Használjuk ki a karaktererősségeinket!
A modern boldogságkutatás eredményei szerint, - amelynek a fő kutatási területe, miért tartjuk értékesnek az életünket -, a személyiségünk erényei és erősségei tesznek boldoggá minket a leginkább. Ez egyaránt érvényes a kapcsolatainkra és a munkánkra, karrierünkre is.
A pozitív pszichológia az erősségekre fókuszál
Eddig a pszichológia a megoldandókra, a kudarcokra koncentrált és a betegségeket, konfliktusokat és nehézségeket analizálta a miérteket keresve. A pozitív pszichológia ezzel szemben az erényekre, erősségekre helyezi a fókuszt. A megoldást keresi a jövőre koncentrálva. A „miért nem sikerül” helyett, a hogyan lehetséges beleállni az erőnkbe nézőpontot részesíti előnyben. Milyen jövő, amire vágyunk? Mi az, amit megtehetünk, hogy ez a szép jövő meg is valósuljon? Milyen tapasztalatokat szűrhetünk le az eddigi életünk történéseiből és ezeket hogyan hasznosíthatjuk?
Az életünket mi magunk irányítjuk
Az életünket mi magunk irányítjuk, és ha már unjuk, hogy a múltunk határoz, meg minket akkor változtathatunk rajta. Mindannyiunknak megvan a szabadsága ahhoz, hogy aktívan alakítsa a jelenét, ezzel csökkentve a múlt negatív hatásait. A kutatási eredmények bebizonyították, hogy az embereket a legnagyobb nehézségek közepette is azt tartja egyensúlyban, ha meg tudják őrizni az empátiájukat mások iránt és valami nagyobb célért küzdenek, ami nem csupán róluk szól. Az önszeretet mellett az embertársaik iránti szeretet és felelősségérzet is irányítja őket. Az alapelv: úgy bánjunk másokkal, ahogyan szeretnénk, hogy velünk bánjanak. Egyszerűbben, ha szereted magadat, akkor mások is szeretni fognak.
Koncentráljunk az erősségeinkre!
Az életünk minden területén sikeresebbek lehetünk, ha a meglévő erősségeinkre koncentrálunk ahelyett, hogy a hibáinkkal harcolnánk. Mindannyiunknak van legalább négy-öt olyan jellemvonása, amelyek a fő erősségei. Ha ezeket a munkában, a magánéletben és a gyereknevelés területén is használjuk akkor kiegyensúlyozott és harmonikus lehet az életünk. A pozitív pszichológia célja annak vizsgálata hogyan aknázhatjuk ki a karaktererősségeinket úgy, hogy az a leginkább szolgálhasson miket illetve másokat.
Ilyen erőforrások például a lelkesedés, kreativitás, kitartás, jó kommunikációs készség, empátia, odaadás, humor és szolidaritás. A pozitív pszichológia karaktermodellje hat tradicionális erényt tart a legfontosabbnak:
- bölcsesség
- bátorság
- emberség
- igazságosság
- mértékletesség
- transzcendencia
Azt hogy a felsorolt erényeket hogyan alakítjuk és éljük meg azt összesen 24 karaktererősség határozza meg. Ezek a legkülönfélébb kultúrákban szinte teljesen megegyeznek: barátságosság, méltányosság és az érdeklődés mindenhol szerepel. A szeretet, kötődés, önazonosság, nyitottság is a lista elején foglalnak helyet, míg az önuralom és a mértékletesség a lista aljára szorultak számos országban kézen fogva a spiritualitással.
A boldogságért tenni kell
Az a személy érzi kiegyensúlyozottnak magát, aki felismeri és használja az erősségeit. Hihetetlenül nagy motiváció olyasmit megmutatni másoknak, amiben jók vagyunk. Az ilyen tevékenységek flow állapotba juttatnak minket. Még az idő múlását és fáradtságot sem érzünk csak haladunk a feladatainkkal szinte szárnyakon repülve. Ezt a könnyed siker-érzést tovább fokozzák a pozitív visszajelzések a külvilágtól. Minél jobban ismerjük az erősségeinket és minél inkább használjuk is őket, annál teljesebb és sikeresebb életet élhetünk. A boldogság eléréséhez saját magunkat kell néha legyőzni, mégpedig az egónkat.
A karaktererősségek fejlesztése például önismereti tréning vagy terápia keretében a depresszió elleni harcban is sikerrel alkalmazott módszerek. A témában végzett kutatások alapján fontos egészségügyi faktornak bizonyultak a bátorság, kreativitás, szépség értékelése, a barátságosság és a nyitottság. Az életünkkel akkor tudunk elégedettek lenni, ha meg tudjuk látni a világban a szépet, van humorunk és pozitív a világképünk.
Fontos lépést teszünk meg azzal, ha hajlandók vagyunk elismerni a karaktererősségeinket. A felismerésben segíthet egy olyan helyzet felidézése, amikor használtuk valamelyiket. Ez alapján átgondolhatjuk, hol is használhatnánk még a továbbiakban, hiszen ha nem használjuk, akkor nem tudja betölteni a szerepét.
Valamennyi karaktererősség három utat nyit meg a boldogság felé vezető úton:
- az élet értelme
- elkötelezettség
- hedonizmus
A humor elősegíti az élet élvezetét, a hála megadja a teljesség érzését, a lelkesedés pedig elkötelezetté tesz. Bármelyik erősségünket is használjuk, közelebb hoz ahhoz, hogy jól érezzük magunkat. Minden karaktererősség fejleszthető.
Feltehetünk magunknak néhány kérdést ezzel kapcsolatosan:
- Milyen erősségekkel rendelkezem?
- Mi ezek közül a legnagyobb?
- Mikor használtam?
- Mire használhatom az erősségeimet?
- Mi adja nekem a biztonság érzését?
- Mit tanulhatok az eddigiekből, amik velem történtek?
- Hogyan gyógyíthatom a sérült részeimet?
- Hol szeretnék lenni 5-10 év múlva?
Erények és karaktererősségek
Bölcsesség és tudás: amelyeket az élet tanított meg nekünk. Ehhez tartoznak:
- a kreativitás, új utak új megoldások megtalálása
- nyitottság mindenre, ami új
- Éberség, ami nem üres ítélet, inkább valóságos megállapítások
- a tanulás élvezete
- bölcsesség, amely segít abban, hogy másoknak is használható tudást adjunk át.
Bátorság: amely segíts elérni a céljainkat. Olyan erősség, amellyel félelem nélkül vagy a félelmünket leküzdve, minden külső és belső akadályt képesek vagyunk legyőzni. Ehhez tartoznak:
- becsületesség és igazmondás
- bátorság, elfogadva a kihívásokat
- kitartás: bármi is történjen, nem adjuk fel a céljainkat
- lelkesedés: életöröm, amellyel szemléljük a világot és éljük az életünket
Emberség: arra való képesség, hogy másokkal kellemes, empatikus kapcsolatokat alakítsunk ki. Ide tartozó karaktererősségek:
- barátságosság: segítőkészség, jószándékkal lenni mások irányába
- képesség a szeretetre: az emberek kedvelése
- szociális intelligencia: a saját és a mások érzéseinek, motivációinak tudatos felismerése
Igazságosság: az a képesség, amelynek segítségével pozitív kapcsolatot alakíthatunk ki másokkal. Az alapelv: egyenlőség mindenkinek az egyéni szükségletek figyelembevételével. Ide tartoznak:
- méltányosság
- vezetésre való alkalmasság
- a csapatban való működésre, együttműködésre való képesség
- felelősségvállalás
Mértékletesség: tartózkodás a túlzásoktól. Ide tartoznak:
- odaadónak lenni
- szerénység
- óvatosság
- önkontrol
Transzcendencia: meglátni, megtalálni az élet értelmét. Az ide tartozó karaktererősségek:
- meglátni és értékelni a szépet az életben
- hálásnak lenni és azt ki is mutatni
- optimizmus
- humorérzék
Spiritualitás: az a meggyőződés, hogy az életünknek van valamilyen magasztos célja.
Nyitókép: Myriams-Fotos képe a Pixabay -en.
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner
Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: