SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Zsemletapogató vírusterjesztők

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-28
Nyitott tárolók, esetenként kesztyű, csipesz vagy egyéb fogóeszköz a polc mellett. Sokan mégsem használják, hanem puszta kézzel tapogatják össze a pékárukat. Ami nem tetszik, azt visszadobják. Ez más időszakban is kerülendő, de most, hogy itt a koronavírus, egyenesen életveszélyes lehet.
Zsemletapogató vírusterjesztők

Ha szoktál nagyobb boltokban vásárolni, akkor nem ismeretlen számodra, hogy a zsemléket, kifliket és egyéb pékárukat nagy nyitott ládákban kínálják a vásárlóknak. Nézd meg és vedd meg, amit a szemed megkíván. Nem is lenne gond, ha csak a szemünkkel válogatnánk. Sokan azonban ennél tovább mennek és végigtapogatják a zsemléket, hogy elég puhák-e.

A boltoknak szigorú szabályoknak kell megfelelni. Fogócsipeszt, egyszer használatos fóliakesztyűt vagy bármilyen más megoldást kell biztosítaniuk a vásárlóknak, ahhoz, hogy érintésmentesen tehessék a zacskókba a pékárukat.

Hiába minden felkínált lehetőség, sokan nem élnek vele. Amikor bevásárolok, látom, hogy számtalan ember a puszta kezével tapogatja össze a kalácsokat, kenyereket, zsemléket, mert meg akar győződni róla, hogy megfelelően puha-e. A félelmet értem, hiszen én is vásároltam már például száraz buktát, mert csipesszel tettem a zacskóba és nem vettem észre, hogy milyen kemény. Ez dühítő. De mégsem jut eszembe, hogy legközelebb puszta kézzel tapogassam végig a kínálatot. Ha nincs kesztyű, akkor ott a zacskó. Jobb esetben az is használható. Lenne.


Miért probléma, ha valaki csupán a kezével pakolja be a pékárut?

Sok szakember dolgozik azon, hogy feltárja hogyan terjed a koronavírus. Nem egyértelműen bizonyított még, hogy milyen felületen és meddig fertőz, ezért jobb, ha óvatos vagy.

Azt viszont már az eltelt 8 hónap alapján tudjuk, hogy a koronavírus elsősorban cseppfertőzéssel terjed. Így kerül rá a környezetünkben lévő tárgyakra. Az, hogy a tárgyakon meddig fertőz, sajnos nem tudni biztosan. Készültek olyan vizsgálatok, amelyek azt mutatják, hogy műanyagon, illetve acélon akár 2-3 napig is.  Annak valószínűsége, hogy a csomagolástól elkapod a koronavírust, viszonylag kicsi. Egyrészről azért, mert a felületekre kerülő csíraképes vírusok mennyisége folyamatosan csökken, másrészről pedig azért, mert jó esetben a vásárlás és az étkezés előtt kezet mosol. Baj ugyanis akkor van, ha megérintesz egy fertőzött felületet és közvetlenül utána a szemedhez, orrodhoz vagy szádhoz érsz.

Jobb esetben egy zsemlét azonban 2-3 napnál hamarabb fogyasztasz el.


Hogy kerülheted el, hogy a zsemletapogatók megfertőzzenek?

A legjobb, ha nem nagy tömegben mész vásárolni, vagy ha korán reggel intézed el, amikor még nem volt esélyük tapogatni.

Előfordulhat, hogy a boltban nincs a polcok mellett sem kesztyű, sem csipesz. Ilyenkor eldöntheted, hogy vagy nem vásárolsz, vagy az egyenként csomagolt zsemlét, kalácsot vagy kenyeret teszed a kosaradba. Ez sokkal biztonságosabb.

Ha van lehetőséged rá, akkor ne nagy boltokban, hanem inkább kisebb pékségekben szerezd be a napi dolgokat. Ott általában az eladók szolgálják ki a vevőket, ezért biztos lehetsz benne, hogy nem tapogatta össze több tíz ember a vásárlás előtt.

Bár tudományos vizsgálatok még nem bizonyítják, hogy a felületekről is megfertőződhetünk, de jobb az óvatosság. Sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a csomagolásról a szervezetedbe jusson a vírus, mégsem elképzelhetetlen. Ehhez vírusnak kell lenni a terméken, neked meg kell fogni és rövid időn belül a szemedhez, orrodhoz vagy szádhoz kell nyúlni. Ha közben kezet mosol, akkor már megszakítottad ezt a láncot.
Ennek ellenére, ha nyugodtabb vagy, akkor bevásárlás után törölgesd le otthon a termékek csomagolását és csak úgy tedd a hűtőbe, szekrénybe.

Kép forrása: Mariana Kurnyk fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja