszálak a mosdóban, a zuhanyzóban és a hajkefédben.
 

Mi okozhatja a hajhullást a szülés után?

A terhesség során rengeteg változás megy végbe egy nő szervezetében. Egy ezek közül a női nemi hormonok, egészen pontosan a progeszteron és az ösztrogén szintjének megemelkedése. Az eredmény pedig dús, erős hajkorona, ugyanis ezen hormonok hatására a hajgyökereknél a sejtosztódás felgyorsul, a meglévő hajszálak élettartama pedig meghosszabbodik. A szülés után azonban ez az állapot megváltozik, lecsökken a női nemi hormonok szintje, és megindul a természetes hajvesztés. Azoktól a hajszálaktól, amik a várandósság alatt nem hullottak ki, pedig ki kellett volna, a szülés után 1-3 hónappal kell elbúcsúznod.
 

Meddig tekinthető normálisnak a szülés utáni hajhullás?

Egyénenként változó, hogy a szülés után milyen mértékű hajhullás következik be. Az időtartam tekintetében is megfigyelhetők a különbségek, mégis a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy ha a nagymértékű hajhullás 9 hónapnál tovább tart, esetleg foltos hajhullássá változik, valamint egyéb tünetek is társulnak hozzá, akkor az már akár komoly betegséget is jelezhet.
 

Ha úgy érzed, hogy támogatnád a szervezetedet, akkor az alábbi vitaminok segíthetnek:

  • B-vitamin: a haj növekedésében és erősségében van szerepe
  • C-vitamin: a kollagénképződésben van szerepe, védi a hajhagymákat a szabadgyököktől
  • E-vitamin: óvja és támogatja az érrendszert, illetve elősegíti a vérkeringés javítását a fejbőrben
  • Cink: a haj elvékonyodását segít megelőzni
     

Milyen betegséget jelezhet még a szülés utáni túlzott hajhullás?

Szülés után tehát maximum 9 hónapig normális állapotnak tekinthető az úgynevezett diffúz hajhullás. Ez azt jelenti, hogy a fejbőrön mindenhonnan azonos mennyiségű haj hiányzik.

Ha a hajhullás jellege megváltozik, például foltossá válik, akkor az már nagy valószínűséggel valamilyen betegség előjele lehet. Foltos hajhullásról akkor beszélhetünk, ha a hajas fejbőrön jól látható foltokban hiányzik a haj. Ez a folt lehet akár egy lencse nagyságú, de akár ennél jóval nagyobb, egybefüggő felület is.

A foltos hajhullás pajzsmirigy problémára is utalhat. A szakemberek megkülönböztetnek úgynevezett post-partum thyreoiditist (PPT), ami a pajzsmirigy szülés utáni gyulladását jelenti, és a szülés után 3-12 hónappal alakulhat ki. Mivel a hajhullást sokszor a várandósságot követő állapotnak tekintik, ezért nagyon nehezen ismerik fel ezt a fajta betegséget, pedig a kismamák 13-20 százalékánál előfordulhat.

A PPT jellemző tünetei:

  • a pajzsmirigyed megduzzad
  • a hajhullásod foltossá válik, mértéke növekszik
  • úgy érzed, hogy gyakran fulladsz mindenféle fizikai megterhelés nélkül
  • ok nélküli súlygyarapodást észlelsz

Érdemes figyelemmel kísérned a hajhullásod alakulását. Ne legyints, ha úgy érzed, hogy túl sok, főleg akkor, ha más furcsa tüneteket is észlelsz magadon. Fordulj szakemberhez segítségért!

Kép forrása: Skitterphoto fotója a Pexels oldaláról

Olvasd el ezt a cikkünket is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja