SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Zsemletapogató vírusterjesztők

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-28
Nyitott tárolók, esetenként kesztyű, csipesz vagy egyéb fogóeszköz a polc mellett. Sokan mégsem használják, hanem puszta kézzel tapogatják össze a pékárukat. Ami nem tetszik, azt visszadobják. Ez más időszakban is kerülendő, de most, hogy itt a koronavírus, egyenesen életveszélyes lehet.
Zsemletapogató vírusterjesztők

Ha szoktál nagyobb boltokban vásárolni, akkor nem ismeretlen számodra, hogy a zsemléket, kifliket és egyéb pékárukat nagy nyitott ládákban kínálják a vásárlóknak. Nézd meg és vedd meg, amit a szemed megkíván. Nem is lenne gond, ha csak a szemünkkel válogatnánk. Sokan azonban ennél tovább mennek és végigtapogatják a zsemléket, hogy elég puhák-e.

A boltoknak szigorú szabályoknak kell megfelelni. Fogócsipeszt, egyszer használatos fóliakesztyűt vagy bármilyen más megoldást kell biztosítaniuk a vásárlóknak, ahhoz, hogy érintésmentesen tehessék a zacskókba a pékárukat.

Hiába minden felkínált lehetőség, sokan nem élnek vele. Amikor bevásárolok, látom, hogy számtalan ember a puszta kezével tapogatja össze a kalácsokat, kenyereket, zsemléket, mert meg akar győződni róla, hogy megfelelően puha-e. A félelmet értem, hiszen én is vásároltam már például száraz buktát, mert csipesszel tettem a zacskóba és nem vettem észre, hogy milyen kemény. Ez dühítő. De mégsem jut eszembe, hogy legközelebb puszta kézzel tapogassam végig a kínálatot. Ha nincs kesztyű, akkor ott a zacskó. Jobb esetben az is használható. Lenne.


Miért probléma, ha valaki csupán a kezével pakolja be a pékárut?

Sok szakember dolgozik azon, hogy feltárja hogyan terjed a koronavírus. Nem egyértelműen bizonyított még, hogy milyen felületen és meddig fertőz, ezért jobb, ha óvatos vagy.

Azt viszont már az eltelt 8 hónap alapján tudjuk, hogy a koronavírus elsősorban cseppfertőzéssel terjed. Így kerül rá a környezetünkben lévő tárgyakra. Az, hogy a tárgyakon meddig fertőz, sajnos nem tudni biztosan. Készültek olyan vizsgálatok, amelyek azt mutatják, hogy műanyagon, illetve acélon akár 2-3 napig is.  Annak valószínűsége, hogy a csomagolástól elkapod a koronavírust, viszonylag kicsi. Egyrészről azért, mert a felületekre kerülő csíraképes vírusok mennyisége folyamatosan csökken, másrészről pedig azért, mert jó esetben a vásárlás és az étkezés előtt kezet mosol. Baj ugyanis akkor van, ha megérintesz egy fertőzött felületet és közvetlenül utána a szemedhez, orrodhoz vagy szádhoz érsz.

Jobb esetben egy zsemlét azonban 2-3 napnál hamarabb fogyasztasz el.


Hogy kerülheted el, hogy a zsemletapogatók megfertőzzenek?

A legjobb, ha nem nagy tömegben mész vásárolni, vagy ha korán reggel intézed el, amikor még nem volt esélyük tapogatni.

Előfordulhat, hogy a boltban nincs a polcok mellett sem kesztyű, sem csipesz. Ilyenkor eldöntheted, hogy vagy nem vásárolsz, vagy az egyenként csomagolt zsemlét, kalácsot vagy kenyeret teszed a kosaradba. Ez sokkal biztonságosabb.

Ha van lehetőséged rá, akkor ne nagy boltokban, hanem inkább kisebb pékségekben szerezd be a napi dolgokat. Ott általában az eladók szolgálják ki a vevőket, ezért biztos lehetsz benne, hogy nem tapogatta össze több tíz ember a vásárlás előtt.

Bár tudományos vizsgálatok még nem bizonyítják, hogy a felületekről is megfertőződhetünk, de jobb az óvatosság. Sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a csomagolásról a szervezetedbe jusson a vírus, mégsem elképzelhetetlen. Ehhez vírusnak kell lenni a terméken, neked meg kell fogni és rövid időn belül a szemedhez, orrodhoz vagy szádhoz kell nyúlni. Ha közben kezet mosol, akkor már megszakítottad ezt a láncot.
Ennek ellenére, ha nyugodtabb vagy, akkor bevásárlás után törölgesd le otthon a termékek csomagolását és csak úgy tedd a hűtőbe, szekrénybe.

Kép forrása: Mariana Kurnyk fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja