Zsemletapogató vírusterjesztők
Ha szoktál nagyobb boltokban vásárolni, akkor nem ismeretlen számodra, hogy a zsemléket, kifliket és egyéb pékárukat nagy nyitott ládákban kínálják a vásárlóknak. Nézd meg és vedd meg, amit a szemed megkíván. Nem is lenne gond, ha csak a szemünkkel válogatnánk. Sokan azonban ennél tovább mennek és végigtapogatják a zsemléket, hogy elég puhák-e.
A boltoknak szigorú szabályoknak kell megfelelni. Fogócsipeszt, egyszer használatos fóliakesztyűt vagy bármilyen más megoldást kell biztosítaniuk a vásárlóknak, ahhoz, hogy érintésmentesen tehessék a zacskókba a pékárukat.
Hiába minden felkínált lehetőség, sokan nem élnek vele. Amikor bevásárolok, látom, hogy számtalan ember a puszta kezével tapogatja össze a kalácsokat, kenyereket, zsemléket, mert meg akar győződni róla, hogy megfelelően puha-e. A félelmet értem, hiszen én is vásároltam már például száraz buktát, mert csipesszel tettem a zacskóba és nem vettem észre, hogy milyen kemény. Ez dühítő. De mégsem jut eszembe, hogy legközelebb puszta kézzel tapogassam végig a kínálatot. Ha nincs kesztyű, akkor ott a zacskó. Jobb esetben az is használható. Lenne.
Miért probléma, ha valaki csupán a kezével pakolja be a pékárut?
Sok szakember dolgozik azon, hogy feltárja hogyan terjed a koronavírus. Nem egyértelműen bizonyított még, hogy milyen felületen és meddig fertőz, ezért jobb, ha óvatos vagy.
Azt viszont már az eltelt 8 hónap alapján tudjuk, hogy a koronavírus elsősorban cseppfertőzéssel terjed. Így kerül rá a környezetünkben lévő tárgyakra. Az, hogy a tárgyakon meddig fertőz, sajnos nem tudni biztosan. Készültek olyan vizsgálatok, amelyek azt mutatják, hogy műanyagon, illetve acélon akár 2-3 napig is. Annak valószínűsége, hogy a csomagolástól elkapod a koronavírust, viszonylag kicsi. Egyrészről azért, mert a felületekre kerülő csíraképes vírusok mennyisége folyamatosan csökken, másrészről pedig azért, mert jó esetben a vásárlás és az étkezés előtt kezet mosol. Baj ugyanis akkor van, ha megérintesz egy fertőzött felületet és közvetlenül utána a szemedhez, orrodhoz vagy szádhoz érsz.
Jobb esetben egy zsemlét azonban 2-3 napnál hamarabb fogyasztasz el.
Hogy kerülheted el, hogy a zsemletapogatók megfertőzzenek?
A legjobb, ha nem nagy tömegben mész vásárolni, vagy ha korán reggel intézed el, amikor még nem volt esélyük tapogatni.
Előfordulhat, hogy a boltban nincs a polcok mellett sem kesztyű, sem csipesz. Ilyenkor eldöntheted, hogy vagy nem vásárolsz, vagy az egyenként csomagolt zsemlét, kalácsot vagy kenyeret teszed a kosaradba. Ez sokkal biztonságosabb.
Ha van lehetőséged rá, akkor ne nagy boltokban, hanem inkább kisebb pékségekben szerezd be a napi dolgokat. Ott általában az eladók szolgálják ki a vevőket, ezért biztos lehetsz benne, hogy nem tapogatta össze több tíz ember a vásárlás előtt.
Bár tudományos vizsgálatok még nem bizonyítják, hogy a felületekről is megfertőződhetünk, de jobb az óvatosság. Sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a csomagolásról a szervezetedbe jusson a vírus, mégsem elképzelhetetlen. Ehhez vírusnak kell lenni a terméken, neked meg kell fogni és rövid időn belül a szemedhez, orrodhoz vagy szádhoz kell nyúlni. Ha közben kezet mosol, akkor már megszakítottad ezt a láncot.
Ennek ellenére, ha nyugodtabb vagy, akkor bevásárlás után törölgesd le otthon a termékek csomagolását és csak úgy tedd a hűtőbe, szekrénybe.
Kép forrása: Mariana Kurnyk fotója a Pexels oldaláról
Közösségi hozzászólások: