SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A koronavírusról orvosi szemmel

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2020-02-17
A Wuhanból származó új koronavírus (2019-nCoV) jelenleg aggodalomra ad okot az orvosi közösségben, mivel a vírus terjed az egész világon. A 2019. december végén történt azonosítása óta a Kínából más országokba behozott esetek száma növekszik, és az epidemiológiai kép napi szinten változik. Jelenleg egy olyan Ázsián kívüli 2019-nCoV-fertőzés esetről számotak be, amelyben úgy tűnik, hogy a fertőzés az indexált beteg lappangási (inkubációs) periódusa alatt történt.

Egy 33 éves, egészséges német üzletember (1. beteg) torokfájással, hidegrázással és myalgiákkal kereste fel kezelőorvosát 2020. január 24-én. Másnap 39,1 ° C (102,4 ° F) láz és produktív köhögés jelentkezett nála. A következő nap este már jobban érezte magát, és január 27-én ment vissza dolgozni.


Koronavírus kialakulása
1. ábra. A tünetmentes 2019-CoV-fertőzéses egyénekben a  betegség tüneteinek kialakulása  Németországban

A tünetek megjelenése előtt január 20-án és 21-én egy kínai üzleti partnerrel történő találkozón vett részt Münchenben. Az üzleti partner, egy sanghaji lakos január 19. és 22. között látogatott Németországba. Ekkor még jól volt, és nem mutatta fertőzés jelét vagy tünetét, de később, miután visszatért Kínába, január 26-án pozitív tesztet mutatott a 2019-nCoV-ra (az 1. ábrán szereplő beteg indexe).

Január 27-én értesítette a társaságot betegségéről. Megkezdődött a kapcsolattartás nyomon követése, és a fent említett kollégát továbbküldték a müncheni Fertőző Betegségek és Trópusi Orvoslás osztályához további értékelés céljából. Nem jelentett korábbi vagy krónikus betegségeket, és a tünetek megjelenése előtt 14 napon belül nem volt külföldi utazása.

Két orrdugós tamponból és egy köpetmintából nyertünk pozitív eredményt a 2019-nCoV vonatkozásában kvantitatív fordított transzkriptáz – polimeráz-láncreakció (qRT-PCR) vizsgálattal.  A molekuláris módszerrel (qRT-PCR) történt nyomon követése a következő napokban a váladékában magas vírusterhelést mutatott, melynek mennyisége 10 8 milliliter volt, az utolsó elérhető eredmény január 29-én volt. Január 28-án a társaság három további alkalmazottja pozitív eredményt mutatott a 2019-nCoV tekintetében (az 1. ábrán 2–4 beteg).
Ezen betegek közül csak a 2. beteg volt kontaktusban az indexben szereplő pácienssel; a másik két beteg csak az 1. beteggel volt érintkezésben. Az egészségügyi hatóságokkal összhangban az összes 2019-nCoV-fertőzésben részesülő beteget klinikai megfigyelés és izolálás céljából egy müncheni fertőző betegség osztályba engedték be. Eddig a négy megerősített beteg közül egyik sem mutatott súlyos klinikai tüneteket.

A 2019-nCoV fertőzés ezen eseteit Németországban diagnosztizálták, és Ázsián kívül terjesztették. Figyelemre méltó azonban, hogy a fertőzés úgy tűnik, hogy átkerült az indexált beteg inkubációs periódusa alatt, akinek a betegség rövid volt és nem specifikus.  
Az a tény, hogy a tünetmentes személyek a 2019-nCoV fertőzés potenciális forrásai, indokolhatja a jelenlegi kitörés átviteli dinamikájának újraértékelését. Ebben az összefüggésben a 2019-nCoV kimutatása és a nagy köpet-vírusterhelés egy felépülő betegnél (1. beteg) aggodalmát kelti a 2019-nCoV hosszú távú elszaporodása után a gyógyulás után. Ennek ellenére a qRT-PCR-en kimutatott 2019-nCoV életképességét ezen betegnél a vírustenyésztés révén továbbra is bizonyítani kell.

Ezen aggodalmak ellenére mind a négy, Münchenben megfigyelt beteg enyhe tüneteket szenvedett, és elsősorban közegészségügyi okokból kerültek kórházba. Mivel a kórházi kapacitások korlátozottak - különös tekintettel az influenza-szezon egyidejű csúcspontjára az északi féltekén -, kutatásra van szükség annak meghatározására, hogy az ilyen betegek megfelelő iránymutatással és felügyelettel kezelhetők-e a kórházon kívül.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: DarkoStojanovic / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja