SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Olajos mag" allergia? Nem mindegy, melyikre vagy érzékeny

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-17
Sokak meggyőződése, hogy nem fogyaszthatnak egyáltalán olajos magvakat, pedig ebbe a kategóriába többféle, egymástól rendszertanilag távol álló növény tartozik, és nem biztos, hogy közülük mindegyik problémát okoz.


Olajos magvak csoportosítása

Íme egy kis összefoglaló csoportosítás az „olajos magvak" témakörében:

  • Hüvelyesek rendjébe tartoznak: földimogyoró, szója, bab, borsó, lencse, csicseriborsó
  • Nyírfafélék családjába tartozik: törökmogyoró, mogyoró
  • Bükkfafélék családjába tartoznak: dió, pekándió, szelídgesztenye
  • Rózsafélék családjába tartozik: mandula (közeli rokona az őszibarack)
  • Szömörce félék családjába tartoznak: kesudió, pisztácia

Teljesen különálló növénycsaládokban: kókuszdió, fenyőmag, brazil dió, mustármag, napraforgómag, szezámmag, mák

(Forrás: DrSÉF Hírlevél)

Amint láthatjuk, az olajos magvak egymástól jól elkülöníthető csoportokba sorolhatóak, olyannyira, hogy az allergének kötelező feltüntetésekor sem szerepelnek egy kategóriában. Az alábbiakban sorra vesszük a leggyakrabban allergizáló típusaikat és az érzékenység tüneteit:
 

1. Diófélék

Ide tartozik a dió, paradió, pekándió, kesudió, gesztenye, illetve panaszt okozhat még a földimogyoró, a napraforgómag, mandula, pisztácia, fenyőmag és a törökmogyoró is. Megtévesztő megnevezésük ellenére a kókuszdió és a szerecsendió nem tartoznak az allergének közé.
Dióallergia bármely életkorban felléphet, tünetei az enyhétől az életveszélyesig terjedhetnek. Felléphet szájzsibbadás, bőrviszketés, csalánkiütés, duzzanat az ajkakon, nyakon, hányás, hasmenés, súlyos esetben életveszélyes, azonnali ellátást igénylő anafilaxiás sokk is. Belélegezve vagy a bőrön keresztül is okozhat tüneteket.

Dió

Kép: Krasula / shutterstock


2. Szezámmag

Fogyasztásakor gyulladás és bőrkiütések jelentkeznek. Az érintetteknek fontos tudni, hogy nem csak az élelmiszerekben, hanem számos kozmetikai szerben is található szezámolaj. Oda kell figyelni, mert gyakran csak kismértékben, ízesítésre használják, például péksütemények tetejére öntik a szezámolajat, vagy az aszalt gyümölcsöket forgatják meg benne.

Szezámmag

Kép: Elena Schweitzer / shutterstock


3. Földimogyoró

A legveszélyesebb, potenciálisan életveszélyes allergizáló növény. Már egy egészen kevés mennyiség, akár belélegezve is rendkívül súlyos tüneteket tud okozni, ezért fordul elő, hogy egyetlen érintett gyermek miatt az egész iskolából kitiltják a földimogyorót tartalmazó ételeket.
Enyhe formája sokakat érint: gyakori, hogy egy nagy zacskó mogyoró elfogyasztása után másnap pattanások jelennek meg az ember arcán és hátán. Súlyosabb esetben nehézlégzés, zihálás, asztmás roham, ájulás vagy akár anafilaxiás sokk is jelentkezhet.
Az érintettek kizárólag megbízható forrásból származó „Földimogyoró-mentes” címkével ellátott élelmiszereket fogyaszthatnak, a legsúlyosabb esetben pedig még a házon kívül történő étkezésről is le kell mondani.

Földimogyoró

Kép: Hong Vo / shutterstock


Bármilyen olajos mag fogyasztása után az alábbi tünetek jelentkezésekor mindenképpen indokolt az allergiavizsgálat:

  • Csalánkiütés
  • Bőrviszketés
  • Bizsergő érzés a szájban és az ajkakon
  • Hányinger, hányás
  • Asztmás rohamok
  • Nehézlégzés
  • Hasmenés
  • Szédülés
  • Ájulás

Kapcsolódó cikkeink:

Indexkép: Dionisvera / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja