SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyítható lesz az ekcéma?

Faragó Tamás [cikkei] - 2018-02-28
 [X]

A Newcastle University kutatói közelebb kerültek ahhoz, hogy megértsék, mi történik a bőrrel ekcéma esetén.

Világszerte a gyerekek 20-, míg a felnőttek 3%-ának okoz kisebb-nagyobb, mindennapi panaszokat az ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, mely bőrszárazsággal, bőrpírral, hámlással, intenzív viszketéssel járó, krónikusan fennálló bőrgyulladás.

A tudomány mai állása szerint a veleszületett hajlam alapján kialakuló, de külső tényezők - többek között erős allergéneket tartalmazó élelmiszerek - által is befolyásolt ekcéma nem gyógyítható, legfeljebb a tüneteket lehet enyhíteni, többek között például a bőrirritációt kiváltó anyagok - mint a gyapjú, vagy a durvább anyagú szintetikus textíliák - használatának elkerülésével.

2006-ban a kutatók észrevették, hogy a filaggrin - ez egy, a bőrben lévő fehérje - mennyiségének csökkenése növeli az ekcéma kialakulásának esélyét, de abban nem voltak biztosak, hogy ez az állapot - amely egy genetikai mutáció miatt lép fel s amely például az ichthyosis vulgaris nevű betegséget is okozza - mindenképpen ekcémát okoz.

Ennek a 2006-os kutatásnak az eredményére építve a Newcastle Egyetem kutatóinak először sikerült kimutatni, hogy szoros összefüggés van a filaggrin hiányos állapot és az ekcéma között; a filaggrinhiány fokozza a bőrsejtek gyulladásra való hajlamát.
Az ekcéma mechanizmusának nyomon követése érdekében a kutatócsoport egy laboratóriumban előállított, az élő bőrrel egyenértékű modellt használt, amiben olyan mértékű filaggrinhiányt idéztek elő, mint amilyet a genetikai mutáció okoz az embereknél.

Ezután a laboratóriumi körülmények között létrehozott filaggrinhiányos mintát az egészséges emberek bőrének mintáival összevetve azt mutatták ki, hogy még tizenhét, a bőr védelmi funkcióit ellátó fehérje működése sem volt olyan, mint az egészséges emberek bőrében.

Most, hogy jobban értjük, hogy mi történik a filaggrinhiányos bőrben, könnyebb lehet olyan kezelést kidolgozni, amely a betegség ténylegesen kiváltó okait szünteti meg, nem pedig csak a tüneteket enyhíti – mondta Nina Goad, a British Association of Dermatologists (Brit Dermatológusok Szövetsége) tagja egy sajtóközleményben.

Addig se feledkezzünk meg az ekcéma kezeléséről; a körültekintően megválasztott - a bőr nedvesség- és zsírtartalmát pótoló, és lehetőleg minél kevesebb adalékanyagot tartalmazó - krémek használatával több-kevesebb mértékben enyhíthető mind a viszketés, mind az állandó bőrszárazság.
A megfelelő krém kiválasztása az allergizáló összetevők ismeretében egyénenként eltérő lehet, azonban mindenképp fontos, hogy bőrnyugtató, regeneráló, viszketéscsillapító és hidratáló hatása legyen.

További információ: bepanthen.hu/hu/bepanthen-termekek/ekcema-es-erzekeny-bor/

L.HU.MKT.CC.26.02.2018.1537

Indexkép: Pexels - Linda Prebreza

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja