SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elhíznak a gyerekek az okostelefonoktól és tabletektől?

- 2017-03-13
A tinédzserek órákat töltenek a tablet, az okostelefon vagy a számítógép előtt. A Journal of Pediatrics című kiadványban publikált kutatás szerint azok, akik naponta 5 óránál többet töltenek képernyő előtt, kétszer nagyobb valószínűséggel fogyasztanak cukros üdítőitalt, emellett keveset mozognak.

Ezek a gyerekek 43 százalékkal nagyobb eséllyel híznak el azokhoz képest, akik egyáltalán nem használnak okostelefont vagy tabletet.

„A szülőknek oda kell figyelniük arra, hogy mennyi időt tölt a gyermekük valamilyen képernyő előtt, hiszen az egészségüket is befolyásolhatja” – nyilatkozta a kutatás vezető szerzője, Erica Kenney, a Harvard T.H. Chan School of Public Health munkatársa.
Az eredményekből kiderül, hogy az Egyesült Államokban minden ötödik tinédzser ötnél több órát tölt el valamilyen okoseszköz előtt. Összehasonlításképpen: a gyerekek mindössze 8 százaléka ül a televízió előtt ötnél több órán keresztül. „Tisztában vagyunk azzal, hogy a tv előtt töltött idő csökken, és ezt az időt inkább az okostelefonok és tabletek társaságában töltik a gyerekek” – tette hozzá Kenney.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a túlzott televíziózás összefüggést mutat a cukros üdítők, gyorsételek, édességek és snackek fogyasztásával, így növelve az elhízás kockázatát. Kenney kíváncsi volt, hogy ez a kapcsolat fennáll-e akkor is, ha a gyermekek ezt az időt az okoseszközök előtt töltik.
A felmérés során a U.S. Centers for Disease Control and Prevention 2013 és 2015 között vezetett kérdőívének adataira támaszkodtak, így 25 000 tinédzser válaszait vizsgálták 9-12. osztályig. Azok, akik 5 óránál többet néztek televíziót, háromszor annyi cukros üdítőitalt fogyasztottak és 78 százalékkal nagyobb eséllyel híztak el, mint azok, akik nem néztek tévét.
Ezen eredmények megegyeztek a korábbi kutatások során kapott eredményekkel. E rossz szokások akkor is megjelentek, mikor a televíziózást a különböző okoseszközök használata váltotta fel. Megkétszereződött a cukros üdítőital fogyasztás és a túl kevés mozgás esélye, emellett 74 százalékkal növekedett a rossz alvás előfordulása, amennyiben öt óránál többet használták ezeket az eszközöket.

„A gyerekek túl sokat nassolnak a különböző technikai eszközök használata közben. Amennyiben videójátékozás közben esznek, nem veszik észre, hogy jóllaktak, és esznek tovább” – nyilatkozta Stephanie Schiff, a Northwell Health’s Huntington Hospital dietetikusa.
„Évekkel ezelőtt a gyerekek a játszótéren vagy az udvaron játszottak iskola után. Manapság ezt a facebook, chatelés, youtube és különböző videójátékok váltották fel. Nem csoda, hogy megnövekedett a gyermekek körében az elhízás, hiszen az igazi játékokat a videójátékok helyettesítik, a fizikai aktivitás pedig az ujjak mozgatására korlátozódik.”

„Amennyiben a gyerekek néhány óránál többet töltenek ezen eszközök előtt, javasoljuk, hogy  a szülők vegyék fel a kapcsolatot a gyermekorvossal, így együtt könnyebb olyan stratégiát kitalálni, mellyel csökkenthető a különböző eszközök előtt töltött idő” – javasolta Kenney.

Forrás: http://mipszi.hu
Fotó: Pexels/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja