SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyre fiatalabb korban jelenik meg a cukorbetegség

Családinet [cikkei] - 2017-12-13
A cukorbetegség korunkban az egyik legjelentősebb népegészségügyi problémává vált, az ún. civilizációs betegségek között is a rangsor elején kell említenünk. Dr. Sipos Anikó belgyógyász-diabetológus, az Endocare Endokrinológiai Központ orvosnak írása a magas vércukorszinttel járó anyagcsere betegségről.

2030-ra vélhetően több, mint 500 millió  - 20 év feletti - embert fog érinteni! Az esetek nagy részét, több, mint 90%-át a 2-es típusú diabetes mellitus teszi ki, régebbi nómenklatúra szerint ún. időskori cukorbetegség. Ez a régebbi megnevezés lassan használhatatlan, hiszen a mindennapi klinikai gyakorlat során látjuk, hogy ez a típusú diabetes egyre fiatalabb életkorban jelenik meg, így egyre hosszabb betegség-tartammal kell számolnunk, melynek ideje alatt a cukorbetegség kifejtheti pusztító hatását.

Merthogy a diabetes megfelelő kezelés nélkül csendes, néma romboló. Nincs is ezen mit szépíteni, a betegség rövidebb-hosszabb fennállása után sorban jelenhetnek meg a kis-és nagyér szövődmények (agy, szív, vese, szem, idegrost), azonban tudni kell, hogy az idejében felfedezett és jól kontrollált esetben a kórság megszelídíthető.
A magas vércukor szint a betegség legfőbb jellemzője, mely megfelelő anyagcsere helyzet biztosítása nélkül jelentős szervkárosodásokkal jár. A kezelés legalapvetőbb feladata tehát a vércukor szint normalizálása, csökkentése, jó anyagcsere helyzet elérése. Hogy mi a jó? - ebben már vannak különbségek, hiszen a cukorbeteg kezelése során mindig egyénre szabott terápiát határozunk meg, egyénre szabott célértékeket tűzünk ki.

Kedvező esetben a kezelés célja az egészséges, nem cukorbetegek anyagcsere helyzetét megközelítő vércukor kontroll elérése!

A therápia alappillére az esetek szinte mindegyikében az életmódkezelés: rendszeres fizikai aktivitás végzése és megfelelő étrend követése; az előbbi legalább heti 4-5 alkalommal 30-40 percnyi fizikai aktivitást (aerob, dinamikus) jelent, de ennek időtartamát, intenzitását mindig a kiinduló állapot, aktuális kondíció stb. határozza meg. A másik pillér az étrendi kezelés, a megfelelő mennyiségű és minőségű  szénhidrát - zsír- és fehérjebevitel biztosítása.

Ha az életmódkezelés nem elegendő, továbblépünk, gyógyszeres, egyéb injekciós készítmény, inzulin bevezetésére kerülhet sor, de nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az alapkezelés mindvégig megmarad, mert nincs olyan gyógyszeres beavatkozás, amely sikeres lehetne életmódterápia alkalmazása nélkül.

Intézetünkben dietetikussal szoros együttműködésben dolgozunk, egyénre szabott, individuális kezeléssel biztosítjuk a jó anyagcsere kontrollt, hogy a diabetes mellitus "csak" egy állapot legyen, egy kiválóan kezelhető, jól karbantartható állapot, hogy betegeink az egészséges, nem cukorbeteg társaikkal azonos élettartamban, azonos minőségű életet élhessenek.
 
Szerző: EndoCare Endokrinológiai Központ
Fotó: Public Health Image Library / PublicDomainFiles.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja