SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Színek a gyógyászatban

Kókai Kata [cikkei] - 2005-12-08
Talán a természetben találhatjuk meg a gyógyszerek legtöbb alapanyagát, ugyanakkor feldolgozás nélkül is számtalan növény és ásvány nyújt segítséget a mindennapokban.

A második évezreded is átlépvén egyre kevésbé foglalkozunk azzal, hogy olykor meglátogassuk az igazi, érintetlen természetet. Pedig lépten-nyomon olyan növényekre, ásványokra bukkanhatunk, melyeket gyógyhatásuk révén már évszázadokkal ezelőtt is nagyra becsültek. A természetgyógyászat, a szín-és illatterápiák korábban is ismertek voltak, azonban az orvostudomány fejlődése az emberek szemében jelentéktelenné zsugorította a természetes gyógyító módszereket.

Gyógyító színek

A mindennapok szerves részét alkotó színek jelen vannak otthonunkban, s munkahelyünkön egyaránt. Egy-egy szín sokat ronthat, vagy éppen javíthat kedélyállapotunkon. Mindenhol színekkel találkozunk; az ég, a növények, virágok, de még bútoraink is számtalan színt tükröznek vissza, ezért is olyan megnyugtató, ha néha kikapcsolódásként egy őszi erdőben, vagy virágos tavaszi réten teszünk egy sétát.

A színterápiában az egyes színek gyógyhatását alkalmazzák. Már az ókorban is alkalmazták a színekkel történő hangulatjavítást, illetve színes szobákkal, textíliákkal gyorsították meg a gyógyulási folyamatot. Először csupán a hatvanas években folytattak kutatásokat a színek emberi szervezetre gyakorolt hatásával kapcsolatban, de napjainkban már bevált módszerként alkalmazzák.

A színterápia alkalmazása több formában is történhet. Alkalmazhatunk a gyógyulást elősegítő színű textíliákat, festményeket, de akár egy egész szoba is berendezhető adott színű tárgyakkal. Ha huzamosabb időn át ezzel a színnel vagyunk körülvéve, az meggyorsítja a gyógyulási folyamatot; legyen szó akár testi, vagy éppen mentális problémáról.

Az egyes színek más-más hatást gyakorolnak a szervezetre. Míg a vörös szín, az élet jelképe serkenti a vérkeringést, addig a kék árnyalatai nyugtató hatásúak. Ezek az apró trükkök alkalmazhatók pl. munkahelyen a stressz oldására, vagy sport közben a vitalitás fokozására.

Színek és gyógyhatásaik

Arany
Az arany szín a hatalom és dicsőség jelképe, a napot is szimbolizálja. Téli depresszió ellen is segítséget nyújthat.

Fehér
A fehér szín az egyszerűség jelképe, gyászt és örömet egyaránt jelenthet.

Vörös
Az élethez elengedhetetlen vért jelképezi. Energiát ad, serkenti a vérkeringést.

Kék
A kék szín segít a megnyugvásban, fokozza a koncentráló képességet, oldja a stresszt.

Zöld
A remény, a megújulás színe. Mély nyugalmat áraszt, segít a megnyugvásban, kiegyensúlyozottá tesz.

Sárga
A sárga szín a jóság, az intellektus színe. Segít megszabadulni a szorongástól, jó hangulatra derít.

Narancssárga
Kínában a szeretet, illetve a boldogság jelképe. Segít az ellazulásban, gyorsítja a gyógyulási folyamatokat.

Lila
A vallás, a spirituális dolgok jelképezője. Egyensúlyt teremt, bölcsebbé tesz.

Szürke
A szürke a hétköznapiságot jelképezi, segít a túl mozgalmas életet egyszerűbbé tenni

Az egyes színeket alkalmazhatjuk a lakberendezés során, és öltözködésünkhöz is. Sportolásnál érdemes vitalizáló, vörös színű ruhát viselni, a hálószobában pedig a kék szín segítheti elő a nyugodt alvást. A színek megfelelő alkalmazása segíthet a mindennapi stressz oldásában.



(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja