SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Zsemletapogató vírusterjesztők

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-28
Nyitott tárolók, esetenként kesztyű, csipesz vagy egyéb fogóeszköz a polc mellett. Sokan mégsem használják, hanem puszta kézzel tapogatják össze a pékárukat. Ami nem tetszik, azt visszadobják. Ez más időszakban is kerülendő, de most, hogy itt a koronavírus, egyenesen életveszélyes lehet.

Ha szoktál nagyobb boltokban vásárolni, akkor nem ismeretlen számodra, hogy a zsemléket, kifliket és egyéb pékárukat nagy nyitott ládákban kínálják a vásárlóknak. Nézd meg és vedd meg, amit a szemed megkíván. Nem is lenne gond, ha csak a szemünkkel válogatnánk. Sokan azonban ennél tovább mennek és végigtapogatják a zsemléket, hogy elég puhák-e.

A boltoknak szigorú szabályoknak kell megfelelni. Fogócsipeszt, egyszer használatos fóliakesztyűt vagy bármilyen más megoldást kell biztosítaniuk a vásárlóknak, ahhoz, hogy érintésmentesen tehessék a zacskókba a pékárukat.

Hiába minden felkínált lehetőség, sokan nem élnek vele. Amikor bevásárolok, látom, hogy számtalan ember a puszta kezével tapogatja össze a kalácsokat, kenyereket, zsemléket, mert meg akar győződni róla, hogy megfelelően puha-e. A félelmet értem, hiszen én is vásároltam már például száraz buktát, mert csipesszel tettem a zacskóba és nem vettem észre, hogy milyen kemény. Ez dühítő. De mégsem jut eszembe, hogy legközelebb puszta kézzel tapogassam végig a kínálatot. Ha nincs kesztyű, akkor ott a zacskó. Jobb esetben az is használható. Lenne.


Miért probléma, ha valaki csupán a kezével pakolja be a pékárut?

Sok szakember dolgozik azon, hogy feltárja hogyan terjed a koronavírus. Nem egyértelműen bizonyított még, hogy milyen felületen és meddig fertőz, ezért jobb, ha óvatos vagy.

Azt viszont már az eltelt 8 hónap alapján tudjuk, hogy a koronavírus elsősorban cseppfertőzéssel terjed. Így kerül rá a környezetünkben lévő tárgyakra. Az, hogy a tárgyakon meddig fertőz, sajnos nem tudni biztosan. Készültek olyan vizsgálatok, amelyek azt mutatják, hogy műanyagon, illetve acélon akár 2-3 napig is.  Annak valószínűsége, hogy a csomagolástól elkapod a koronavírust, viszonylag kicsi. Egyrészről azért, mert a felületekre kerülő csíraképes vírusok mennyisége folyamatosan csökken, másrészről pedig azért, mert jó esetben a vásárlás és az étkezés előtt kezet mosol. Baj ugyanis akkor van, ha megérintesz egy fertőzött felületet és közvetlenül utána a szemedhez, orrodhoz vagy szádhoz érsz.

Jobb esetben egy zsemlét azonban 2-3 napnál hamarabb fogyasztasz el.


Hogy kerülheted el, hogy a zsemletapogatók megfertőzzenek?

A legjobb, ha nem nagy tömegben mész vásárolni, vagy ha korán reggel intézed el, amikor még nem volt esélyük tapogatni.

Előfordulhat, hogy a boltban nincs a polcok mellett sem kesztyű, sem csipesz. Ilyenkor eldöntheted, hogy vagy nem vásárolsz, vagy az egyenként csomagolt zsemlét, kalácsot vagy kenyeret teszed a kosaradba. Ez sokkal biztonságosabb.

Ha van lehetőséged rá, akkor ne nagy boltokban, hanem inkább kisebb pékségekben szerezd be a napi dolgokat. Ott általában az eladók szolgálják ki a vevőket, ezért biztos lehetsz benne, hogy nem tapogatta össze több tíz ember a vásárlás előtt.

Bár tudományos vizsgálatok még nem bizonyítják, hogy a felületekről is megfertőződhetünk, de jobb az óvatosság. Sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy a csomagolásról a szervezetedbe jusson a vírus, mégsem elképzelhetetlen. Ehhez vírusnak kell lenni a terméken, neked meg kell fogni és rövid időn belül a szemedhez, orrodhoz vagy szádhoz kell nyúlni. Ha közben kezet mosol, akkor már megszakítottad ezt a láncot.
Ennek ellenére, ha nyugodtabb vagy, akkor bevásárlás után törölgesd le otthon a termékek csomagolását és csak úgy tedd a hűtőbe, szekrénybe.

Kép forrása: Mariana Kurnyk fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja