SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan kerüld el a nászutas betegséget?

Családinet [cikkei] - 2019-07-16
Nincs is romantikusabb annál, amikor az esküvő fáradalmait végre kettesben pihenhetik ki a fiatal házasok, és új, közös életük első nyaralására elutaznak. Kivéve, ha a pár édes napot, hetet egy csúnya húgyúti fertőzés kíséri.

Ez sajnos nem ritka, ezért is kapta nászutas betegség elnevezést. Dr. Hartman Gábor, a Duna Medical Center szülész-nőgyógyász szakorvosa elmondja, mit tegyenek a párok, hogy ne rontsa el a felhőtlen pihenést az akut cystitis.

A nászút természetes velejárója a gyakori szex, ez senki számára nem meglepő. A meglepetés akkor jöhet, ha a túlfűtött napok alatt a feleségnél húgyúti fertőzés alakul ki, amely megkeserítheti az egész utazást.


Ki a hibás?

Nem arról van szó, hogy a pár egyik tagja valami titkos betegséget is elvitt magával az útra, hanem arról, hogy a szokásosnál több aktus során könnyebben alakulnak ki fertőzések. A nászutas betegség hivatalos neve az akut hólyaggyulladás, vagy akut cystitis. A nők 40-50%-a találkozik a betegséggel, minden ötödik nő pedig évente egyszer átesik az akut cystitisen. Általában a problémát a hüvelyben, illetve a végbélben lévő baktérium okozza. A női húgycső közvetlenül a hüvely fölött helyezkedik, így a közelség miatt a fertőzések gyakrabban és könnyebben alakulnak ki itt. Tény, hogy a nászutak során lényegesen gyakoribb ez a megbetegedés, mivel gyakrabban szexelnek a párok.


Melyek az akut cystitis tünetei?

Az akut cystitis tünetei a gyakori vizelési inger, fájdalmas vizelés, bizonytalan alhasi fájdalom, helyenként jelentkező lázas állapot. Ilyenkor fontos, hogy rendkívül sok folyadékot igyunk, ezzel lehetséges, hogy az elején meg tudjuk állítani a folyamatot. Ha viszont már lázasak vagyunk, elviselhetetlen a fájdalom, akkor mindenképpen nőgyógyászhoz vagy urológushoz kell fordulni. Ilyenkor házi praktikákkal nem érdemes már próbálkoznunk, mert tovább ronthatnak a helyzeten. A forró fürdő például segítheti a baktériumok számának növekedését, így bár jól eshet, de csak késlelteti a gyógyulást.


Mit lehet ellene tenni?

Az urológusok általában azt ajánlják, hogy a nők szex előtt és után közvetlenül ürítsék ki a hólyagot, tehát menjenek el pisilni. „Semmilyen statisztikai adat nincs arra nézve, hogy ez mennyivel csökkenti a betegség gyakoriságát, de mégis azt gondoljuk, hogy amennyiben a baktériumok egy része az együttlét után kiürül a húgycsövön keresztül, akkor tulajdonképpen kevesebb a lehetőség, hogy gyulladást okozzon” – tette hozzá Dr. Hartman Gábor.
 

Fel lehet készülni?

A legfontosabb ilyenkor, hogy a hüvely a fiziko-kémiai állapota megfelelő legyen. Ha a pár női tagja használ olyan kúpokat, amelyek fenntartják a hüvely normál fiziko-kémiai állapotát, akkor gyakorlatilag a betegség előfordulásának esélye lényegesen csökkenthető. Bármilyen készítmény használata előtt azonban érdemes a nőgyógyászunkkal konzultálni.

Kép: sasint / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja