SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elszakítanak a gyermekemtől? Erre számíthat az, aki karanténba kerül

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-09
Ki fog gondoskodni a gyerekemről, ha karanténba kerülök? És a kutyámról? Befekhetek-e a gyerek mellé, ha őt helyezik karanténba? Egyáltalán, jogomban áll nem bevonulni, ha nem tartom indokoltnak? Most összeszedjük az elkülönítéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.


Mi szükség van a karatnénra?

A karantén intézményét a középkor óta alkalmazzák járványügyi intézkedés céljából, és az eltelt évszázadok alatt egyelőre ennél jobbat azóta sem sikerült kitalálni. Neve a quaranta giorni, vagyis „negyven nap” kifejezésből ered, amikor a pestistől megalapozottan rettegő velenceiek csak ennyi idő várakozás után engedték kikötni a külföldi hajókat.

A 14. századi pestisjárvány idején, amikor Európa egyharmada kipusztult, Milánó egyébként meglehetősen zsarnoki ura, Lucchino Visconti herceg drasztikus intézkedéseket vezetett be: a fertőzötteket azonnal a közeli erdőkbe száműzte, és az sem volt ritka, hogy ha egy családban felütötte a fejét a kór, a ház minden ablakát és ajtaját befalaztatta. Akik így jártak, biztos halálra voltak ítélve, a város azonban komolyabb veszteségek nélkül úszta meg a járványt.


Ma hogy néz ki a karantén?

Ezen a téren elég sok a zavar, mivel törvényileg nem szabályozott a kérdés, és ezért a média és az illetékes szervek sem mindig ugyanazt értik alatta. A Nemzeti Népegészségügyi Központ a kórházi elkülönítést hívja karanténnak, az otthoni megfigyelést általában nem.

Karantén alá vont személy a megfigyelési helyét nem hagyhatja el, senkivel nem érintkezhet személyesen. Ha egész területeket vonnak karantén alá, mint történt az Olaszországban, akkor a kijelölt határokon belül lehet szabadon mozogni, de bizonyos korlátozások itt is érvényben vannak: bezártak az iskolák, lemondták a tömegrendezvényeket, sok irodában szintén felfüggesztették a munkát.

Létezhetnek bizonyos átmeneti megoldások is, például amikor a fertőzésgyanús, de (még) bizonyítottan nem beteg embereket, a betegek hozzátartozóit szállodákban, motelekben gyűjtik össze karanténba.


Mikor kerülhetek karanténba?

Ha az orvos ezt indokoltnak találja, például ha szoros kapcsolatba kerültünk igazoltan fertőzött beteggel. Az elkülönítés ekkor 14 napig tart, annak formája – hogy otthoni megfigyelésre vagy kórházi elkülönítésre van-e szükség – egyéni elbírálás alá esik.
 

Mi lesz így a gyerekeimmel és a háziállataimmal? Vagy ha az idős szüleimet ápolom, ki fog rájuk nézni?

A szülőket első körben arra kérik, hogy próbálják rokonok, barátok segítségével maguk megszervezni a gyermekeik ellátását, de ha ez nem sikerül, a gyámhatóság intézkedik a gyerek ideiglenes elhelyezéséről. Idős rokon ápolásához a helyi önkormányzatnál kell segítséget igényelni. A háziállatok ellátásáról nincs külön intézkedés, ezért valószínűleg a rendőri előállításkor érvényes eljárás vonatkozik rájuk ez esetben is, és az önkormányzat jegyzőjénél lehet kérni, hogy gondoskodjanak róluk.


Elszakítanak a gyerekemtől, ha ő kerül karanténba?

Sajnos igen. Noha a szülő alapvető joga, hogy kórházi kezelése alatt a gyermekével lehessen, a járvány megfékezése minden egyéb szempontot felülír. Nem lehet mellé befeküdni, már csak azért sem, mert ezzel egy valóban rászoruló elől vennénk el a helyet. A gyermek karanténba helyezéséhez nincs szükség szülői beleegyezésre, ugyanakkor elképzelhető, hogy a szülő a megfelelő biztonsági intézkedéseket betartva meglátogathatja – tájékoztatott az NKK Járványügyi és Infekciókontroll Főosztálya.

FRISSÍTÉS: Müller Cecília megbízott országos tisztifőorvos az operatív törzs sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, hogy a szülő saját kívánságára bevonulhat gyermekével a karanténba. Ebben az esetben a 14 napos elkülönítés rá is vonatkozik, a karantént ez idő alatt ő sem hagyhatja el.


Vásárolni azért lemehetek?

Nem, a karantén lényege, hogy az érintettek nem hagyhatják el a lakást vagy a kórtermet. Ennek ellenére az alapvető ellátás mindenkinek jár. A kórházban természetesen mindenki kap enni. Aki az otthonában nem tudja megoldani az étkezését, annak ezt jeleznie kell, és kórházba, vagy ha lesz ilyen, a fentebb említett, karanténnak kijelölt épületbe szállítják.


Mi lesz, ha én ezt nem akarom, és ellenállok?

Akkor bevisznek erővel. A karantén vagy az elkülönítés be nem tartása bűncselekmény. Aki nem tartja be a járványügyi intézkedéseket, és megfertőz másokat is, súlyos testi sértést, ha pedig az illető belehal a betegségbe, halált okozó súlyos testi sértést követ el.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: vitalworks / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja