SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért különlegesek a kék szemű emberek?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2020-12-18
A legtöbb kisbaba kék - vagy szürke színű írisszel születik. Sok kismama megörül ennek, még úgyis, hogy esetleg se ő, se az apuka nem kék szemű. Változhat-e később a gyermek szeme színe? Mennyi esélye van két, barna szemű szülőnek egy kék szemű kisgyerekre?

Minden kisbaba kék szemmel születik?

Ez az állítás helytelen. Általában csak a világosbőrű babák látják meg a napvilágot kék – vagy szürke színű szemmel. Nekik legkésőbb életük 6. hónapjában elkezd átalakulni a szemszínük, általában tisztább lesz, ám közel sem biztos, hogy megváltozik. Ha ezt az árnyalatot megtartják 9 és 12 hónapos koruk között, akkor már kevés az esély arra, hogy más színű legyen későbbiekben az íriszük, de egészen 5 éves korukig még sötétedhet.
 

Lehet-e befolyásolni a kisbabák szemének a színét?

Nem nagyon. Természetesen, mint sok más esetben, itt is a genetika játszik hatalmas szerepet. Érdekesség, hogy két, barna szemű szülő esetében is még 7% esély van arra, hogy a kisgyermekük szeme színe kék legyen, viszont egy barna – és egy kék szemű párnak nem lehet kék szemű gyermeke. Legnagyobb esélye két, kék szemű szülő esetén van a kék szemű gyermeknek, de még ebben az esetben is fennáll annak a lehetősége, hogy a csöppség zöld szemű lesz. A szemszín kialakulásában a nagyszülők írészének az árnyalata is közrejátszik.
 

Miért különleges a kék szín?

Nos, a világon a legtöbb embernek barna a szeme, pontosan 79%-a a jelenlegi populációnak. 8%-uk rendelkezik kék színű szemmel, 5%-uk sárgás-barna, illetve barnás-zöld árnyalatúval, és mindössze a világon élő emberek 2%-ának van zöld szeme, akik közül a legtöbben Skóciában élnek. Több kutatás is indult már a szemszín keletkezésének témájában, és számtalan tudós jutott arra, hogy a kék szemű emberek egy ritka genetikai mutációnak köszönhetik a szemük színének kialakulását, ezáltal az összes kék szemszínnel megáldott ember egy őstől származik.

Igazából mindegyik szemszín különleges, hiszen nincs a világon egyforma árnyalattal rendelkező két ember (még az egypetéjük ikrek szemének a színe is minimálisan eltér). A kékszemű gyerekek és felnőttek nehezebben viselik a napfényt a kevés melanin tartalom miatt, ezáltal sokkal több a szemüveges is közöttük, így érdemes rájuk odafigyelni más kiskoruktól fogva.

Indexkép: Kristijan Arsov-tól az unsplash.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja